Érdemes váltani? DDR4 a DDR5 ellen

Két egyforma MSI alaplap segítségével teszteltük a memória fontosságát az Alder Lake platformon.

Értékelés

Talán már mindenki kitalálta, hogy mit fogunk mondani: az Alder Lake köszöni, de jól elvan a DDR4 memóriával is, nem feltétlenül muszáj az új processzorhoz rögtön új RAM modulokat is beszerezni. Méréseink alapján a papíron jóval többet tudó új szabvány egyelőre nem hoz radikális gyorsulást, sőt, néhány jól körülhatárolható felhasználási területet, szoftvert leszámítva igazából szinte alig számít, hogy mivel párosítjuk az új CPU generációt.


[+]

Ennek köszönhetően pedig nyugodtan kijelenthetjük: az, hogy egy aktuális gépfejlesztésnél a RAM-ot is cseréljük-e, elsősorban attól függ majd, hogy mennyire akarjuk teljessé tenni a platformcserét. Ha nem szeretnénk most rögtön mélyen a zsebünkbe nyúlni, akkor nyugodtan maradhatunk a DDR4-nél: a processzor tudását ezzel is ki fogjuk tudni használni, ráadásul a DDR4/DDR5 árkülönbség jelenleg akkora, hogy a megspórolt pénzzel még gyorsíthatunk is a régi memóriát használó konfiguráción (például plusz RAM, nagyobb SSD stb. vásárlásával). Természetesen akkor sincs gond, ha úgy döntünk, inkább egy jövőállóbb gépet építenénk, és már most felszállunk a DDR5-ös vonatra, ám ekkor fel kell készülni a mostanában már szinte megszokottá vált termékhiányból, valamint a szabvány újdonságából adódó igen magas árakra.


[+]

Abban, hogy a két választás ennyire egyenrangú, nagy szerepe van az MSI-nek (és a többi alaplapgyártónak) is, akik nem csak a legolcsóbb termékkategóriában kínálnak DDR4-et használó LGA1700 foglalatos alaplapokat. A tesztben szereplő MAG Z690 Tomahawk Wi-Fi DDR4 például tudásában gyakorlatilag semmiben sem marad el DDR5-öt használó társától, tehát csak azért nem szükséges DDR5-re váltani, hogy egy felső kategóriásnak tekinthető alaplapot kapjunk. Ráadásul az is elképzelhető, hogy az Intel az Alder Lake után is kitart még a DDR4 támogatása mellett, ami, ha tényleg így lesz, még inkább egy nem kötelező luxussá teszi jelen pillanatban a DDR5-öt.


[+]

Ami a tesztre érkezett DDR5 modulokat illeti, igazából mindkettőnek megvan a helye a piacon: a Kingston Fury előnye, hogy elérhető, és így egy viszonylag egyszerű és olcsó belépőt kínál a DDR5 világába. A Corsair Dominator Platinum RGB pedig a másik véglet: jóval drágább, de ott az RGB, és a tuningolhatóság is.

Kingston Fury Beast DDR5-4800 Corsair Dominator Platinum RGB DDR5-5200 MSI MAG Z690 Tomahawk Wi-Fi DDR4 alaplap

Wombath

Az Intel Core i7-12700K processzort, az MSI MAG Z690 Tomahawk Wi-Fi és W-Fi DDR4 alaplapot az MSI, a Corsair DDR5-5200 memóriát a Corsair, Kingston DDR4 és DDR5 memóriákat a Kingston bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények