Asus Transformer TF101 - tablet és netbook

Hirdetés

Asus Transformer TF101

Az idei évet nagy lendülettel kezdte a hordozható gépek frontján az Asus: a januári CES kiállításon négy nem mindennapi készüléket mutattak be. Az Eee tablet család részeként érkező gépek mindegyikének volt valami különleges tulajdonsága, amivel kiemelkedett társai közül, így az Eee Pad Slider például szétcsúsztatható volt, amivel az alatta lévő billentyűzetet fedhettük fel és használhattuk, ami sokak figyelmét felkelthette, hiszen a tabletek közt végre igazi, fizikai klaviatúrás modell is megjelent, nem kellett a képernyőn megjelenőre hagyatkozni már. A Sliderrel csak egy a gond: akkor is ott lesz a billentyűzet, ha nincs rá szükség, ez pedig ilyenkor felesleges teher csak.

A másik akkor bemutatott újdonsággal, a beszédes nevű Transformerrel szinte rögtön meg is válaszolták ezt a kérdést a tervezők. A megoldás hihetetlenül egyszerű, kettéválasztották a két komponenst, ami szükség esetén egy egészt alkothat. A Transformer képes az átalakulásra így, egyetlen mozdulattal a netbooknak kinéző hordozható gépből igazi, teljes értékű tabletet varázsolhatunk, hiszen az elsődleges felhasználása éppen ez, mivel egy androidos masináról van szó.

Az Asus tervezői azért kihasználták a klaviatúra alatt lévő helyet is, ha már ott volt, hiszen amúgy legfeljebb egy USB-s, touchpaddel ellátott kiegészítő billentyűzetként lehetett volna számontartani az alsó részt. így viszont egy méretes akkumulátort is kapunk, ami a tablet részt tölti, ha ő maga nem kap külső tápellátást, továbbá néhány aljzattal is bővül a TF101 képessége.

De lássuk szép sorjában, mire is képes a Transformer! A kijelzője 10,1"-es méretű 1280x800 pixel felbontással, így a látvánnyal nem lesz gond, az IPS panelnek hála pedig tényleg gyönyörű képe van, amit az erős LED háttérvilágítás csak még jobban kiemel. Természetesen multi-touch-os és kapacitív az érintőpanel, ami tíz ujjat kezelhető, és a nagyobb igénybevételnek is ellenálló üveg védi.

Belül az 1 GHz órajelű, kétmagos NVIDIA Tegra 2 chipje dolgozik, ami bőven elég a gépen lévő Android 3.0.1-es operációs rendszer futtatására, nem igazán érzékeltünk lassulást, akadást, az egész használatra, legyen az programok közti váltás vagy a főmenüben mozgás, talán a gördülékeny a legjobb szó, tette a dolgát mindig a rendszer. Ebben segítségére volt 1 GB belső memória és a 32 GB-os SSD háttértár is. A tableten tehát a Honeycomb futott tesztelésünk alatt, de éppen a mai napon, június 2-án megérkezett a hivatalos 3.1-es verzió is rá. A gyártó szerint erősen ajánlott felfrissíteni vele a Transformert, mert pl. tovább javul vele a grafikus teljesítmény és a kezelőfelület sebessége.

Hálózati eszközökben sincs hiány, van IEEE 802.11b/g/n szabványú Wi-Fi kártyája és 2.1+EDR-es Bluetooth adapter, amelyek ugyancsak jól teljesítettek a tesztelés alatt. Kiegészítők egész hadával látták el a kis tabletet, ami előnyére válik nagyon, hiszen van G-szenzor, fényérzékelő, giroszkóp, elektronikus iránytű és GPS is, kamerából pedig egy 1,2 megapixeles szemközt és egy 5 megapixeles hátul.

Mit tud?

Kézbe fogva a táblagépet kellemes meglepetést ért minket, nem spórolták ki az anyagot belőle. Persze ez alatt nem azt értjük, hogy iszonyat nehéz volt – hiszen a tablet tömege csupán 680 gramm –, hanem hogy a felhasznált anyagok minőségét rendben találtuk. A fedelet és a dokkoló alját textúrázott, jó fogású, erős, barna műanyag borítotja, viszont a széleken bronzszínű fémcsík fut végig, amiből a dokkolón a csuklótámaszra és a billentyűzet köré, valamint az erős zsanérra is jutott. Összességében egy masszív szerkezet érzetét kelti a Transformer, amivel nem érzi azt a gazdája, hogy hímes tojásként kellene bánnia. A szín ugyan kicsit megosztotta ismerőseink körét, nekünk viszont tetszett a barnás-bronzos, barátságos árnyalatú külső.


Magán a tableten nincs túl sok aljzat. A legfontosabb, a dokkolócsatlakozó, amin keresztül a táp is ráköthető, az alján helyezkedik el természetesen. Ezen kívül egy fülhallgató számára használható jack konnektor és egy 1.3a-s mini HDMI látható rajta, valamint elég jól elrejtve egy microSD nyílás. A másik oldalra tették a bekapcsoló/altató, valamint a hangerőállító gombokat. Mivel 3G-s képességekkel nem rendelkezik, a SIM foglalatot nem érdemes keresnünk.

A többi a dokkolóalapon sorakozik, itt is lapul egy tápcsatlakozó, de két, nagyon jól és ízlésesen elrejtett 2.0-s USB port, valamint egy SDHC kártyaolvasó is a bemenetek sorát gazdagítja.

A billentyűzet gombjai ugyan kicsit kisebbek a szokásosnál, de némi gyakorlás után a gépelés kiválóan ment rajta, a gép használatát pedig a rajta elhelyezett gyorsgombok is segítették. Nagyon jól jött egyébként a touchpad is, így a tabletet kurzorral vezérelhettük.

Az akkumulátor 24,4 Wh-s, ami a gyári adatok szerint 9,5 órás használatot tesz lehetővé tablet módban, és 16 órán keresztül lehet nyomkodni, ha a dokkolóra is kötjük. Ez meg is felel a valóságnak, a hétfő délelőtt feltöltött tabletünk szerda délután jelezte csak, hogy illene újra tölteni. Eközben ha nem is 0-24-ig, de több órán keresztül nyomkodtuk naponta, játszottunk rajta és interneteztünk Wi-Fi-n keresztül. A dokkoló egyébként a tabletet tölti is, így ha esetleg egy időre különszednénk őket, afféle mobil töltőállomásként is szolgálhat az alsó rész.

Szoftverek, értékelés

Az Androidra az Asus is pakolt néhány saját szoftvert, így megkapjuk az ASUS Lanuncher, MyLibrary, MyNet, MyCloud, MyZine, File manager és PC Sync alkalmazásokat előtelepítve, illetve a Polaris Office-t, ami a dokkolóra rádugott pendrive-okról is képes megnyitni doksikat, táblázatokat, prezentációkat, és minimális szerkesztésre is van lehetősége a felhasználónak. További programok az immár Magyarországról is elérhető és használható Android Store-ból szerezhetők be. Az operációs rendszer természetesen támogatja az Adobe Flash megjelenítést, így ezzel sem volt gondunk.


A Honeycomb, mint említettük, jól futott a gépen, talán hosszú használat és sok program megnyitása után volt tapasztalható némi lassulás, de igazából elég elhanyagolható mértékben. A Wi-Fi gyorsan megtalálta a jelet, amit tartott is, a GPS is hamar észhez tért.

Értékelés

Végiggondolva egy rossz szavunk nem lehet a Transformerre, egy korrekten összerakott tablettel volt dolgunk, ami szinte teljes értékű netbookként is használható. És ahogy mondani szokás, az ismerőseink arckifejezése, amikor minden előjel nélkül kettéválasztjuk az általuk netbooknak gondolt készüléket dokkolóra és a tabletre: felbecsülhetetlen!

A Transformer hazánkban három változatban szerezhető be a jövő héttől. Aki tényleg csak egy tabletre vágyik, és nincs szüksége billentyűzetre, megvásárolhatja külön is a TF101-et. Ebben az esetben a 16 GB-os háttértár kerül bele, az ára pedig 139 900 forint lesz. Ha viszont kell a dokkoló, akkor 16 és 32 GB-os tárolós verziók közül is választhatunk, amelyek ára 169 990 és 199 900 forint lesz. Minden esetben két év garanciát is vállal az Asus rájuk.


Asus Eee Pad Transformer (TF101)

ndavid

Az Asus tablet megvásárolható az Extreme Digital boltjaiban.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés