Hirdetés
Compustocx Diablo
Idehaza egyelőre még tuningos berkekben sem hangzik túl ismerősen a Compustocx név. Világszerte több mint kétmillió Apple számítógépben dolgozik CSX memóriamodul, a gyártónak több mint 10 éves tapasztalata van ezen a téren. Mindig a legjobb minőségű és garantáltan kompatibilis memóriachipekkel dolgozik, melyekre élettartam-garanciát vállal. Most, hogy az almás gépek nagyon közel kerültek a klasszikus x86-os PC-khez, a CSX új területet próbál meghódítani, a PC-s memóriamodulokét.
Többféle DDR2 terméket kínál a CSX, ezek közül a leggyorsabbat, a Diablo fantázianevű DDR2-1200 készletet próbáltuk ki, amely az extrém tuningosokat veszi célba. Dobozán büszkén virít az 1,2 GHz-es érték, ami persze effektív órajelként értendő.
A bliszterből klasszikus tuningos vadállat került elő. Természetesen hűtőborda fedi a memóriachipeket, ráadásul nem is a diszkrétebbek közül való. Felső, rácsos része alaposan túlnyúlik a nyomtatott áramkörön. Nagy a felülete, szóval akár hatékony is lehet, feltéve, hogy sikerül rávezetni a hőt. Ezzel valószínűleg nem lesz gond, mert a fémlemezeket erősen rögzítették. Nem is sikerült lefeszegetni őket, hogy megnézhessük az alattuk lapuló chipeket.
Így hát kénytelenek voltunk a borda matricájára és a Compustocx honlapján lévő adatlapra támaszkodni az azonosításhoz, melyek szerint Micron D9GMH chipek vannak a Diablón. Ezek pedig a jelenleg beszerezhető legjobbak a DDR2-vonalon, a Crucial, G-Skill, Mushkin, OCZ és más neves gyártók is előszeretettel használják. Megfelelő nyomtatott áramkörrel, túlfeszültséggel és hűtéssel szédületes sebességre képesek.
Tesztkonfiguráció
Ősszel alaposan kivizsgáltuk a DDR2 és DDR3 memóriában rejlő lehetőségeket, és tuninggal is foglalkoztunk. Megállapítottuk, hogy a DDR3 technológia akkor még csúcsra járatva sem tudott említésre méltó előnyt felmutatni a régebbi DDR2-vel szemben. Ráadásul az esetek többségében nem is a gyors memória hanem a processzor bizonyult szűk keresztmetszetnek. Átlagfelhasználók számára tehát nem sok értelme van a tuning-RAM-oknak, de olvasóink közül sokaknak hobbija a túlhajtás, így most megvizsgáljuk a CSX Diablót. Adatlapja szerint 2,4 voltos feszültségen 1200 MHz-re is képes 5-5-5-16-os időzítéssel. Ennek kipróbálásához újra összeraktuk szeptemberi konfigurációnkat, és lefuttattunk néhány tesztprogramot.
Memóriák | Compustocx CSXO-XAC-1200-2GB-KIT Corsair Twin2X2048-6400C4 – 800 MHz 4-4-4-12 OCZ DDR3 PC3-1066 Gold Edition – 1333 MHz 9-9-9-26 |
Processzor | Intel Core 2 Duo E6750 (2,66 GHz; 333 MHz FSB; 4 MB L2 cache) |
Alaplap | Gigabyte P35-DQ6 (DDR2) BIOS rev. F5 |
Chipset driver | Intel INF Update 8.3.3.1011 |
Videokártya | ATI Radeon X1900 CrossFire (625/725 MHz) |
Videokártya driver | ATI Catalyst 7.8 |
Merevlemez | Maxtor DiamondMax 10 250 GB (PATA, 7200 rpm, 16 MB cache) |
DVD-meghajtó | NEC ND-3551 |
Tápegység | Cooler Master RS-550-ACLY (550W) |
Operációs rendszer | Windows XP Professional Service Pack 2 |
Tesztprogramok
- Lavalys Everest Ultimate Edition v4.0 (4.00.976)
- SuperPI mod1.5 XS
- VirtualDub v1.6.19 + DivX 6.6.1
- WinRAR v3.7
- Cinebench 10
Analizálva az Everest csak a szabványos JEDEC órajelekhez talált időzítési értékeket. A 400 MHz felel meg a DDR2-800-nak, ott tényleg az 5-5-5-16-os érték szerepelt.
Ugyanezeket a számokat olvasta ki a CPU-Z is. Egy kis ösztökéléssel – ami 2,4 voltos feszültség formájában realizálódott – sikerült az ördögi RAM-ot 607,5 MHz-re, tehát DDR2-1215-re gyorsítani.
Tesztelés, értékelés
Talán maradt még a CSX Diablóban néhány megahertz, ezeket azért nem aknáztuk ki, hogy tesztprocesszorunkat a korábbi mérések órajelének közelében tudjuk tartani. Anno 7 x 463 MHz-cel próbálkoztunk, ami 3241 MHz-t jelentett a Core 2 Duo E6750 számára, most viszont 8 x 405 MHz-cel (3240 MHz) vágtunk neki a teszteknek, ugyanis a 463 MHz-hez tartozó következő FSB/RAM osztónál már 1300 MHz fölé kerültünk, ami sok volt az ördögnek is. Jól tette a dolgát a termetes hűtő, üzem közben alaposan melegedett, tehát átjutott rá a modulok pokoli forrósága. A grafikonokon stílszerűen pirossal jelöltük a Diablo eredményeit, a DDR3-as és a többi DDR2-es értékeket még ősszel mértük OCZ, illetve Corsair modulokkal.
Everestes memóriaírásban magas órajelének köszönhetően diadalmaskodott a DDR3-as RAM, de a második helyre befutott a Diablo, egy hajszálnyival megelőzte a picivel alacsonyabb órajelű Corsairt.
Az memóriaírási teszt nagyszerűen megmutatta, hogy ezen a téren az FSB a korlátozó tényező. Korábban 463 MHz-en szinte egyforma értékeket kaptunk, most a CSX versenyzője 405 MHz-es FSB-vel jelentősen lemaradt mögöttük.
Késleltetésben is a DDR3-as készlet végzett az élen, de a Diablo a sarkát taposta.
Végül a másolásnál elhúzott konkurensei mellett a CSX versenylova.
Ha már megszerezte, nem is engedte el vezető a pozíciót a Diablo. Korábbi méréseinknél a DDR3-as készlet egy hajszálnyival meg tudta előzni a DDR2-eseket, de az új versenyző pici órajeltöbbletével előtte tudott maradni Super PI, WinRAR tömörítős, videokódolós és renderelő tesztünkben is. Persze, ezek a hajszálnyi győzelmek nem érnek túl sokat a valós felhasználásban, de tuningos ranglistákon többnyire ekkora különbségek vannak az elsők és másodikak között.
Értékelés
Hogyan értékelhetünk egy csúcsteljesítményhez tervezett memóriamodult? Az biztos, hogy átlagos felhasználásra nem érdemes megvenni, de nem is ilyen esetekre tervezték. A Compustocx a fellelhető legjobb memóriachipeket ültette nagy feszültségeket is bíró nyomtatott áramkörre, tetejükre pedig méretes hűtőbordát csapott. Az egész szendvicsre élettartam-garanciát vállal, amire szükség is lehet a magas felszültségen hajtott DDR2-es modulok elektronmigrációja miatt. A helyzet az, hogy nagyjából ugyanezt csinálja a Corsair, GeIL, G-Skill, Mushkin, OCZ és még jó néhány márka, szóval a Diablónak is vannak ellenfelei, melyekkel a 2 x 1024 MB-os készlet most 36 000 forint körüli áron versenyez. Nekünk különösen a nagyszerű memóriamodulok miatt tetszett. Agresszívabb hűtéssel és/vagy felpiszkált alaplappal valószínűleg még magasabb órajeleket is ki lehet sajtolni belőle.
![]() |
Compustocx Diablo CSXO-XAC-1200-2GB-KIT |
fLeSs és rudi
A Compustocx Diablo CSXO-XAC-1200-2GB-KIT memóriát a Compustocx bocsátotta rendelkezésünkre.