Bevezető
Aki notebook vásárlásra adja a fejét, az asztali pc-kel szemben mindenképpen kompromisszumokra kényszerül. Választhat, hogy kifizet érte sok-sok pénzt, és kap egy full extrás laptopot, vagy nem fizet annyit, és a legolcsóbb asztali pc-vel megegyező teljesítményű géphez jut, természetesen itt most a mobilitást figyelmen kívül hagyva. Az Asus L5800 megpróbál kitörni ezen korlátok közül: igaz, nem a low-cost kategória, sokkal inkább erős közepes, de ezért a pénzért nehéz jobbat találni.
Jöjjön a száraz valóság, azaz a konfiguráció:
- 15,1" SXGA+ TFT LCD, 1400x1050 pixeles felbontással
- Intel Pentium 4 2.66 GHz asztali processzor (400/533 FSB-jű Socket 478 chipek támogatva) - SiS M648 + 963 P4 egycsatornás DDR chipset
- 512 MB DDR SDRAM, (max. 1 GB DDR SO-DIMM)
- 60 GB merevlemez, IBM (IC25N)
- 16/10/24/8/1/1x Toshiba SDR-6012 DVD-RW combo meghajtó (csak mínuszos DVD)
- belső 3,5" FDD
- ATI Mobility Radeon 9000 videovezérlő (64 MB DDR SDRAM, 4x AGP)
- VGA és TV kimenet
- 56k modem (SiS chipset integrált)
- Gigabites Ethernet vezérlő (3Com 940)
- Broadcom 802.11b 11 MBps wireless hálózati vezérlő
- infraport
- FireWire
- SD, MMC kártyaolvasó
- PS/2 port
- nyomtató port
- soros port
- 5 db. USB 2.0 port
- fülhallgató, mikrofon és optikai kimenet, line-in bemenet
- sztereo hangfalpár
- iránygombos tapipad, extra navigációs billentyűk
- offline CD-lejátszási képesség
- Li-Ion akku
- 3,6 kg
- méretek: 339 x 273 x 39-45 mm
- mellékelt szoftverek: telepítő CD, Norton Antivirus 2003, Nero Burning Rom 5.5, AsusDVD XP 4.0
- Végfelhasználói ár: kb. 420.000 Ft + ÁFA
Az L5800 súlyával csak a negatív értelemben büszkélkedhet, viszont cserébe a 15.1"-os TFT 1400x1050-es felbontása kárpótol bennünket (meg persze sok minden más is). A proci itt is asztali, csakúgy mint a karib által tesztelt AOpen notebookban.
Külcsíny
A gép szolid, ám mégis elegáns, az anyaga nem az a kemény 'kopogós' műanyag. Alulról két venti is hűti a melegedésre hajlamos 2.66 GHz-es P4-est. Ami számunkra meglepő extra volt, az az optikai hangkimenet. Volt már pár laptop a szerkesztőségben, ám ilyennel még nem találkoztunk (természetesen vannak mások, ha nem is sokan.. /a szerk./). Ennek a házimozi kedvelők fognak elsősorban örülni, hiszen az SVideo és az S/PDIF kimenetek együttese egy teljes értékű asztali DVD-lejátszóvá teszi az L5800-ast!
Bár az Asus nem számít öreg rókának a laptop-gyártásban, mégis, mind a géphez járó szoftverek, mind a megjelenés a nagyok közé emeli. Az egyetlen negatívum, hogy nem adnak hozzá operációs rendszert, így ennek beszerzése ránk hárul...
ű
Tartozékok
Szintén hasznos találmány, hogy a gép kikapcsolt állapotában is tudunk audio cd-t hallgatni (a'la AOpen, bár az Asus modelljei már régóta ezzel az extrával jönnek le a gyártósorról). Sajnos semmilyen visszajelző eszköz nem áll rendelkezésünkre, és a lejátszás maximális hangereje lehetne egy kicsit nagyobb is.
Kivezetésekben biztosan nem szenvedünk hiányt, nem csak hátul, de oldalt is van egy USB-csatoló, így nem kell a TFT mögött matatni pen drive-unkkal, példának okáért. "Cserébe" a tápcsatlakozót is oldalra szerelték, így ölbe véve nem túl kényelmes a használat, sőt...
Mielőtt a dolgok mélyére néznénk (már amennyire pár tesztprogram ezt jelenti egy notebook esetében), kitérünk egy kicsi, ám hasznos extrára (amely ismételten nem Asus-sajátosság, de jó látni): a TFT széleire gumitappancsokat tettek, hogy még véletlenül se karcolja fel a tapipad vagy a billentyűzet összecsukott állapotban.
Tappancsok
A színfalak mögött
Belbecs
A billentyűzet tapintása kellemes, elrendezése viszont annál kellemetlenebb. Az legtöbb asztali PC-hez szokott ember csak igen nehezen szokja meg a notebookok fura billentyűzet-kiosztását, és ez alól az Asus terméke sem kivétel, sajnos. Az Insert-Delete, PageUp-PageDown, Home-End gombok szétszórása a klaviatúra jobb és alsó szélén bevett rossz szokás (10 ujjal vakon gépelő szerkesztőink szerint a "rossz szokás" finom kritika), pedig szövegszerkesztésnél ezek sokat használt billentyűk. E téren egyébként leginkább csak az IBM mutat intelligens alternatívát, ők ugyanis kitűnő tasztatúrákat tesznek laptopjaikra, melyek elrendezésükben megegyeznek az hagyományos, 101+ gombos asztali PC-s billentyűzetekkel.
A feliratok ragasztva vannak, így a hosszú élettartamuk kétséges, de nem akarunk vészmadárkodni. A tapipad alatt a szokásos két gomb között bújik meg a le/fel scrollozásra szolgáló kis készség, amit szintén szokni kell: nehéz érezni, hogy a le- vagy a felfele irányt nyomtuk meg.
Stresszteszt
A Windows problémamentesen felcsúszott, mint ahogy az összes alkalmazás is. A driver cd tetszetős, telepítési gondjaink nem voltak. Minden szükséges segédprogrammal ellátnak bennünket: Nero, Asus DVD, hotkey kezelő program, stb. A vinyó csak 4200 RPM-es, viszont meglepetésre 8 MB cache-sel szerelt, így a laptopoknak felróható lassúság itt egyáltalán nem érzékelhető. Hatalmas és vörös pont! A DVD-író szintén kellemes perceket okozott. Megtévesztő, mert a Windowsban csak egyszerű dvd-rom-nak mondja magát, ám valójában még a gyenge minőségű dvd-lemezeket is tökéletesen megírja (azt a lemezt, amit se a Pioneer 106-os, se az NEC-1300-as nem írt meg jól!). WLAN képességeivel eszköz és idő hiányában nem tudtunk közelebbi ismerettségbe kerülni, de az Asus még ehhez is külön beállító felületet készített, így aki a Windows sajátját kevésnek érzi, itt önmegvalósíthat.
WLAN Asus-módra
Az alaplapgyártók körében egyre jobban terjednek a "windows-os" bios-flasher programok, hiszen egy Windows XP-vel, vagy egy 2000-rel felvértezett gépnél csak körülményesen tudnánk DOS alól bios-t frissíteni. Az Asus az L5 sorozathoz egy igen tetszetős, saját programot készített. A bios sajnos már közel sem ennyire extravagáns. A minket fogadó kép "sivár", beállítási lehetőség szinte semmi, hiányoznak a perifériák ki/bekapcsolásának opciói. Nem hinnénk, hogy az a jó megoldás, hogy ha az ember nem akarja használni a beépített eszközöket, akkor nem telepíti fel a meghajtóprogramot hozzá.
WinFlash
Tesztek, végszó
Az akkumulátor kb. 1:22 percig bírja aktív használat során (azért ennyire pontos, mert egy másfél órás filmet már nem bírtunk ágyban fekve, táp nélkül végignézni). Ez többször le lett mérve, winchesteren lévő filmmel. DVD-ről nézve ez az eredmény egy picit kevesebb lenne. A gép bár melegszik, nem elviselhetetlen mértékben, így a hideg időben kifejezetten kellemesnek mondható. (Nem egy olyan desktop-replacement laptop van, amit csak asztalon lehet üzemeltetni borzasztó mértékű hőtermelése miatt.)
Álljanak itt érdekességként/tényként a tesztprogramok mérési eredményei, amelyek leginkább a használat közben "érzett" sebességet hivatottak demonstrálni:
![]() CPU Bench |
![]() Memory Bench |
![]() CPU Multimedia Bench |
Végszó
Az Asus L5800-as notebookja viszonylag több időt töltött el szerkesztőségünkben, így az átlagoshoz képest jobban sikerült megismernünk. Az összkép mindenképen pozitív -- az Asusnak nem ez az első noteszgépe, gyermekbetegségek ezen a modellen már csak elvétve fedezhetőek fel. A 2 év garancia és a márkanév elég biztonságot adhat a vásárláshoz, mi sem kívánunk lebeszélni senkit. Amiatt sem kell aggódni, hogy vajon lesz-e 2 év múlva cserealkatrész a masinánkhoz. Lesz.
Ami tetszett:
- nagy, jó felbontású TFT
- jó érzésű (bár szerencsétlen kiosztású) billentyűzet
- CD lejátszási képesség kikapcsolt állapotban
- mozizáshoz tökéletes hangszórók (természetesen a körülményekhez képest)
- gyors 3D-s megjelenítő (laptop szinten, de asztali pc-ben is megállná a helyét)
- optikai egér
- 2 év garancia
Ami nem tetszett:
- tapipad helyenkénti furcsa működése
- billentyűzet elrendezése
- kicsit rövid akkumulátor-idő
pH! Értékelés: ajánlott
Copyright by KovBal
Az ASUS L5800 notebookot a Sowah Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!