ASUS HD 7770 2 GB
Az AMD legkisebb, GCN mikroarchitektúrára épülő kártyáit márciusban egy alapos tesztben már bemutattuk. Akkor vegyes érzelmeket keltettek bennünk az új jövevények, mivel előző generációs, közvetlen elődeikhez képest teljesítményben csak kisebb előrelépéseket láthattunk. Ez főképp annak volt betudható, hogy az AMD alaposan csökkentette a lapkaméretet, aminek egyenes következménye volt a visszafogottabb tempónövekedés. Az ár/teljesítmény mutatót szemlélve sem brillíroztak igazán a Cape Verde alapú kártyák, ami az átalakuló piac egyik kellemetlen velejárója volt.
A rajt után néhány héttel-hónappal szokás szerint elkezdtek szállingózni az egyes gyártók által újragondolt HD 7770-es kártyák. Az egyik ilyen rendhagyó megoldást az ASUS produkálta, aki – eddig egyedüliként – megduplázta a referenciakártyán található memória méretét. A következőkben ezt a kártyát fogjuk kicsit közelebbről megvizsgálni.
A dobozban a VGA kártyán kívül most sem lapult túl sok egyéb. A gyártó mindössze egy DVI->VGA adaptert és egy CrossFire hidat mellékelt a szokásos DVD-vel és füzettel karöltve.
A kártyára pillantva azonnal feltűnhet, hogy az két ventilátorral operál. Az ASUS hasonló koncepcióval korábban már bizonyított, hisz a gyárilag tuningolt, szintén dupla légkavaróval felvértezett egyedi hűtésű ASUS GTX 670 DirectCU II TOP, tesztünk alatt rendkívül halk üzemet produkált. Ebből kiindulva nagy reményekkel folytattuk a vizsgálódást.
Elsőként a hűtést távolítottuk el, melyhez elég volt a GPU körüli négy csavart kiszerelnünk.
A körülbelül 2,5 centiméter magas alumíniumbordán egy műanyagkeretben kapott helyet a két légkavaró. Ez a rész könnyedén lepattintható a bordáról. A két Everflow márkájú ventilátor 8 centiméteres átmérővel rendelkezik.
Ezután az immáron csupasz NYÁK felé vettük az irányt. A matt, fekete-sötétlila színű áramkör teljesen egyedi kivitelű. Középtájon a Cape Verde XT kódjelű GPU trónol, mely mindössze 123 mm² területű. Az ASUS itt egy minimális tuningot is becsempészett: 20 MHz-cel, 1020-ra emelték a grafikus processzor órajelét. Az egyetlen 6 tűs tápcsatlakozó a jól megszokott szekcióban, a kártya végében kapott helyet. Itt jegyeznénk meg, hogy az ASUS megoldásának hossza megegyezik a referenciáéval.
A tápellátás két szekcióból tevődik össze. A kártya elejében négy fázist találunk, melyek a GPU magjához szükséges feszültséget biztosítják. A NYÁK végében további három, különálló fázist láthatunk, mely közül egy a GDDR5-ös memóriák, egy a PLL, míg egy másik PCI Express vezérlő tápellátásáért felel.
A tápellátó rendszer vezérlését a kártya hátoldalán található Digi+ névre elkeresztelt kis chip végzi.
A memóriákkal a kártya egyik sarkalatos pontjához érkeztünk. A referenciánál látottakhoz hasonlóan itt is Hynix márkájú, egyenként 256 MB kapacitású GDDR5-ös chipekből áll össze a VRAM. A H5GQ2H24MFR-T2C típusjelzésű egységek gyárilag 1250 MHz-re lettek hitelesítve, melyek az ASUS megoldásán 1150 MHz-en ketyegnek. Ez 25 MHz-cel magasabb az AMD által meghatározott referencia értéknél.
A chipekből összesen nyolc darab található a kártyán, így 2 gigabájt RAM-ból gazdálkodhat a GPU.
A referenciához képest a hátlap is változott. A DVI-D és a DVI-I portokon felül egy 3 GHz-es HDMI 1.4a, valamint egy DisplayPort 1.2 HBR2 aljzatot láthatunk.
Hirdetés
Fogyasztás, hang, tuning
Videokártyák | ASUS HD 7700 2048 MB GDDR5 HD7770-2GD5 (Catalyst 12.6) AMD Radeon HD 7750 1024 MB GDDR5 (Catalyst 12.6) AMD Radeon HD 6870 1024 MB GDDR5 (Catalyst 12.6) |
---|---|
Processzor | Intel Core i7-2600K (3,40 GHz) EIST / C1E / C-state bekapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva |
Alaplap | MSI P67A-GD65 (BIOS: 1.C) – Intel P67 chipset |
Memória | G.Skill RipjawsX 16 GB (4 x 4 GB) DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL |
Háttértárak | Intel SSD 510 250 GB SSDSC2MH250A2 (SATA 6 Gbps) |
Tápegység | Cooler Master Silent Pro M600 – 600 watt |
Monitor | Samsung Syncmaster 305T Plus (30") |
Operációs rendszer | Windows 7 Ultimate 64 bit |
Játékok
- Battlefield 3
- Crysis Warhead
- Deus Ex: Human Revolution
- DiRT 3
A könnyebb és pontosabb mérés, valamint összevetés érdekében a Crysis Warheadnél a benchmark toolt használtuk, ahogyan DiRT 3 esetében is. A Battlefield 3-nál a Going Hunting című küldetés első perceit mértük le FRAPS-szel, míg a Deus Ex esetében a játék elején található demót vizsgáltuk hasonló módon.
A fogyasztást most is egy konnektorba dugható, digitális VOLTCRAFT Energy Check 3000 készülékkel vizsgáltuk. A grafikonon az egyes videokártyákkal kiegészített rendszerek fogyasztása látható alaplappal, processzorral, táppal és a többi alkatrésszel együtt, de természetesen a monitor nélkül. A méréseket a Metro 2033 benchmarkja alatt mértük, mely 1920x1200-as felbontásban került lefuttatásra. Játékkal terhelt mérés közben meglehetősen sűrűn és gyorsan ingadoznak az értékek, ezért ide egy olyan értéket próbáltunk regisztrálni, melyet a legtöbbször villant fel az eszköz kijelzőjén, vagyis nem a csúcsértéket jegyeztük fel.
Az ASUS kártyája mind üresjáratban, mind pedig terhelés alatt 5-6 wattal kevesebbet fogyasztott a referenciánál. ZeroCore módban a különbség 3 watt volt, mivel az ASUS kártyával szerelt konfiguráció 41, míg az AMD kártyájával operáló kiépítés 44 wattot fogyasztott.
A GPU hőmérsékletének, valamint a hűtés hatékonyságának vizsgálatával tesztünk egyik fontos pontjához érkeztünk. Azt már a korábbi tesztünkben megállapítottuk, hogy a referencia HD 7770 üresjáratban és terhelés alatt is viszonylag halknak nevezhető kártya.
referencia HD 7770 - ASUS HD 7770
Az iménti megállapítás sajnos nem mondható el az ASUS példányáról, mely üresjáratban hallhatóan hangosabb volt. Terhelés alatt valamennyit javult a helyzet, de még ebben az esetben is magasabb volt a zajszint a referenciánál. A fenti grafikonokat elnézve láthatjuk, hogy az ASUS ezúttal inkább a hőmérsékletre koncentrált, amiben nem vagyunk biztosak, hogy jó ötlet volt. Úgy gondoljuk, hogy a hűtés kalibrálásánál a referencia GPU hőmérsékletét kellett volna megcélozni, melyhez ezzel a hűtéssel jóval alacsonyabb zajszint társulhatott volna.
Ezután egy gyors tuningkísérlet következett. Az AMD saját kártyájának tesztje során 1130 MHz-es GPU, és 1250 MHz-es memória órajeleket értünk el. Az ASUS üdvöskéje most 1110/1300 MHz-ig jutottunk, ami körülbelül hasonló eredménynek mondható.
Tesztek
Végül egy maréknyi játék segítségével megnéztük, hogy számít-e az ASUS kártyán található plusz 1 gigabájt memória. Ehhez most szándékosan a játékokban elérhető, szinte legmagasabb részletességet állítottuk be.
Ahogy az eredményekből látszik, még 1920x1200-ban sem számított a dupla memória. Ezen felbuzdulva egy utolsó kísérlet gyanánt a Battlefield 3-ban tovább emeltük a felbontást, egészen 2560x1600-ig.
Itt már sokkal határozottabban látszódott a 2 GB memória hatása. Ez durván 50%-os pluszt jelentett az ASUS kártyájának, ugyanis az 1 GB-os HD 7770-és HD 6870 alól elfogyott a RAM. Üröm az örömben, hogy ezzel szemben láthatóan már a GPU is kevés volt, ergo a játék még ennek ellenére sem volt játszható ilyen beállítások mellett.
Értékelés
Az ASUS 2 gigabájtos HD 7770-es kártyája a korábban tesztelt AMD referenciához hasonlóan ambivalens érzelmeket keltett bennünk. Az áttervezett NYÁK jól sikerült: a mérnökök láthatóan nem spóroltak a komponensekkel, és a GPU teljesítményéhez mérten jól gazdálkodtak az alkatrészekkel. A hűtéssel – pontosabban a bordával és a légkavarókkal – alapvetően nincs probléma. Ennek ellenére szerintünk a rendszer kalibrálása nem sikerült jól, ami azoknak lehet szomorú hír, akik egy középkategóriás, alacsony fogyasztású, igazán csendes grafikus kártyát szeretnének gépükbe.
A megduplázott, 2 GB memória nem lenne rossz dolog, de rövidke tesztünk során csak 2560x1600-ban tudtunk kimutatni áldásos hatását. Ennek ellenére még mindig előfordulhatnak olyan esetek, ahol alacsonyabb felbontásban is kevés lehet 1 GB memória, erre jó példa a Total War: Shogun 2, mely nemes egyszerűséggel már el sem indul, ha bizonyos részletesség mellett nem lát elegendő memóriát a GPU mellett.
Összességében azt mondhatjuk, hogy jelen pillanatban a legtöbb játékhoz még 1920x1200 mellett is elég az 1 GB memória. Az ASUS kártyájának árcédulájára tekintve ráadásul nem egy kifejezetten barátságos összeg néz vissza ránk, ugyanis ez a modell jelenleg 45 000 forint környékén vihető haza, ami szerintünk viszonylag sok az egyébként 37-41 000 Ft-ba kerülő 1 GB-os Asus modellekhez képest. Mindezeket figyelembe véve talán nem véletlen, hogy a 2 GB memóriával szerelt HD 7770 ennyire ritka.
Oliverda
Az ASUS HD 7770 2 GB videokártyát az ASUS hazai képviseletétől kaptuk.