A ROG Strix Z890-F WiFi alaplap és LC III hűtő
Tesztplatformunk másik fontos eleme a processzor mellett az alaplap, mely már az új, LGA1851 foglalatot kínálja. Jelen esetben ez az ASUS ROG szériájának alsóbb szintre pozicionált, ROG Strix Z890-F Gaming WiFi névre hallgató modellje, mely persze csak a prémiumkategóriás ROG modellek között nevezhető „alsóbb” szintűnek.
A masszív, hűtőbordákkal alaposan megpakolt lapon egy 16+1+1+2 fázisos tápellátás található, illetve natív támogatás Wi-Fi 7-hez és Thunderbolt 4-hez is. A fotókon látható, a VRM modulokra pakolt masszív bordázat tetején egy AURA Sync kompatibilis ARGB LED-ekkel megvilágított, a ROG logót, illetve a Strix feliratot megjelenítő tükrös rész található. Kijelző nincs, de még a bootfolyamat során jelentkező hibákról tudósító szegmenses megoldásáról is le kell mondanunk, csak pár LED-et kapunk, melyek a főbb komponensek indulását jelzik. Dedikált Start gomb viszont van, tehát könnyű asztalon is összerakni és tesztelni a konfigurációt.
Hirdetés
A csatlakoztatható adattárolók száma legfeljebb kilenc lehet: öt darab M.2-es és négy darab SATA meghajtót kombinálhatunk. Az M.2-es egységek hűtőbordák alatt ülnek, és egy darab PCIe 5.0 x4, illetve négy PCIe 4.0 x4 interfész áll rendelkezésre. Manapság divat a „fő” M.2 foglalatra mindenféle extra hűtőbordát pakolni, és ez alól a ROG Strix Z890-F sem kivétel, itt is egy, a többinél magasabb, ráadásul kézzel is oldható rugós leszorítást használó „kreálmány” alá pakolhatjuk be az SSD-t, mármint abban az esetben, ha az nem rendelkezik gyári bordázattal. Természetesen a többi M.2-es meghajtó is kap hővezető bordázatot, mégpedig a hagyományos, csavaros formából.
Bővítőkártyákból manapság egyre kevesebbre van szükség, a felhasználók nagy része a VGA-n kívül mást nem pakol a rendszerbe. Az alaplap nem is dúskál PCIe foglalatokban, csak két, fizikailag x16-os sín került rá. A „fő” példány a processzor által kínál 16 darab PCIe 5.0 sávot hozza ki, ez természetesen erősített, ráadásul a kártyarögzítés is rugós megoldású (amint a kártya elejét elkezdjük felemelni, kiold), így kiszereléskor nem kell a vaskos grafikus kártya alatt matatnunk. A második PCIe sín x4 interfészt kínál, és a lapkakészlethez kapcsolódik ennek érdekében.
Játékra optimalizált alaplapról lévén szó, a hangért a ROG SupremeFX megoldása felel, ALC4080 kodekkel, árnyékolással, illetve a fejhallgatók előlapi csatlakozókról történő meghajtásához egy Savitech SV3H712 erősítővel, mely a gyártó ígérete szerint -90 dB-es THD-t és 110 dB-es SNR-t kínál.
A csatlakozósor a 2024-es évnek megfelelően elég sok USB portot kínál, egész pontosan négy Type-C és tíz Type-A konnektor található itt. Az utóbbiak közül kettő USB 2.0, például egérhez, billentyűzethez, négy USB 3.2 Gen 1-es, négy pedig USB 3.2 Gen 2-es. A Type-C interfészek esetében a két TB4-nek és két USB 3.2 Gen 2-nek örülhetünk, ez utóbbiak közül az egyik akár 30 wattos gyorstöltésre is bevethető.
A tesztelt processzor hűtésében közreműködött a ROG Strix LC III 240 ARGB vizes rendszer, mely egy hetedik generációs v2 Asetek blokkra épül. A blokkon egy ARGB világítású ROG logóval díszített kupak üldögél, mely forgatható, így bárhogy is szereljük be házunkba, megoldható, hogy helyes irányba nézzen. A LED-ekből került két darab a 12 cm-es ventillátorra is, melyek lapátjai világítanak. Ezek fordulatszáma a terhelés függvényében 800 rpm-től 2200 rpm-ig növekedhet. A 240 mm-es, 27 mm vastag radiátorba 400 mm-es, szövetburkolatú csövek szállítják a folyadékot.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!