Hirdetés

Asus ARES-t háborúba küldtük

400 000 forintos videokártya: feltűnési viszketegség vagy csúcshardver?

Asus ARES és Sapphire 5970 4GB


Asus ROG ARES [+]

A kifejezetten erődemonstrációs célokat szolgáló hardvereket manapság már nem tudjuk olyan lelkesedéssel vizsgálni, mint egykoron, mert ezek az esetek többségében egy sablonmegoldást követve az átgondoltságot és racionalitást mellőzve születnek meg a mérnökök agyában. Évekkel ezelőtt bemutattuk az Asus EN6800GT-Dualt, mely két GeForce 6800 GT GPU-jával igazi kuriózumnak számított. Akkoriban az SLI és a CrossFire még csak bontogatta szárnyait, ezért egy ilyen megoldást érdekesnek véltünk. Később több ehhez hasonló produktum született, ilyen volt az Asus ROG MARS is, mely két GT200b, azaz GeForce GTX 285-ös erejét egyesítette. Most, 2010-ben azonban ezt már kicsit erőltetettnek érezzük, igazi meghökkenést csak egy háromchipes VGA legyártásával tudnának okozni. Ennek ellenére tesztünk főszereplőjét, az Asus ROG ARES-t cseppet sem írhatjuk le.


Sapphire HD 5970 4 GB [+]

Az alig fél évvel ezelőtt bemutatkozó Radeon HD 5970 szinte tökéletes lett annak ellenére, hogy az AMD-nek meg volt kötve a keze, ugyanis a PCI Express 300 wattos fogyasztási korlátját nem léphetik túl egy tömegtermékkel. Ebből kifolyólag az 5970 egy kompromisszumos megoldás lett: a kétchipes videokártya órajeleit lecsökkentették, a GPU-k pedig csak 2 x 1 GB memóriával gazdálkodhatnak, így 294 wattra csökkentették a terhelt fogyasztást. A kártya teljesítménye így is kimagasló lett, de lehetett volna jobb is, és ezt használta ki az Asus, illetve a Sapphire.

Hirdetés

Az Asus és a Sapphire gyakorlatilag egy új termékkel rukkolt elő, melyek bár 5970 néven futnak, valójában 5870 X2-esnek is nevezhetnénk őket, elvégre ezek az 5870 paramétereinek megduplázására épülnek, nem úgy, mint az eredeti 5970. Az Asus ROG ARES és a Sapphire HD 5970 4 GB két Cypress lapkára épül (melyek együttesen Hemlock kódnéven futnak) 2 x 2 GB memória társaságában. Az 5870 850/1200 MHz-es órajelekkel rendelkezik, ugyanezt elmondhatja magáról az Asus ARES és a Sapphire 4 GB-os 5970-ese is, míg az eredeti 5970 725/1000 MHz-en fut. Mégis, annak érdekében, hogy valami különleges kerüljön piacra, az Asus picit jobban megerőltette magát.


Asus ROG ARES [+]

Az Asus ARES nem egy szimpla 5870 X2, hanem egy kifejezetten tuningosoknak és hardverőrültek számára kifejlesztett termék lett egyedi felépítésével, egyedi hűtési megoldásával és továbbfejlesztett feszültségellátó részlegével. ARES a görög mitológiában a háború Istene volt (egyesek szerint inkább a vérengzésé), és ha ezt a videokártyák világára vetítjük ki, akkor az Asus termékének minden esélye megvan arra, hogy ezt a "pozíciót" betöltse. Közel 2 kg-os tömege már kézbevételkor nyomatékosítja az emberben, hogy egy fegyverről van szó, komoly sérüléseket okozhatunk vele. 31 cm-es hosszával csak a nagyobb házakba fér be. A hűtőbordákat eltakaró burkolat vörös-fekete színkombinációja az Asus ROG (Republic of Gamers) hardverek egyedi jellemzője, a videokártyának elég robosztus kinézetet biztosít. Közepén egy 10 cm-es ventilátor található. A VGA túloldalára egy az egész NYÁK-ot eltakaró hűtőbordát szereltek, ami az alatta működő memóriák hőelvezetésére szolgál. Itt a NYÁK közepe táján a CrossFire-csatlakozó felőli oldalon találunk három multiméteres feszültségmérő pontot, melyekkel kimérhetjük a GPU és a memóriák feszültségét. Az ARES maximális fogyasztása 350 watt körül alakul, ezt a mennyiséget pedig három PCIe tápcsatlakozón keresztül veszi fel. Két nyolcpines és egy hatpines csatlakozó található a VGA-n, erre érdemes odafigyelni a táp vásárlásakor, bár a kártya mellé csomagolnak átalakítókat. A csupasz ARES-ről önmagában nincs túl sok mondanivaló, igazából a Sapphire megoldásával lesz érdemes majd összevetni. A NYÁK-on jól látszik a két Cypress GPU, köréjük csoportosul oldalanként 8-8 memóriachip, a két chipet pedig egy PCI Express vezérlő köti össze.


Sapphire Radeon HD 5970 4 GB [+]

A Sapphire szerényen csak 4 GB-os HD 5970-nek nevezte el saját megoldását, és végeredményben igazat kell nekik adnunk, mert ez a kártya se nem több, se nem kevesebb annál. Az ARES-hez hasonlóan 850/1200 MHz-es órajelekkel rendelkezik, ergo teljesítmény tekintetében ugyanazt tudja, mint az ARES, és ha már a csúcsról beszélünk, meg kell említenünk, hogy a Sapphire termékpalettáján létezik egy Toxic jelzésű, külsőre ezzel azonos 5970 is, melyen 900 MHz-en ketyegnek a GPU-k, tehát az a kártya gyorsabb, mint az ARES! A Sapphire kártyájának hétköznapibb lett megjelenése, de nem teljesen ismeretlen, mert találkoztunk már hasonlóval, igaz, az egy 4870 X2 volt, ráadásul az Asustól.


Az ARES szétszedve [+]

A Sapphire egy helyett három ventilátort helyezett a kártyára, de hogy ez mennyire hatásos és eközben mennyire hangos, az a következő oldalon fog kiderülni. A kártya túloldalán itt is egy hűtőbordát találunk, bár ez vékonyabb, mint az ARES-é, és kis bordákat sem húztak bele, tehát egyszerűbb lett. Ha összehasonlítjuk az ARES-t és a Sapphire kártyáját, akkor jól látszik, hogy a két gyártó másként oldotta meg a feladatot. Az ARES NYÁK-ja magasabb (de nem hosszabb), máshogy helyezkednek el a GPU-k (a Sapphire szimmetrikus, a jobboldali GPU 90 fokkal lett elforgatva) és a Sapphire-on csak két nyolcpines tápcsatlakozó található. A különbségek tetten érhetőek a hűtési rendszer megvalósításában is.


A Sapphire szimplább lett [+]

Az ARES GPU-in egy Athlon XP-s időket idéző, közel 1 kg-os réz hőcsöves hűtőbordatömb található, ezek nyomják meg a kártya súlyát. A Sapphire egyetlen igen jól lamellázott alumínium hűtőbordát tett a ventilátorok alá, és ennek kell elvezetnie a hőt mindkét GPU-ról, a memóriákról és a PCIe vezérlőről is. Azt tegyük hozzá, hogy a jobb oldali GPU mellett található MOSFET-sorra külön hűtőbordát terveztek. A ventilátorok elhelyezkedéséből jól látszik, hogy mennyire más a két megoldás. Az ARES-en a ventilátor a hűtőbordákkal egy szinten van (avagy mondhatnánk úgy is, hogy beágyazódik közéjük), vagyis a burkolat egyfajta légcsatornát képez. Ehhez képest a Sapphire ventilátorai a hűtőborda felett helyezkednek el, és így egyenletesen hűtik a GPU-kat és a memóriákat is. A három légkavarós megoldás kicsit zavaróbb a zajszint várható mértékének szempontjából, viszont az ARES megoldása a hűtési teljesítmény szempontjából gyengébbnek tűnik, hiába operál rézbordákkal, a hűtőbordák világában a látvány és a nagyobb súly nem feltétlenül jelent jobbat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények