Hirdetés

ASUS ProArt PA248Q monitor, a harmadik utas

Egy új variánssal bővült az ASUS felsőkategóriás, professzionális használatra szánt kijelzőkínálata.

Hirdetés

Mérések és menü

A tesztelést a DVI kábel csatlakoztatásával kezdtük, majd a kalibrálást megelőzően megmértük a gyári beállítást, valamint az egyes előre beprogramozott képi üzemmódokat.

Monitor típusa ASUS ProArt PA248Q
Technológia e-IPS
Háttérvilágítás típusa LED (edge-lit)
Kijelző mérete 24,1 hüvelyk wide
Felbontás 1920x1200 (pixelméret: 0,270 mm)
Válaszidő 6 ms (g2g)
Kontrasztarány 1000:1 (dinamikus: 80 000 000:1)
Fényerő 300 cd/m2
Betekintési szögek 178°/178°
Megjelenített színek száma 16,7 millió
Színtérlefedettség 100% sRGB
Csatlakozók D-Sub, DVI-D, DisplayPort, HDMI, 4 db USB 3.0, 3,5 mm jack
Teljesítményfelvétel 22-23 watt
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja ASUS ProArt PA248Q
Fogyasztói ár 129 900 Ft

A gyártó azt ígéri, hogy kijelzője dobozból kivéve gyárilag olyan beállításokkal érkezik, melynél az átlagos delta E<=5, erről pedig egy tanúsítványt is kiállít. Ezt természetesen ellenőriztük, és valóban teljesül az ígéret, de azért szokás szerint végigmértük az összes előre beprogramozott képi beállítást.

Dobozból kivéve / scenery mód
Dobozból kivéve / scenery mód

Theater / sRGB mód
Theater / sRGB mód

Az előre beprogramozott képi beállítások közül az sRGB mód bizonyult a leghasználhatóbbnak, de a hozzá tartozó 148 cd/m² fényerőérték roppant magas még nappali fényviszonyok között is, ezért mindenképpen érdemes visszavenni belőle.

Kalibrált és sRGB 120 cd/m2 beállítással
Kalibrált és sRGB 120 cd/m² beállítással

Nem maradt el a kalibrálás sem, amit nem könnyített meg a színbeállításra szolgáló hattengelyes rendszer. Hiába lőttünk be tökéletes színhőmérsékletet, gammát és fényerőt, egyszerűen képtelenek voltunk kielégítő eredményt kapni még a sokadik próbálkozásra is, és a beállításokkal való játék sem vezetett eredményre. Jobbnak látjuk inkább az említett sRGB mód használatát, és a fényerő csökkentését 120 cd/m²-re, így az átlagos, 2 körüli delta E érték és a maximális érték sem annyira borzasztó; mindenesetre ezen a téren jóval többet vártunk ettől a kijelzőtől. 120 cd/m²-es értéken a feketepont 0,13 cd/m², ami 926:1 kontrasztarányt ad. Ez már kellően jó feketét eredményez, mint az az alábbi képeken is látható.

Rövid / hosszú záridővel
Rövid / hosszú záridővel

Viszont azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy az olcsóbb IPS panelekre jellemző csillogás (amit a panel felületére húzott matt fólia okoz) nem olyan vészes mértékben, de itt is megfigyelhető a sarkokban.

A fényerő homogenitása sajnos nem olyan jó, mint például a kistestvér PA238Q esetében, legrosszabb esetben 11%-os eltérést kaptunk.

Menü

Az ASUS mérnökei egy újítást vezettek be a menüvezérlésre használható gombok terén. A ProArt sorozatban elsőként ez a változat kapott gombként is funkcionáló négyirányú navigációs gombot, amivel egyszerűen és minden eddiginél gyorsabban lehet a menüben ugrálni és beállításokat módosítani. Abszolút követendő megoldás ez a többi gyártó számára is.

Menüvezérlő pöcök és a gombok
Menüvezérlő joystick és a gombok

Kapunk egy pár személyre szabható OSD gyorsbillentyűt is, ezekre a 10 leggyakrabban használt OSD funkció közül magunk választhatjuk ki, melyik kettőt hívják meg. Maga a menü nem tartogat újdonságot, hasonló felépítést és beállításokat láthattunk a többi ProArt szériás kijelzőnél.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények