Build konferencia, integrált menetrendek, terror
A héten tartották a Microsoft fejlesztői konferenciáját (pontosabban jelen cikk írása közben is tart még az utolsó napja): a háromnapos Build során sok téma szóba került; számunkra elsősorban a cég felhőszolgáltatásaival kapcsolatos hírek érdekesek. A mesterséges intelligenciát és a gépi kommunikáció különböző módjait segítő API-k és keretrendszerek térítésmentesen hozzáférhetők, fizetni majd azoknak kell, akik sok kérést indítanak az Azure szerverei felé.
Hirdetés
A konferencia második napján egyéb jó hírek mellett bejelentették, hogy a keresztplatformos fejlesztői környezetet biztosító Xamarin (kevesebb mint egy hónappal azután, hogy a Microsoft felvásárolta) a bejelentéstől kezdve részben ingyenesen is elérhető, az SDK pedig hónapokon belül nyílt forráskódú lesz, és a GitHubon keresztül bárki számára elérhetővé teszik.
A legnagyobb meglepetést mégis első nap okozta a Microsoft, mivel a Canonical együttműködés jegyében a Linux kernel bináris interfészét integrálják a Windows 10-be az évfordulós frissítés során, azaz érkezik többek között a natív Bash. A színpadon is megmutatták, hogy néz ki a HoloLens fejlesztői készletének doboza, amit szerdától szállítani is kezdtek az előrendelőknek. Emellett bemutatásra került a Holoportation is, amire a vállalat a kommunikáció következő generációjaként tekint, és virtuális teleportálásként is hivatkoztak rá.
A német HR-esek réme az a munkakeresőnek álcázott zsarolóvírus (Petya), amelyik nem csak adott fájlformátumokat, hanem a teljes merevlemezt titkosítja. Az amerikaiak mindeközben attól szenvednek, hogy a telefonjaikon egy szoftver az engedélyükkel, de tudtuk nélkül rögzíti gyorshajtásaikat, majd a rendőrség nevében bírság megfizetésére kötelezi őket. A bizonyító erejű fotókat kínáló hivatkozáson keresztül az áldozatok számítógépe is megfertőződik.
Március utolsó napja is erre a hétre esett, ez már öt éve a Biztonsági Mentés Világnapja. A kezdeményezők szándéka az, hogy legalább ilyenkor mindenki gondolja végig, mihez kezdene, ha bármi miatt használhatatlanná válnának elsődleges eszközei, és készítsen másolatot a nélkülözhetetlen dokumentumokról, lehetőség szerint többet is.
Az Apple-FBI nyilvános csatározásának egy fejezete zárult le azzal, hogy a cupertinói cég közreműködése nélkül, de külső segítséggel feltörték a tavaly 14 ember életét követelő mészárlás elkövetőjének iPhone-ját. A történetnek azonban ezzel közel sincs vége, hiszen az Apple most a feltörés körülményeit és módszerét akarja kideríteni, hogy a hibát javíthassák.
Európában is kiemelt figyelem kíséri az Apple ügyét, hiszen az öreg kontinensen is történtek terrorakciók mostanában; és bár eddig mindig az derült ki, hogy az elkövetők feltöltőkártyás, eldobható (filléres) telefonokat használtak vagy személyesen kommunikáltak, az uniós országokban is téma lett a megfigyelés és a titkosszolgálatok hatékonyságának növelése.
A hazai politikusok szájából például olyanokat hallani, hogy betilthatóvá tennék az olyan kommunikációs eszközöket, amelyeknél a hatóság nem tud élni az engedélyezett adatmegismerés jogával, illetve olyan törvényjavaslatokról vitáznak a pártok, ami akár kétéves szabadságvesztéssel büntetné a titkosított kommunikációra lehetőséget adó szolgáltatásokat igénybe vevőket.
Azért pozitív dolgok is történtek a héten; a KLIK elnökhelyettese például bejelentette, hogy jórészt európai uniós pénzből a közoktatási intézmények három évnél idősebb számítógépeinek zömét, mintegy 84 százalékát modernebbre cserélték. Összesen 46 ezer PC-t és szervergépet üzemeltek be, illetve szoftvereket is telepítettek. Szintén pozitív hír, hogy a MÁV-START és a VOLÁN Egyesülés együttműködésének köszönhetően elindult a MÁV-VOLÁN integrált menetrend-kereső.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!