ASUS Zenbook Flip S – origami tajvani módra

Büszkén mutatta be a Computexen az ASUS a világ legvékonyabb átalakítható noteszgépét – kipróbáltuk.

Bevezetés, külső

Notebookoknál, tableteknél nagyon fontos a vékonyság, és minden cég igyekszik legalább néha előállni valamivel, amire ráaggathatja a „világ legvékonyabb…” címkét. Teszik ezt sokszor akkor is, ha ennek a vékonyságnak az elérése már komolyabb kompromisszumok megkötését jelenti a felhasználó oldaláról is. Az idei Computexen az Asus volt a soros: bemutatták a Zenbook Flip S átalakítható notebookot, ami jelen pillanatban a legvékonyabb ilyen eszköz a világon. A kérdés tehát az (is), hogy mennyi áldozatra volt szükség ennek az eredménynek az eléréséhez.

Külső

Az egészen biztos, hogy dizájn és összerakás terén nem alkudtak meg az ASUS-nál, és nekünk sem kell, az elöl 10,9, hátul 11,9 mm vastag házba szerelt 1,1 kg-os Flip S amolyan zenbookosan masszív, a gépházon nyoma sincs strukturális gyengeségnek, kinyitva, a sarkánál fogva felemelve is csak egészen minimális lehajlást tapasztalhatunk. Hasonlóan merev a kijelzőt magában foglaló rész, ami azért is fontos jelen pillanatban, mert táblagépnek áthajtogatva sem kell attól tartanunk, hogy menet közben megsérül a panel.


[+]

A teljes egészében alumíniumból készült gépház sötétkék alapszínt kapott (de sötétszürkében is elérhető), a fedőlapon a márkától megszokott, körkörös csiszolással. A csuklótámasz és a szigetes kivitelű billentyűzetet körbevevő rész selyemfényű, és hasonló felületkezelésű az alsó burkolat is – ezek sajnos hajlamosak az ujjlenyomatok begyűjtésére.


[+]

A kijelző természetesen érintésérzékeny, és mint ilyen, fényes, rajta végig Gorilla Glass burkolattal, egyedül a legkülső peremre került vékony gumicsík. Kerete valamivel több mint 6,1 mm vastag, így a képernyő maga a felület 80 százalékát foglalja el. Mozgatásáról dupla forgásponttal rendelkező zsanérok gondoskodnak, amelyek belső súrlódása elég erős, így minden helyzetben szilárdan fogják a gépház elemeit.


[+]

A gép alsó felén látszik, hogy bővítést megkönnyítő ajtók nem kerültek a burkolatra – ez persze ebben a kategóriában nem ritkaság, a bővítés itt nem elsődleges szempont. A többi Zenbookhoz hasonlóan méretesek a talpak is, és itt találhatók a hangszórók számára készült nyílások is.


[+]

Talán kevés olvasót lepünk meg, ha azt mondjuk, hogy az első, vékonyságból adódó kompromisszum a Flip S oldalain jelentkezik, ugyanis csatlakozókból elég szűkös a kínálat. Ez is olyasmi egyébként, ami az ultrabook kategóriában mára mindennapossá vált: mindössze két darab USB Type-C konnektort és egy kombinált hangcsatlakozót találunk a gép oldalain. A két Type-C mögött egy-egy USB 3.1 Gen1 interfész áll, USB-PD és 4K kompatibilis kimenettel. Természetesen a gép töltésére is ezen csatlakozók szolgálnak (az Asus ügyesen úgy oldotta meg, hogy bármelyiken keresztül feltölthetjük a notebookot), és hogy ne maradjunk hagyományos konnektorok nélkül, az Asus a többi aktuális ultrabookjánál megszokott mini dokkolót is a dobozba csomagolja.





[+]

A gépház oldalának bal élére került még a hűtőrendszer kivezető nyílása és a töltést jelző LED, míg a jobb oldalon a ki- és bekapcsológombot, a hangerő állítóját, az üzemállapotról tájékoztató apró LED-et, illetve az ujjlenyomat-olvasót helyezték el. Ez utóbbi érintős, és elég megbízhatóan működik, 10 esetből 7-szer elsőre sikerült is vele bejelentkeznünk a Windowsba, a maradék háromnál újra érintenünk kellett.

Teljesítmény, kijelző

Teljesítmény

A Zenbook Flip S bemutatójánál az Asus arra is felhívta a figyelmet, hogy vékonysága ellenére a hardverben nincs kompromisszum, és ez tulajdonképpen igaz is, hiszen az Y szériás Core M utódok helyett valódi Core i5 és i7 CPU-k közül lehet válogatni. Az általunk kipróbált modell a jobban felszerelt változatok közé tartozik, azaz Core i7-7500U processzor, 16 GB RAM és 512 GB-os PCIe SSD található benne. Az alapkiépítés egyébként Core i5-7200U, 8 GB RAM, 256 GB-os SATA3 SSD lenne, ehhez jön még az általunk is próbált 13,3 hüvelykes Full HD kijelző, ami helyett opcionálisan választhatunk 4K felbontású panelt is (ez hazánkban nem lesz elérhető), bár ekkora képátlónál csak nagyon speciális esetekben lehet értelme.

A tesztelt konfiguráció
Termék megnevezése Asus Zenbook Flip S
Processzor Intel Core i7-7500U – 2,7/3,5 GHz, 15 W TDP
Memória 16 GB LPDDR3-1866 az alaplapon
Kijelző 13,3"-es 1920x1080 pixeles AU Optronics AHVA panel, érintésérzékeny
Grafika Intel HD Graphics 620 – integrált
Adattároló 512 GB PCIe 3.0 Samsung PM961 SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel 8260 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Interfészek - 2 db USB 3.1 Gen 1, Type-C, töltéssel, kijelzőkimenettel
- összevont audio ki- és bemenet
Extrák billentyűzetvilágítás, táblagépként is használható, ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 39 Wh
Méret 312 x 213 x 11,9 mm
Tömeg 1,11 kg
Operációs rendszer Windows 10 Pro
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja Asus Zenbook Flip S
Fogyasztói ár 549 900 forint
Garancia 2 év

Ahogy a háttértáron végzett sebességmérések is mutatják, az NVMe csatoló jó választás volt, mert az SSD-k esetében a SATA interfész szűk keresztmetszetet jelent az adatátvitelben. Az már más kérdés, hogy a rendszer teljes egészét nézve azért nem ilyen drasztikus a gyorsulás. Mindenesetre a számokat érdemes összevetni a rendkívül hasonló konfigurációban tesztelt ASUSPRO BU9440U notebook által elért eredményekkel.

Mérés Eredmény
7-Zip Single/Multi 3829 / 10 903 MIPS
Cinebench R15 OpenGL/CPU 46,61 fps / 305 cb
Veracrypt AES/SHA 256/SHA 512 2,2 GB/s/189 MB/s/104 MB/s
Handbreak 720p/1080p tömörítés 63,4 / 31,71 fps
Browserbench MotionMark 307,95
Browserbench SpeedoMeter 149,0
Browserbench JetStream 177,2
PCMark 8 Home Conventional/Accelerated 2890/3579
PCMark 8 Creative Conventional/Accelerated 2977/4639
PCMark 8 Office 2013 2477
SpecWPC 7-Zip Compress 371,4 sec
SpecWPC Blender BMW 1M 435,7 sec
SpecWPC Handbreak Normal/HQ 17,6/6,1 fps
SpecWPC Luxrender 182,5 sec
SpecWPC Maya Shaded Wire Scene 17 fps
SpecWPC Python Scipy 135,1 sec
HWBot x265 FHD/4k 10,6/2,5 fps

Ahogy más, vékony házba épített notebookoknál, úgy itt is látható, hogy a hosszú ideig futó tesztek esetében a melegedés miatt a CPU kénytelen visszavenni egy idő után a maximális frekvenciából, azaz ultrabookkal nem érdemes egész nap videót vágni, ha a maximális sebesség a lényeg. A hasonló konfigurációkhoz hasonlóan, dedikált GPU hiányában komolyabb, játékokat használó teszteket itt sem futtattunk, az Intel HD Graphics 620 IGP-ről pedig a mobil Kaby Lake processzorokat vizsgáló cikkünkben már részletesebben is írtunk.

Hirdetés

A lényeg összefoglalva az, hogy az integrált megoldások az Intel minden fogadkozása ellenére még mindig inkább az energiatakarékosságban jeleskednek, és nagyon jól teljesítenek például 4K-s HEVC tartalom lejátszásakor, a 3D teljesítményre kényes komolyabb játékokat azonban legfeljebb alacsony felbontással és alacsony részletességgel képesek elfogadható sebességgel futtatni – ha egyáltalán.

Kijelző

Az utóbbi időben több notebooknál is belefutottunk abba, hogy a gyártók gyengébb minőségű kijelzőpanel beépítésével próbálnak spórolni – szerencsére az ASUS nem esett ebbe a hibába, az AUO-tól származó Full HD felbontású AHVA panel nagyon jó jellemzőkkel bír: 88,2%-os sRGB színtér, 1030:1 kontrasztarány és 342 cd/m² fénysűrűség jellemzi. Erre egyébként szükségünk is lesz, főleg ha kültéren használjuk, ahol a kijelző tükröződése kifejezetten zavaró lehet.


[+]

Meglepően jó értéket kaptunk a megvilágítás és színek egyenletességét mérő tesztünkben, ahol a maximális eltérés 4(!) százalék alatt volt.


[+]

A színhűség már nem ennyire tökéletes, de a ΔE átlagos értékére kapott 3,59 még elfogadható, a 7100 K körüli fehéregyensúly viszont túl hideg.


[+]

AHVA panelről lévén szó, a betekintési szögek is rendben vannak.

Használat közben

Tapasztalatok

A bevezetőben említett, a vékonyság oltárán kötött kompromisszumok általában a hűtést, az akkumulátor kapacitását és a billentyűzet használhatóságát szokták érinteni. A Zenbook Flip S esetében a hűtésnek érezhetően nem tett jót a vékony gépház, az oldalra dolgozó rendszer terhelés alatt meglehetősen hangosan teszi a dolgát, ráadásul a ház melegedése is számottevő tud lenni. Szokásos tesztünkben először terhelés nélkül vizsgáltuk a gépet, ilyenkor az alumínium jó hővezető képességének és a Core i7-7500U csekély fogyasztásának köszönhetően gyakorlatilag némán dolgozik a rendszer, és a burkolat hőmérséklete is csak csekély mértékben tér el a külső levegőétől. Ez jelen esetben 27 °C-ot jelent a nyári melegben 28 °C-ra melegedő szobában.


[+]

Ha terhelni kezdjük a rendszert, akkor az eredetileg 38 °C-os CPU gyorsan 50 °C-ra melegszik, majd innen fokozatosan emelkedik tovább a hőmérséklete, szerencsére mindezt a hűtés csak minimálisan erősödő zaja kíséri – ezzel párhuzamosan a kezdetben az alaphoz képest alig hangosabb ventilátor körülbelül a negyedik percre válik hangosan zúgóvá, ekkor a CPU 62 °C-os. Ez valóságos körülmények között annyit tesz, hogy ha a feladatok csak egy-két perc komolyabb terheléssel járnak, és ezen periódusok között van egy kis ideje visszahűlni, akkor a notebook gyakorlatilag alig hallhatóan teszi a dolgát.

Elégedettek voltunk az órajelekkel is: a 3,5 GHz-es maximális frekvenciát probléma nélkül képes volt tartani a gép körülbelül egyperces maximális terhelésig, majd ezután is csak 3,4 GHz-re esett vissza az órajel, miközben throttlingnak nyomát sem láttuk – igaz, négy percen túl mindehhez már határozottan hallhatóvá válik a hűtés zúgása. Végül a 8 perces határ körül esetünkben 3,3 GHz-re váltott a processzor, és így is maradt.


[+]

A gyenge, sőt, a leggyengébb pontja a Flip S-nek a burkolat hőmérséklete, amely terhelés során eléri, sőt bizonyos pontokon meg is haladja a 40 °C-ot, ráadásul nemcsak alul, de felül is, és ez az alumínium hővezetésével párosítva azt jelenti, hogy a csuklótámasz bal oldala is érezhetően melegszik.

Billentyűzet

A billentyűzetes egység 7 mm-es vastagsága érthető módon korlátozza a gombok mozgását, így mindössze 1 mm-es útra számíthatunk, ami némileg keménnyé teszi a gépelési élményt. Ettől eltekintve a klaviatúrára alapvetően nem panaszkodhatunk, a gombok kellően határozottan járnak. Tekintettel arra, hogy nálunk egy amerikai kiosztással rendelkező példány járt, a magyar változatról nem tudunk első kézből nyilatkozni – az mindenesetre látszik, hogy alighanem a Zenbook 3-ra hajazó változatot kapják majd a hazai boltokba kerülő modellek.

Maguk a gombok egyébként viszonylag nagyok, feliratuk pedig sárgás, ezen világít át a négy fokozatban kapcsolható háttérvilágítás.


[+]

A billentyűzet alatt találjuk a körülbelül 113 x 70 mm-es, integrált gombokkal rendelkező tapipadot. Ez egy kifejezetten jól sikerült darab, pontos, és megfelel a Precision Touchpad specifikációknak, így négyujjas gesztusokat is használhatunk rajta.

A Zenbook Flip S esetében a másik fontos kezelőeszköz természetesen az érintőképernyő, hiszen ezt a notebookot táblagépként is használhatjuk. Egy „egyszerű” kapacitív érintőképernyőről van szó, amely kellően reszponzív, több ujj érzékelésére képes, a Windows 10 táblagép üzemmódban teljesen jól kezelhető vele.

Hangszórók

A gépházra kerülő jelzések tanúsága szerint a Flip S hangszóróinál a Harman/Kardon működött közre. Csodát persze ők sem tudnak tenni, a kis méret és a lefelé dolgozó hangsugárzók a dinamikának és a mélyhangoknak egyáltalán nem tesznek jót.


[+]

Ettől eltekintve háttérzenéhez, Skype-beszélgetésekhez teljesen megfelelnek a hangszórók, és ha nem a robbanások effektjei a lényegesek, akkor még filmet is nézhetünk a notebookon.

Üzemidő, értékelés

Üzemidő

Csodát tenni az ASUS sem tud, a vékony gépházba csak egy 39 Wh-s akkumulátor fért, ez pedig az üzemidőn is tetten érhető. Persze a Kaby Lake nagyon jól gazdálkodik a rendelkezésre álló energiával, ami látható a minimális terhelésen mért több mint 16 órás működésen, míg filmlejátszásnál a H.264-gyel kapcsolatos hardveres gyorsítás hatása vehető észre.


[+]

Ezzel szemben maximális terhelésnél már látható, hogy a 39 Wh mire elég – a nem különösebben komoly terhelést jelentő irodai munkával körülbelül 4-5 órára számíthatunk egy feltöltéssel. A gyártó által mellékelt 45 Wh-s USB-PD szabványú adapterrel a feltöltés több mint két és fél órát vesz igénybe, az 50 százalék eléréséhez 70 percre van szükség. Az Asus szoftverei között egyébként találunk egy kis eszközt, amivel beállítható, hogy a töltés milyen stratégiát kövessen: ha gyakran hordozzuk, 100 százalékig tölti az áramforrást, míg ha mindig az asztalon áll a notebook, akkor 60 százalékon tartja az akkumulátort.


[+]

Értékelés

A Zenbook Flip S hívószava a vékonyság: akinek szüksége van arra, hogy időnként táblagépként is használhassa noteszgépét, és hajlandó sokat fizetni azért, hogy ezt a lehető legvékonyabb eszközzel tegye, az maradéktalanul elégedett lesz, hiszen egy remekül összerakott, gyors és szép ultrabookot vehet majd a kezébe.


[+]

Kritizálni persze lehet a Flip S-et is, elsősorban azokat a jellemzőit, amelyek vékonyságából adódnak: a kissé kemény billentyűzetet, az üzemidőt, de leginkább a melegedést, ami azt eredményezi, hogy hosszabb távon kifejezetten kényelmetlen lehet ölben tartva dolgozni vele.


[+]

Mindenképpen az Asus javára írandó ugyanakkor, hogy láthatóan nem próbáltak meg spórolni egyetlen ponton sem, nemcsak a CPU-RAM-SSD hármas igényes, de képernyőnek is komoly panelt választottak, és kényelmes a tapipad, illetve a billentyűzet is. A megcélzott vásárlóközönséget valószínűleg nem fogja zavarni a bővíthetőség hiánya, a borsos (konfigurációtól függően 439-549 ezer forint közötti) árban pedig nemcsak a dokkoló, de egy tok is benne foglaltatik, így mindezeket összefoglalva mindenképpen megérdemli a tetszett díjat a Zenbook Flip S.


Asus Zenbook Flip S notebook

Wombath

Az Asus Zenbook Flip S notebookot az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Hirdetés