Hirdetés

Az nForce 600 és a tuning - frissítve

Az Intel processzorokhoz való, nForce 600 chipkészletes alaplapok tesztjét egy újdonsággal, az nForce 680i LT SLI-vel bővítettük.

Abit IN9 32X-MAX Wi-Fi

Korábbi alaplaptesztjeinkből arra a következtetésre jutottunk, hogy az azonos lapkakészletre épülő termékek rendszerint egyformán teljesítenek. Ezt igazolja megelőző nForce 600-as tesztünk is, ahol az Asus megoldásait vetettük össze az NVIDIA referenciáját használó ECS és EVGA alaplappal. Azonos beállításokkal egyetlen esetben sem mértünk a tesztprogram szórásánál nagyobb különbséget, ezért úgy döntöttünk, hogy ezúttal csak a tuningpotenciált vizsgáljuk meg.

Hirdetés

 

Alaplap típusa Abit IN9 32X-MAX Wi-Fi
Processzortámogatás Core 2 Duo/Extreme/Quad, Pentium D/4, Celeron CPU-k
Foglalat típusa Socket T (LGA775)
Lapkakészlet nForce 680i SLI MCP + nForce 680i SPP
Memória 4 DIMM / maximum 8 GB DDR2-800/667/533
dual-channel DDR2-800/667/533 támogatás
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16 (SLI módban x16 sebességgel)
1 PCI Express x16 (x8 sebességgel)
2 PCI Express x1
2 PCI
Serial ATA / RAID 6 SATA port (RAID 0, 1, 0+1, 5, JBOD) – nForce 680i MCP
2 eSATA – Silicon Image SiL3132 vezérlővel
Parallel ATA / RAID 2 Ultra-ATA 100/66/33 (RAID 0, 1, 0+1, 5) – nForce 680i MCP
Integrált audio High Definition Audio – Realtek ALC888 nyolccsatornás HD hangkodek
Integrált hálózati vezérlő Dupla NVIDIA nForce 680i Gigabit Ethernet (Marvell PHY)
AirPace Wi-Fi modul – PCI Express
FireWire (IEEE 1394a) 2 port – Texas Instruments
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 6 az alaplapon
Méret ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Abit
- IN9 32X-MAX Wi-Fi
Bruttó kiskereskedelmi ára 80 300 Ft

Az Abit nForce 600-as zászlóshajója a 680i chipkészletre épülő, némileg kacifántos nevű IN9 32X-MAX Wi-Fi. Csúcsmodellről lévén szó, mindenféle nyalánkságot csomagoltak a dobozába. Mind a hat SATA csatlakozóhoz jár adatkábel, az IDE és floppy vezetéke kötegelt. A név végén szereplő Wi-Fi szócska az Abit AirPace vezeték nélküli modulra utal. Ez nem más, mint egy PCI Express x1 foglalatos Wi-Fi kártya, amely hozzáférési pontként is üzemelhet, sőt zenét is sugározhat a többi gép felé. További extra a dupla SLI híd, ami a GeForce 8800 GTX esetében állítólag még nagyobb kommunikációs sebességet biztosít.

A nyomtatott áramkör az Abitnál is egyedi tervezésű, bár jelentős különbség nincs az NVIDIA referenciához vagy az Asus megoldásához képest. Alap a három hosszú PCI Express foglalat, amiből a középső csak nyolcszoros, a szélsők tizenhatszorosak. A hat SATA csatlakozóból négyet elfordítottak, a maradék kettő normálisan áll. Az utóbbiak aránylag közel kerültek a memóriamodulokhoz. A fő tápcsatlakozó körül bőséges a hely, mert az egyre ritkábban használatos floppycsatlakozót az alaplap távoli sarkába – mellesleg az előlapi kapcsolók és LED-ek tűinek szokásos helyére – száműzték.

A hűtés rézből készült, sokrészes, hőcsöves. Korábbi tesztünkben az Asus megoldásai már igazolták, hogy ez nem feltétlenül előny, ha tuningról van szó. A kondenzátorok mai módi szerint szilárdelektrolitosak. Egy érdekesség bújik meg a processzorfoglalat mögötti borda tövében. A DFI után az Abit is digitális PWM szabályzóra bízta a feszültségek irányítását, ami stabilabb a korábbi, analóg megoldásoknál, és nem is melegszik annyira. Ennek köszönhető, hogy a processzor környéke viszonylag mezítelen maradt, így a nagyobb hűtők extra rögzítéseivel sem lesznek gondok.

Pontosabban lesznek gondok, de nem olyan nagyok. Mivel a lap szélén nincsenek FET-ek, amiket nagy bordával kellene hűteni, csak az egyik oldalon akadt fenn Coolink U8-120 processzorhűtőnk, de a hardveres ütközést az alsó lamella enyhe felhajlításával orvosolni lehetett.

Tuningos, de már megszokott részlet az alaplapra integrált bekapcsoló- és reset gomb, úgy, ahogyan a μGuru chip és a kétkarakteres diagnosztikai kijelző.

A hátsó panel fő attrakciója az eSATA csatlakozó, ráadásul nem is egy, hanem mindjárt kettő. Örvendetes ezt a gyors interfészt látni, reméljük, hamarosan még jobban elterjed. A FireWire aljzatok külön panelre szorultak.

Az nForce 680i chipkészletet az NVIDIA a tuningosoknak szánta, ezért az Abit temérdek beállítási lehetőséggel tömte meg a BIOS-t. Természetesen az FSB és a memória órajele függetlenül is állítható. Bár nem olyan tág határok között, mint az Asus Strikernél, de minden lényeges feszültség módosítható. A memóriát akár 3 volttal is megkínálhatjuk.

 

BIOS Phoenix BIOS
Beállítható FSB 400-3000 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható memóriaórajel 400-1400 MHz között az FSB-től függetlenül
Beállítható szorzók 6x-tól 50x-ig
Állítható PCIe sebesség mindhárom x16-os port 100-200 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
FSB <-> nForce SPP (LDT) órajelszorzó 1x-tol 5x-ig egyesével
SPP <-> MCP órajel 200-500 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható feszültségek - CPU: Auto, 1,3250 és 1,9250 V között 0,01 V-os lépésekben
- RAM: Auto, 1,800 V és 3,000 V között 0,025 V-os lépésekben
- HT: 1,20-1,40 V között 0,05 V-os lépésekben
- CPU VTT: 1,20-1,50 V között 0,1 V-os lépésekben
- nForce SPP: 1,35-1,55 V között 0,05 V-os lépésekben
- nForce MCP: 1,50-1,70 V között 0,05 V-os lépésekben

Az alapból fekete-fehér BIOS-ban csak a memóriakésleltetéses opciók kerültek a μGuru menün kívülre. Az OC Guruban üzemi statisztikát is találtunk, hogy mennyi ideje megy a gép, hány kikapcsolás, reset stb. volt. A hőmérsékleteket a PWM fázisain is nyomon követhetjük, sőt az áramerősségről is kapunk infót. Ahogyan a hőfokokhoz, úgy a feszültségértékekhez is csipogó hangot állíthatunk be, ha valami gond lenne. Hozzá kell tenni, hogy az alaplapi feszültségmérők általában meglehetősen pontatlanok, nem szabad rájuk hagyatkozni!

Az Abit nForce 680-asa hat ventilátort kezel, ezekhez hatféle szabályzási beállítás közül választhatunk. A CPU ventilátorát kivéve még a maximális és minimális feszültséget is megadhatjuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények