AMD Richland: APU ráncfelvarrással

Felturbózott Turbo Core

A Richland APU teljesítmény szempontjából jelentős újítást vezet be: az AMD megreformálta a Trinity-nél használt turbó funkciókat. A Llano még egy egyszerűbb bináris rendszert alkalmazott, amivel a GPU fixált fogyasztási keretét át tudta csoportosítani a GPU-magokhoz, amennyiben a grafikus szekciónak arra éppen nem volt szüksége. Ezzel szemben a Trinity lapka már egy kétirányú aszinkron terheléselosztást használt, vagyis a processzormagok és az integrált grafikus vezérlő az alapórajel mellett turbó órajeleket is kapott, és a feladatnak megfelelően próbálta a rendszer kikalkulálni, hogy mely paraméterek megfelelők a program leggyorsabb futtatásához. A Trinity APU két "P" állapotot (P-State) alkalmazott a turbó órajelek belövésére, ám problémát jelentett, hogy az energiaigény nem lineárisan növekszik, vagyis a hardver a két "P" állapot között ugyan skálázza az órajelet, de lineárisan, ami nem a leghatékonyabb.


[+]

A Richland APU már három P állapotot használ, amelyek között a skálázás ugyan még mindig lineáris, de már közel optimálisan állíthatók be az órajelek a különböző munkafolyamatokhoz. Ezenkívül a Richland APU egy jóval intelligensebb turbót használ. Az AMD szerint erre azért van szükség, mert a lapka tartalmaz CPU-t és IGP-t is, de ezek órajelének beállítása nem olyan egyszerű. Logikus azt feltételezni, hogy ha az egyik rész többet dolgozik, akkor érdemes nagyobb órajelet beállítani neki, mivel ezzel növelhető a teljesítmény. Ez az esetek egy részében valóban így van, de bőven akad ellenpélda is.


[+]

A Llanónál minden egyes lehetséges magi aktivitáshoz (melyek száma 100 körüli alakult) hozzárendeltek egy fogyasztási mutatót, ami alapján az energiagazdálkodási modul képes volt pontosan kiszámolni az éppen aktuális fogyasztást. A Trinity ezt kiegészítve, gyors transzformációkkal, termikus számítások alapján modellezte a hőmérsékletet, mely adatok felhasználásával gyorsabb reakció, azaz órajelváltás mehetett végbe. A Richland APU az utóbbit bővíti, vagy ha tetszik, pontosítja tovább több tucat hőszenzorral, melyek még precízebb képet adhatnak a pillanatnyi működésről, és a turbóért felelős mikrovezérlő ezeket a paramétereket belekalkulálja a lapka hőtérképébe. Mindez röviden azt is jelenti, hogy alacsony(abb) maghőmérséklet esetében nagyobb valószínűséggel lép életbe a turbó (Hybrid Boost). Ezzel a megoldással az AMD a különböző programok futtatása során állítólag komolyabb sebességnövekedést ért el, így a Richland teljesítmény szempontjából ezen a ponton számottevő előrelépés.


A10-5700 - A10-6700 [+]

A fenti képeken megfigyelhető, hogy az A10-6700 az elődhöz képest eggyel több, azaz három turbó állapottal rendelkezik, mely finomabb átmenetet, és ezzel magasabb működési frekvenciát eredményezhet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés