A színfalak mögött
Belbecs
Hirdetés
A billentyűzet tapintása kellemes, elrendezése viszont annál kellemetlenebb. Az legtöbb asztali PC-hez szokott ember csak igen nehezen szokja meg a notebookok fura billentyűzet-kiosztását, és ez alól az Asus terméke sem kivétel, sajnos. Az Insert-Delete, PageUp-PageDown, Home-End gombok szétszórása a klaviatúra jobb és alsó szélén bevett rossz szokás (10 ujjal vakon gépelő szerkesztőink szerint a "rossz szokás" finom kritika), pedig szövegszerkesztésnél ezek sokat használt billentyűk. E téren egyébként leginkább csak az IBM mutat intelligens alternatívát, ők ugyanis kitűnő tasztatúrákat tesznek laptopjaikra, melyek elrendezésükben megegyeznek az hagyományos, 101+ gombos asztali PC-s billentyűzetekkel.
A feliratok ragasztva vannak, így a hosszú élettartamuk kétséges, de nem akarunk vészmadárkodni. A tapipad alatt a szokásos két gomb között bújik meg a le/fel scrollozásra szolgáló kis készség, amit szintén szokni kell: nehéz érezni, hogy a le- vagy a felfele irányt nyomtuk meg.
Stresszteszt
A Windows problémamentesen felcsúszott, mint ahogy az összes alkalmazás is. A driver cd tetszetős, telepítési gondjaink nem voltak. Minden szükséges segédprogrammal ellátnak bennünket: Nero, Asus DVD, hotkey kezelő program, stb. A vinyó csak 4200 RPM-es, viszont meglepetésre 8 MB cache-sel szerelt, így a laptopoknak felróható lassúság itt egyáltalán nem érzékelhető. Hatalmas és vörös pont! A DVD-író szintén kellemes perceket okozott. Megtévesztő, mert a Windowsban csak egyszerű dvd-rom-nak mondja magát, ám valójában még a gyenge minőségű dvd-lemezeket is tökéletesen megírja (azt a lemezt, amit se a Pioneer 106-os, se az NEC-1300-as nem írt meg jól!). WLAN képességeivel eszköz és idő hiányában nem tudtunk közelebbi ismerettségbe kerülni, de az Asus még ehhez is külön beállító felületet készített, így aki a Windows sajátját kevésnek érzi, itt önmegvalósíthat.
WLAN Asus-módra
Az alaplapgyártók körében egyre jobban terjednek a "windows-os" bios-flasher programok, hiszen egy Windows XP-vel, vagy egy 2000-rel felvértezett gépnél csak körülményesen tudnánk DOS alól bios-t frissíteni. Az Asus az L5 sorozathoz egy igen tetszetős, saját programot készített. A bios sajnos már közel sem ennyire extravagáns. A minket fogadó kép "sivár", beállítási lehetőség szinte semmi, hiányoznak a perifériák ki/bekapcsolásának opciói. Nem hinnénk, hogy az a jó megoldás, hogy ha az ember nem akarja használni a beépített eszközöket, akkor nem telepíti fel a meghajtóprogramot hozzá.
WinFlash
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!