Használat közben
Tapasztalatok
A bevezetőben említett, a vékonyság oltárán kötött kompromisszumok általában a hűtést, az akkumulátor kapacitását és a billentyűzet használhatóságát szokták érinteni. A Zenbook Flip S esetében a hűtésnek érezhetően nem tett jót a vékony gépház, az oldalra dolgozó rendszer terhelés alatt meglehetősen hangosan teszi a dolgát, ráadásul a ház melegedése is számottevő tud lenni. Szokásos tesztünkben először terhelés nélkül vizsgáltuk a gépet, ilyenkor az alumínium jó hővezető képességének és a Core i7-7500U csekély fogyasztásának köszönhetően gyakorlatilag némán dolgozik a rendszer, és a burkolat hőmérséklete is csak csekély mértékben tér el a külső levegőétől. Ez jelen esetben 27 °C-ot jelent a nyári melegben 28 °C-ra melegedő szobában.
Ha terhelni kezdjük a rendszert, akkor az eredetileg 38 °C-os CPU gyorsan 50 °C-ra melegszik, majd innen fokozatosan emelkedik tovább a hőmérséklete, szerencsére mindezt a hűtés csak minimálisan erősödő zaja kíséri – ezzel párhuzamosan a kezdetben az alaphoz képest alig hangosabb ventilátor körülbelül a negyedik percre válik hangosan zúgóvá, ekkor a CPU 62 °C-os. Ez valóságos körülmények között annyit tesz, hogy ha a feladatok csak egy-két perc komolyabb terheléssel járnak, és ezen periódusok között van egy kis ideje visszahűlni, akkor a notebook gyakorlatilag alig hallhatóan teszi a dolgát.
Hirdetés
Elégedettek voltunk az órajelekkel is: a 3,5 GHz-es maximális frekvenciát probléma nélkül képes volt tartani a gép körülbelül egyperces maximális terhelésig, majd ezután is csak 3,4 GHz-re esett vissza az órajel, miközben throttlingnak nyomát sem láttuk – igaz, négy percen túl mindehhez már határozottan hallhatóvá válik a hűtés zúgása. Végül a 8 perces határ körül esetünkben 3,3 GHz-re váltott a processzor, és így is maradt.
A gyenge, sőt, a leggyengébb pontja a Flip S-nek a burkolat hőmérséklete, amely terhelés során eléri, sőt bizonyos pontokon meg is haladja a 40 °C-ot, ráadásul nemcsak alul, de felül is, és ez az alumínium hővezetésével párosítva azt jelenti, hogy a csuklótámasz bal oldala is érezhetően melegszik.
Billentyűzet
A billentyűzetes egység 7 mm-es vastagsága érthető módon korlátozza a gombok mozgását, így mindössze 1 mm-es útra számíthatunk, ami némileg keménnyé teszi a gépelési élményt. Ettől eltekintve a klaviatúrára alapvetően nem panaszkodhatunk, a gombok kellően határozottan járnak. Tekintettel arra, hogy nálunk egy amerikai kiosztással rendelkező példány járt, a magyar változatról nem tudunk első kézből nyilatkozni – az mindenesetre látszik, hogy alighanem a Zenbook 3-ra hajazó változatot kapják majd a hazai boltokba kerülő modellek.
Maguk a gombok egyébként viszonylag nagyok, feliratuk pedig sárgás, ezen világít át a négy fokozatban kapcsolható háttérvilágítás.
A billentyűzet alatt találjuk a körülbelül 113 x 70 mm-es, integrált gombokkal rendelkező tapipadot. Ez egy kifejezetten jól sikerült darab, pontos, és megfelel a Precision Touchpad specifikációknak, így négyujjas gesztusokat is használhatunk rajta.
A Zenbook Flip S esetében a másik fontos kezelőeszköz természetesen az érintőképernyő, hiszen ezt a notebookot táblagépként is használhatjuk. Egy „egyszerű” kapacitív érintőképernyőről van szó, amely kellően reszponzív, több ujj érzékelésére képes, a Windows 10 táblagép üzemmódban teljesen jól kezelhető vele.
Hangszórók
A gépházra kerülő jelzések tanúsága szerint a Flip S hangszóróinál a Harman/Kardon működött közre. Csodát persze ők sem tudnak tenni, a kis méret és a lefelé dolgozó hangsugárzók a dinamikának és a mélyhangoknak egyáltalán nem tesznek jót.
Ettől eltekintve háttérzenéhez, Skype-beszélgetésekhez teljesen megfelelnek a hangszórók, és ha nem a robbanások effektjei a lényegesek, akkor még filmet is nézhetünk a notebookon.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!