Itt az Intel Z68: Asus P8Z68-V PRO teszt

Hirdetés

Próbáljuk ki!

Tesztkonfiguráció
Alaplap ASUS P8Z68-V PRO; BIOS: 8801
Processzor Intel Core i5-2500K (3,30 GHz)
Intel Core i3-2100 (3,10 GHz)
Videokártya ASUS HD 6970 DirectCU II - Radeon HD 6970
driver: Catalyst 11.4 WHQL
Memória 2 x 2 GB CSX DDR3-1600; 1600 MHz-en 9-9-9-24-2T időzítésekkel
Háttértárak Silicon Power Velox V20 60 GB (SP060GBSSDV20S25)
Kingston SSDNow M Series SNM225-S2/80 GB (Intel X25-M G2)
Seagate Barracuda 7200.12 500 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache)
WD Caviar Black 500 GB (SATA, 7200 rpm, 32 MB cache)
Táp Cooler Master Silent Pro M600 - 600 watt
Monitor Samsung Syncmaster 305T Plus (30")
Rendszer Windows 7 Ultimate 64 bit
Intel HD Graphics driver 8.15.10.2372
Intel RST (AHCI/RAID) 10.5.0.1022
LucidLogix Virtu driver 1.1.101.16618


A tesztkonfiguráció [+]

Elsősorban az új funkciók kipróbálásra fókuszáltunk. Az egyik ilyen, ami nyilván sokakat érdekel, az a Virtu. A teljes rendszerünk diszkrét VGA nélkül Windows 7 asztalon, terhelés nélkül 41 wattot vett fel a hálózatból. Ebben természetesen benne van az is, hogy a tápegység hatásfoka nem 100 százalékos. Ezután a gyártó ajánlásának megfelelően először fogtunk egy Radeon HD 6000-es kártyát, egészen konkrétan az épp nálunk járt ASUS HD 6970 DirectCU II-t.

Letiltottuk az processzorba integrált VGA-t, és monitorunkat egyenesen ehhez a kártyához csatlakoztattuk. Ekkor a terheletlen fogyasztás 67 watt volt. Ezután átdugtuk a monitort az alaplapi kivezetésbe, majd telepítettük a Virtu drivert.

A meghajtóprogram telepítése után újraindítottuk a rendszert. Ekkor a Radeonhoz telepített Catalyst jelezte, hogy nem a HD 6970 az első számú grafikus kártya. Ennek köszönhetően gyakorlatilag az összes beállítási lehetőség eltűnt a Control Centerből, ezért már semmilyen finomhangolást nem tudtunk eszközölni a diszkrét kártyán. A kíváncsiság kedvéért elővettünk egy Geforce GTX 570-et is, ami ebben a helyzetben hasonlóan viselkedett. Miután erről meggyőződtünk, megvizsgáltuk, hogy a diszkrét videokártya által létrehozott képkockákat az integrált VGA-n keresztül megjelenítve ér-e minket bármiféle hátrány. A videokártya frame bufferjéből valamilyen módon el kell hozni az adatokat az Intel integrált GPU-jához, amely végül megjeleníti a képet. A mérésekhez négy játékot vettünk elő.

Látható, hogy a megoldás mutat némi visszaesést, de annyira nem vészes. A játékok játszhatóak maradtak, bár a Dirt 2 esetében tapasztaltunk valamiféle furcsa akadozást, ha a Virtuval jelenítettük meg a játékot. Ezután megnéztük, hogy a fogyasztásra milyen hatással van a Virtu.

Sajnos az eredmények nem olyanok, mint azt elsőre vártuk. Terheletlen állapotban nem hogy csökkent, de egy lehelettel még nőtt is a fogyasztás. Ezután maximumra kapcsoltuk az Asus álalt kínált energiagazdálkodási rendszert, az EPU-t, de ez sem segített. Végül ismét elővettük a GTX 570-et, de ezzel wattra pontosan terheletlenül és terhelve is ugyanannyit fogyasztott a rendszer, mint a HD 6970-nel. Ebből arra következtettünk, hogy talán a Virtu meghajtójának kiforratlansága okán a rendszer nem képes teljesen lekapcsolni a diszkrét VGA-t. Ezután a Media Player Classic Home Cinema legutolsó beta verzióját vettük elő, hogy megnézzük a hardveresen gyorsított videolejátszás közben van-e értelme a megoldásnak. Itt már szép különbséget sikerült kimérni, bár az összképet kissé rontja, hogy a hardveres DXVA gyorsítás nélkül, tisztán CPU alapú lejátszásnál csak három wattal többet, 77 wattot fogyasztott a komplett rendszer. Mindenesetre így jelenleg csak az Intel Quick Sync használhatósága hozható fel pozitívumként a Virtu mellett. Idővel biztosan tovább fogják csiszolni a rendszert, és amint ez megtörténik, ismét elővesszük legalább egy mérés erejéig a Virtut.

Az újdonságok sorát az Intel Smart Response követi, melyről már az első oldalon esett pár szó. Ehhez egy az SSD tesztjeinkben használatos valódi, többhónapos használatot megélt Windows 7-et vetettünk be, mely egy már teliszemetelt, rengeteg feltelepített és uninstallált programot tartalmazó rendszer, háttérben futó ESET Smart Securityvel (vírusirtó és tűzfal). Ez az operációs rendszer került felt egy WD Black 500 GB-os HDD-re "szektorról szektorra" módszerrel, majd elvégeztünk pár SSD tesztekből más ismert mérést. Ezek végeztével csatlakoztattuk a Silicon Power épp nálunk vendégeskedő 60 GB-os Velox V20 SSD-jét, az UEFI-ben RAID módra állítottuk a Z68-as vezérlőt, végül elvégeztük a Windows alatti további szükséges konfigurálásokat is.

Ahogy fentebb már írtuk, a vezérlő folyamatosan figyeli és elemzi a merevlemez igénybevételét, és ennek függvényében az arra érdemes adatokat átpakolja az SSD-re. Ennek tudatában a beállításuk után ötször újraindítottuk a rendszer, majd ezután lemértünk újra mindent.

Az eredmény magáért beszél. Az újraindításuk után a Smart Response tömbön lévő Windows 7 már töredék idő alatt indult. A változást hallani is lehetett, mivel jóformán már csak alig nyúlt a HDD-hez az indítás során, a WD Black csendben volt. Ezután az újságírói és a webdesigner programcsokor került elő. Ezeket is lefuttattuk ötször-ötször, mielőtt a stopper élesítésre került volna.

A fenti grafikonból jól kivehető az elért hatás: többszörösére gyorsultak a folyamatok.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

TP-Link Deco: a tökéletes Wi-Fi titka

PR A TP-Link Deco mesh rendszereivel egyszerűen biztosítható a megfelelő sebességű WLAN hálózat egy nagyobb lakásban is.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés