Hirdetés

DeepCool CH510: gépház ötletekkel

A kínai cég számítógépházának letisztult külseje kellemes, apró ötletekkel teli belsővel igyekszik vonzóvá tenni magát.

Bevezető, külső

A kínai DeepCool egyre igényesebb versenyzővé kezdi kinőni magát, és az utóbbi időben szinte csak letisztult dizájnú modelleket láthattunk tőlük. Ezt a sort folytatja a nemrég bejelentett, és mostmár az európai piacon is elérhető CH510, mely szinte maximumra pörgeti a minimalizmust, búcsút intve az áttetsző, hálós vagy szellőzőnyílásokkal meghintett előlapnak és az RGB fényeknek is. Az ilyen gépházak piaca azonban elég zsúfolt, így a gyártó apró ötletekkel igyekszik kiemelni ebből a tömegből termékét.


[+]

Dizájn

Nem lehet segíteni azon, hogy a 471 x 230 x 435 mm-es, E-ATX lapok fogadására is felkészített CH510 kapcsán folyton ismételgessük a minimalista kifejezést, itt ugyanis tényleg egy szinte mindenfajta külső díszt nélkülöző gépházról van szó, egyetlen nem funkcionális eleme az előlap alsó részén látható céglogó, mely alapból halványzöld színű, de áttetsző – tehát ha mögötte bármilyen világító elem van, akkor annak fénye át fog szűrődni rajta. Ugyanakkor az előlap maga teljesen zárt (a szellőzést az oldalt látható, 2 cm széles rácsozat biztosítja), ezért ide nagyjából felesleges LED-ekkel felszerelt ventilátorokat elhelyezni, hiszen sokat nem láthatunk belőlük.


[+]

Bár szigorúan véve nem elölről, hanem oldalról látszik, ám mégis az előlap része a CH510 egyik érdekessége, a benyomásra kiugró fejhallgató-akasztó. Egyszerű, vaskos, formáját tekintve letisztult elemről van szó, mely használaton kívül szinte láthatatlanul simul bele a ház vonalaiba, abszolút dicséretes megvalósításról van szó. A fedlapot lepattintva egy nagyobb, mágnesesen rögzített porszűrőt találunk, mely ilyen módon egész könnyen tisztán tartható.

[+]


[+]

Az előlapot magunk mögött hagyva, áttérve a fedlapra már több az izgalom: itt találhatóak a csatlakozók és a kezelőszervek. Itt a bekapcsoló és reset gomb mellett egy kombinált hangcsatlakozó és két USB 3.0-s Type-A port áll rendelkezésre – Type-C sajnos nincs, ami 2022 második felében bizony már csalódást keltő hiányosság. Azt sem mondhatnánk, hogy a gyártótól megszokott hanyagságról van szó, hiszen a CK500 például rendelkezik ezzel az interfésszel. A felület nagy részét egyébként a mágneses csíkokkal rögzített szűrővel takart szellőzőnyílás uralja, melyet 120 és 140 mm-es ventilátorokra felkészítve furatoztak.

[+]

A hátlapon sok érdekességet nem találunk: egy darab 12/14 cm-es ventilátorhely látszik itt, melyen a kisebb méretű légkavaró magasságában is állítható, és a hátoldal többi része is bőven kapott szellőzőnyílásokat. A gépház alsó oldala nem tartogat sok extrát, egyedül a tápegység szellőzéséhez tartozó szűrőt találjuk rajta. Sajnos ez nem mágneses és nem is kihúzható, hanem a kipattintható fajta, ami bizony egy nagyon spórolós megoldás, a felhasználó szempontjából pedig kellemetlen, hiszen takarításához muszáj oldalra dönteni a számítógépet, különben nem férünk hozzá.


[+]

A végére hagytuk az oldallapokat, melyekkel sokkal elégedettebbek voltunk: a bal oldali egy edzett üveg lap, mely a Type-C és alsó szellőzés kapcsán tetten ért spórolási szándékot meghazudtoló módon mágneses rögzítést használ. Ennek nyitása a hátsó él tetején található műanyag fogantyúval történik. Zsanérok nincsenek, miután a lapot felül elbillentettük, egyszerűen csak le kell emelnünk. Ha aggódnánk a véletlen leeséstől, ne tegyük, a mágnesek erősek, szükség esetén pedig a fogantyúba rejtett furatba tekert csavarral mechanikusan is biztosíthatjuk a panelt.


[+]

Ehhez képest a másik oldal kevés izgalmat rejteget: egy szimpla, de könnyen mozgatható fémlemezt találunk itt, mely kézzel oldható csavarokat használ, alsó részére pedig szellőzőnyílások kerültek.

Hirdetés

Belső

A CH510 egy E-ATX méretig bevethető miditorony, melynek belseje a manapság már klasszikus, kétkamrás kialakítást kapta. A lenti részbe a tápegységen kívül két 3,5”-es meghajtó kerülhet – egy a mellékelt keretbe, egy pedig annak tetejére szerelhető.


[+]

Ez a – rezgéscsillapítást nélkülöző – keret két pozícióban rögzíthető, attól függően, hogy szeretnénk-e helyet biztosítani az előlap mögött egy vízhűtés radiátorának. Szerencsére ha erre igen a válasz, akkor is marad azért hely a tápegység mögött a kábeleknek: a mi 170 mm-es tápunk mögött még 70 mm állt rendelkezésre.

[+]

A felső részben nincsenek nagy meglepetések, a gépház az ATX szabványnak megfelelő előre telepített alaplapi rögzítésekkel érkezik – ha ezeket át kellene helyezni, a szükséges adapter megtalálható a csavarok között. A kábelek átvezetésre szolgáló nyílások száma és mérete rendben van, a két fő nyílás ráadásul gumi védőlapokat is kapott.

[+]

Kellemes extra, hogy a nehéz VGA-khoz mellékelnek támaszt, mely könnyen és minden irányban mozgatható, illetve biztonságosan rögzíthető. Az alaplapi tálca hátoldalán található a 2,5”-es meghajtók számára kialakított rész, mely a CK500-nál látott, ötletes módon gumírozott fészkekből és bepattintható speciális elemekből áll. Ezeket az apró csavaros elemeket kell az 2,5”-es meghajtók alsó furataiba becsavarni, így az adattároló már szerszám nélkül rögzül a házban.

[+]

Mint az a fotón is látható, a DeepCool a vezetékek rögzítéséhez több fület is kínál a fő átvezető nyílások, illetve az alaplapi tálca kivágása körül, ezek segítségével a kulturált kábelezés kialakítása gyerekjáték, amihez egyébként körülbelül 25 mm áll rendelkezésre. Bármelyik irányból is nézzük a CH510-et, hely bőven van mindennek: a processzorhűtő 175 mm magas lehet, a VGA számára pedig (radiátor nélkül) 380 mm marad szabadon. Ventilátorokkal is szabadon garázdálkodhatunk: a fedlap alá három 12 vagy két 14 cm-es légkavaró kerülhet, a hátsó 12/14 cm-es helyet pedig már foglalja egy, a cég logóját viselő, DF1202512CD típusú példány, mely sem világítást, sem PWM vezérlést nem kínál.


[+]

Felül az előlaphoz hasonlóan három 12 vagy két 14 cm-es ventilátor helyezhető el, és van még két, a hivatalos specifikációkban nem szereplő, ugyanakkor nagyon hasznos ventilátorhely is, mégpedig az alsó és felső kamrát elválasztó lemezen – ezek 12 cm-es egységeket tudnak fogadni.

A vízhűtést preferálók számára jó hír, hogy a CH510 radiátorokkal is könnyen felszerelhető, gyakorlatilag minden felsorolt helyre (kivéve a alsó/felső elválasztólemezt) beépíthetjük ezt az elemet 360 vagy 280 mm-es méretig, bár tapasztalataink szerint (erről majd később) a fedlap alatt jobb, ha a 12 cm-es ventilátorokkal dolgozó egységeknél maradunk.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése DeepCool CH510
Elérhető színváltozatok fekete, fehér
Méret (ma x sz x mé) 471 x 230 x 435 mm
Tömeg 7,2 kg
Anyaga acél, edzett üveg, műanyag
Beszerelhető alaplapok E-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 2 db
2,5"-os helyek száma 2+1 db
Bővítőkártyák száma 7 db
Beszerelhető ventilátorok - fentre: 3 db 120 vagy 140 mm-es
- előre: 3 db 120/2 db 140 mm-es
- hátra: 1 db 120 vagy 140 mm-es
- belülre: 2 db 120 mm-es
Gyárilag beszerelt ventilátorok - hátul: 1 db 120 mm-es
Beszerelhető radiátorok - fentre: max. 360 mm hosszú
- előre: max. 360 mm hosszú
- hátra: max. 140 mm hosszú
Kivezetések - 2 db USB 3.0
- 1 db 3,5 mm-es kombójack
Beszerelhető processzorhűtő max. 175 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya max. 380 mm hosszú
Beszerelhető táp ATX, max. 170 mm hosszú
Extrák edzett üveg oldallap, kivehető porszűrők, állítható VGA-támaszték
Gyártó honlapja www.deepcool.com
Termék honlapja CH510
Fogyasztói ára 33 000 forint
Garancia 2 év

Szerelés

A CH510 nemcsak külsőleg letisztult, de könnyen, kényelmesen is szerelhető. Mint említettük, az alaplapi rögzítéseket előre szerelve kapjuk, így ha ATX alaplapunk van, ezekkel nem kell foglalkozni. Az alaplap pozicionálása egyszerű, a hátsó csatlakozókat védő lemez is könnyen a helyére pattintható. A bővítőkártyák számára kialakított hely is pontos, nem kell sem az alaplapot, sem a kártyát, sem a ház hátsó részét feszegetni, ha például a videokártyát a szeretnénk rögzíteni.


[+]

A grafikus kártya beépítése után a mellékelt támasztó is könnyen beállítható, hiszen a hátoldalán kézzel oldható csavarokkal rögzül. Maga a támasztást végző lemez vékony gumiburkolatot is kapott, így nem karcolunk, nem sértünk meg semmit vele, illetve kismértékben a rezgéseket is csillapítja. Ha a fő komponensek a helyükön vannak, jöhet a kábelezés. Ennél érdemes odafigyelni arra, hogy az alaplap lenti élénél (tipikusan az USB és hangkábeleket érinti ez) a tápegység beszerelése előtt bújtassuk át a vezetékeket, a táp ugyanis ezt már utólag nehézkessé teszi.


[+]

Ha minden csatlakozó a helyén van, akkor kialakíthatjuk a hátsó kábelelvezetést, amit az alaplapi tálcának ezen az oldalán található rögzítőszemekkel könnyen fixálhatunk.

Az alsó HDD keret két helyre is rögzíthető
Az alsó HDD keret két helyre is rögzíthető [+]

A folyamatot összefoglalva elmondhatjuk, hogy a CH510-be kerülő tesztkonfiguráció összeépítése során nem ütköztünk problémákba, minden egyszerűen és gyorsan ment, ideértve az egy szem ventilátor bekötését is.

Mérések és értékelés

A szellőzési képességeket továbbra is a processzorhűtők tesztelésénél használt, 1,25 volt mellett fix 4 GHz-en üzemelő, Intel Core i7-5960X processzorra épülő rendszerünkkel végeztük. Ezt építettük a CH510-be, majd az AIDA64 CPU-t, FPU-t és GPU-t terhelő tesztjeit futtattuk rajta. Méréseinket először a gyárilag mellékelt ventilátorral végeztük minimális és maximális fordulatszámon, majd kíváncsiságból még két másik 12 cm-es ventilátort az alsó/felső kamrára szerelve megismételtük a minimális rpm melletti vizsgálatot. A kapott értékek közti különbségeket az alábbi diagramon tüntettük fel:

Az eredmények nem okoztak nagy meglepetést, ahogy számítottunk rá, a zárt előlap és az egyetlen darab, tulajdonképpen csak a processzor hőjét a külvilágba szállító szellőzőventilátor kombinációja miatt a tesztben használ videokártya hőmérséklete kifejezetten magas maradt, a meleg levegő egyszerűen megrekedt a kártya alatti térben. Ez persze a modernebb, rövidebb NYÁK-kal, és arról lelógó, tehát a levegő cseréjéhez hozzájáruló hűtéssel rendelkező grafikus kártyáknál nem lesz ennyire feltűnő, de a mi RTX 2080 Ti-junk nem ilyen. Ilyenkor jönnek jól az alatta elhelyezkedő ventilátorok, melyek az alsó kamrán és a jobb oldali panel szellőzőnyílásain keresztül friss levegőt tudnak ebbe a térrészbe juttatni. Természetesen hasonló eredményre vezet, ha az előlap mögé szerelünk fel légkavarókat, ahogy azt maga a DeepCool is teszi például a nemrég tesztelt nagyobb testvér, a CK500 esetében.

Utoljára hagytuk a zajszűrés próbáját, mely egész jól sikerült: a 62 dB-es fehérzajból a bezárt, összeszerelt számítógépből csak 46 dB-re elengedő hang jutott a kültérbe.

Értékelés

Igazán szimpatikus ház lett a DeepCool CH510, mely ugyanakkor nem hibátlan. Tesztünk során két okot találtunk a bosszankodásra: az egyik a Type-C csatlakozó 2022-ben már fájó hiánya, a másik pedig az alapállapotában nem ideális szellőzés. Szerencsére az utóbbi viszonylag könnyen orvosolható, bár szükséges lesz hozzá egy-két plusz ventilátort beszerezni.


[+]

Ezt a két problémát leszámítva azonban rengeteg minden tetszett: a kivitel például nagyon igényes, a mágnesesen rögzülő oldalpanel, a szálcsiszolt, szükség esetén könnyen eltávolítható előlap, a pontos megmunkálás mind-mind a komoly márkákra utaló, minőségi kivitelre mutat. A kellemes, profi külső ráadásul nem álruha, az igényesség bent is folytatódik (kivéve a 3,5”-es meghajtókat tartó keretet, amiről hiányzik a rezgéscsillapítás), aminek köszönhetően a szerelés az első lépéstől az utolsóig gyors és egyszerű. A tetszetős, jól szellőző belső kialakítása mindennek köszönhetően egyszerű, a habot a tortán pedig az olyan apróságok jelentik, mint a megnyomására kiugró fejhallgató-tartó, a 2,5”-es meghajtókat rögzítő jópofa megoldás és az integrált VGA-támasz.


[+]

Nem is kérdés, hogy a ház megérdemli díjunkat, ám ahhoz, hogy ajánlott vétel legyen, sajnos kicsit magasnak találjuk az árát – hogy csak egy példát mondjunk, a gyártó korábban tesztelt CK500 háza szinte minden szempontból többet tud: eleve két ventilátorral érkezik, van rajta Type-C konnektor és 3,5”-es meghajtókhoz tartozó fiókja is igényesebb. Igaz, üveg oldallapja szimpla csavaros rögzítést használ (ami egy jól összerakott konfiguráció esetében évente legfeljebb egyszer-kétszer érdekes), és nincs rajta headset-tartó. Abban azért lehet bízni, hogy mivel a CH510 még nagyon friss termék, talán pár hónap múlva mérsékeltebb lesz az ára.


DeepCool CH510 számítógépház

Wombath

A DeepCool CH510 számítógépházat a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés