Alaplap a Foxconntól

Bevezető

Foxconn – egy cég, melyről eddig érthetetlen módon nem az alaplap szó jutott az ember eszébe, hanem a más alaplapgyártók számára legyártott processzorfoglalat, a SCSI-kábel, a Playstation 2 és az olcsóság. Miért is érthetetlen módon? A Foxconn olyan márkák megbecsült alkotótársa, mint a Nokia, a Dell és a Sony. Ezenfelül a cég többek között az Intel szerződéses partnerei közé tartozik: az Intel márkanév alatt eladott alaplapok nagy részét e vállalat gyártja. Ez nem elírás, a Foxconn az Intel márkajelzésű alaplapok fő gyártója. Hogy mi is következik ebből? Az Intel nevével fémjelzett alaplapok méltán híresek stabilitásukról és megbízhatóságukról, hiszen nem véletlenül szól így a mondás: Intel-processzor alá Intel-chipsetet (és -alaplapot).

A világ egyik legnagyobb beszállítójaként megismert cég emellett főként nem a polcokra feltett és a kezünkbe kerülő végleges termékek gyártója, hanem más cégek számára készít különböző részegységeket, kábeleket (SCSI, SATA, stb.), konnektorokat (USB, SCSI, stb.) és rengeteg más alkatrészt is. A tajvani tulajdonú cég azonban igyekszik a saját márkanevével fémjelzett alaplapokat is minél szélesebb körben megismertetni és természetesen elterjeszteni. És itt kerül képbe jelen bemutatónk tárgya, a rendkívül fantáziadús típusjelzéssel ellátott Foxconn 865A01-PE-6EKRS alaplap, amely – amint az könnyen kitalálható – az Intel 865PE chipsetjére épül. Az alaplap bemutatása előtt lássuk, hogy a 865PE miben is különbözik a 875P-től.

Intel PAT - Performance Acceleration Technology

Az Intel jelenleg leggyorsabb chipsetje az i875P, azaz Canterwood kisebbik "testvérétől", az i865PE-től (Springdale) az ECC memória támogatásában és a PAT meglétében különbözik. Mi is a PAT? A PAT az i875P MCH (Memory Controller Hub) egyfajta optimalizációja, amely az adatok útját rövidíti le a processzor és a memória között. Az optimalizált útvonal az eredetihez képest (amely az i865PE-ben van) néhány lépéssel rövidebb, egészen pontosan két órajelnyi késleltetési időt nyerünk vele ciklusonként. Az Intel állítása szerint e megoldás átlagosan 5%-kal gyorsítja a rendszert. A PAT csak és kizárólag a 800 MHz-es rendszerbusszal rendelkező Intel Pentium 4 processzorok és a Dual-Channel DDR együttes használatakor aktív.

Foxconn 865A01-PE-6EKRS specifikációk

Hirdetés

 

Alaplap Foxconn 865A01-PE-6EKRS
Processzortámogatás - Intel Pentium 4 Processzorok Hyper-Threading Technology-támogatással - 800 MHz/533 MHz rendszerbusszal
- Intel Pentium 4 Northwood processzorok - 533 MHz/400 MHz rendszerbusszal
- Intel Celeron Northwood processzorok - 400 MHz rendszerbusszal
Foglalat típusa - Socket 478
Lapkakészlet - Intel 865PE chipset - Intel 82865PE Memory Controller Hub (MCH)
- Intel 82801EB I/O Controller Hub (ICH5R)
Memória - Maximum 4 GB DDR400/DDR333/DDR266
- Dual-Channel DDR400-támogatás
Bővítőfoglalatok - Egy AGP 8X (csak 1,5V!)
- Öt PCI-foglalat
Parallel ATA / RAID - Két UltraATA 100/66/33 csatlakozó - Intel ICH5R
Serial ATA / RAID - Két SATA-150 csatlakozó (RAID 0 és 1)- Intel ICH5R
Integrált audio - Hatcsatornás AC'97 hangkódek - Realtek ALC650
Integrált hálózati vezérlő - Intel 82547EI CSA - Full Duplex Gigabites LAN
Firewire (IEEE1394) - VIA VT6307 - egy port
USB 2.0/1.1 - Nyolc port
BIOS - AWARD BIOS
Méretek - ATX szabvány
- 305 mm x 244 mm
Gyártó honlap
Termék honlap
- Foxconn
- Foxconn 865A01-PE-6EKRS

A Foxconn-alaplap tehát szép feature-listával büszkélkedhet, lássuk a csomagolást!

Közelkép

Az alaplap egy meglehetősen nagyra sikeredett dobozban foglal helyet, melyen egy alaplapra leszálló ufó látható. A fantáziátlan kép ellenére a csomagolás informatív, hiszen a chipsetspecifikus szolgáltatások mind leolvashatóak róla.

Az alaplap követi a hagyományos ATX-méreteket, és kék nyákra épül, melyen a memóriafoglalatok és az AGP-foglalat eltérő színnel lett megjelölve. A memóriafoglalatok esetében a kétcsatornás üzemmód üzembe helyezésének megkönnyítése érdekében a foglalatpárok sárga és kék színnel lettek elkülönítve. Az AGP-foglalat alatt öt PCI-bővítőhelyet találunk, azonban ezek közül a legfelső nem használható AGP-s videokártya mellett. A PCI-foglalatok alatt a nyákon egy CNR-foglalatmaradvány is látható. A tápcsatlakozó szerintünk jó helyre került, míg az IDE-csatlakozók szokatlan módon egymás alatt találhatóak, a tápcsatlakozóval párhuzamosan. Az effajta elhelyezés az esetek többségében kábelezés és szellőzés szempontjából előnyösebbnek bizonyul, mint a már más alaplapoknál megszokott formáció. A processzorfoglalat mellett megtalálható egy már szokásosnak számító +12 V-os, négypines tápcsatlakozó is.

A chipseten egy nagy, Foxconn-logóval ellátott, zöld színűre "festett" alumínium hűtőborda telepedett meg, amely passzivitásának hála hangtalan (szerencsére egyre több gyártó gondolkodik így), és megfelelően hűt. Fájó pont viszont a vízhűtésben gondolkodóknak, hogy a hűtőborda nem lyukakon keresztül van lefogatva.

Sajnos a videokártya kiemelése az AGP-foglalatból nem a legegyszerűbb feladat, ugyanis a lefogató módszer miatt oda kell férnünk a foglalat végéhez, ezt azonban a kondenzátorok és tekercsek mezeje nem könnyíti meg. Továbbá ha hosszabb videokártyával rendelkezünk (legalább Radeon 9800 vagy GeForce FX 5700), akkor a memóriabővítéshez kénytelenek leszünk először a videokártyát kiszerelni. A jobboldali képen viszont látszik (vagyis nem látszik, ez a jó benne), hogy az IDE-kábeleket az IDE-csatlakozók elhelyezkedésének következtében semmi sem zavarja, illetve maguk az IDE-kábelek sem zavarnak semmilyen más kábelt és a szellőzést sem gátolják.

A Foxconn nem is tagadhatná le, hogy az Intel részére gyárt alaplapokat, ugyanis a most bemutatott példányra az Intel-féle CSA buszon keresztül közvetlenül a chipsethez kapcsolódó Intel hálózati vezérlőt integrálta. A CSA busz nem más, mint az Intel Hub Link 2.0-nak a "másolata", amely jelen pillanatban az északi hidat nem a déli híddal, hanem a hálózati vezérlővel köti össze. Az Intel Hub Link 2.0 által biztosított 266 MB/s-os sávszélesség pontosan kielégíti a gigabites hálózati vezérlő sávszélesség-igényét. Az integrált Realtek ALC650-es hangkeltő minőségével továbbra sem vagyunk kibékülve, bár egy olcsó alaplapon ennél jobbat a közeljövőben sem igen fogunk látni.

Olcsó alaplapok esetében ritkaságszámba megy a Firewire-vezérlő, melyből egy VIA VT6307 típusút kapott a Foxconn-lap. További pluszpont, hogy az alaplapon az ICH5R-es déli híd trónol, így a lap nem csak a SATA csatlakozású eszközöket kezeli, hanem a SATA RAID 0-s és 1-es tömböket is (ellentétben pl. a Soltek 875-ös lapjával, melyen szintén ICH5R van, de még nem kezeli a RAID-et).

Újabb pluszpontot érdemel az alaplapon a SATA- és PATA-csatlakozók között található ledsor, mely funkciójában az Epox-lapokon megtalálható P80P diagnosztikai jelrendszerhez hasonlítható. Az öt egymás alatt elhelyezkedő led villogása folyamatosan változik, a jelzőrendszer "kódjai" a ledek mellől a nyákról leolvashatóak. A ledek kijelzik, ha a processzor vagy a chipset működésképtelen, illetve a POST folyamata közben jelzik az éppen zajló folyamatot (memóriaellenőrzés, processzordetektálás, órajelgenerátor detektálása, stb.) is. Amint alaplapunk meghibásodik, elég a ledekre rápillantanunk, és nagy valószínűséggel leolvashatjuk a meghibásodás okát.

A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, egy soros és egy párhuzamos port, négy USB port, egy RJ-45-ös csatlakozó, egy IEEE1394-es csatlakozó, és három audioport (Line-In, Line-Out, Mic-In).

Az alaplap mellett a dobozban találtunk egy felhasználói kézikönyvet, egy Intel LAN CD-t, egy drivereket és programokat tartalmazó CD-t, egy SATA-RAID installációs floppylemezt, egy-egy ATA100-as és floppykábelt, illetve egy-egy SATA-kábelt és SATA-tápkábelt. A hátlapon található négy USB portot egy hátlapi USB-panel beszerzésével egészíthetjük ki, ugyanis az alaplapon további négy USB-port van (a chipset velejárója).

Még közelebb


SuperLogo / SuperUpdate / SuperStep / SuperStep-feszültségek

Az alaplaphoz kapott csomagban található programokat tartalmazó CD-n három, a Foxconn által fejlesztett programot találtunk, amelyek a SuperLogo, SuperUpdate és SuperStep nevekre hallgatnak. A SuperLogóval magunk készíthetünk EPALOGO-t, amelyet a POST-képernyő "bámulása" közben csodálhatunk meg. A SuperUpdate segítségével a BIOS-t frissíthetjük Windows alól közvetlenül az internetről, míg a SuperStep segítségével Windows alatt tuningolhatjuk processzorunkat, illetve a ventilátorok fordulatszámát, a hőmérsékleteket és az alaplapi feszültségeket monitorozhatjuk.

Most pedig kapcsoljuk be a gépet, és lépjünk be a BIOS-ba!


BIOS Features / PC Health / Advanced Chipset Features / FREQ / FSB

A Foxconn BIOS-a egy teljesen átlagos AWARD BIOS, azonban felkeltette az érdeklődésünket egy szokatlan menüpont, amely a "BIOS Features" névre hallgat. Itt négy opció beállítására van lehetőség, amelyek sorban a SuperBoot, a SuperBIOS-Protect, a SuperRecovery és a SuperSpeed (CPU Clock) nevet kapták. A SuperBoot bekapcsolásával az alaplap a következő melegindításig csak egyszer futtatja le a POST-ot, így a bootolási folyamat lerövidül. A SuperBIOS-Protect bekapcsolásával az alaplap BIOS-át védhetjük meg a különböző vírusokkal szemben, míg a SuperSpeeddel a processzorunk FSB-jét állíthatjuk be, ahogyan azt a windowsos programnál is már láthattuk. Végül a SuperRecovery segítségével a merevlemezünkön tárolt adatokat védhetjük meg egy, a BIOS-ba integrált rejtett partíció segítségével.

A következőkben megvizsgáltuk a feszültségeket és a hőmérsékleteket, a kapott értékek pedig jónak bizonyultak, a processzor hőmérséklete reálisnak tűnik (terhelés nélkül P4 2,4C GHz), a Soltek 875-ös alaplap is hasonló hőmérsékletet jelzett. Az "Advanced Chipset Features" menüben beállíthatjuk a memóriaidőzítéseket (Corsair-memóriáink csak CL 2-3-2-5-ös beállítással voltak hajlandóak elindulni), viszont sajnos a PAT bekapcsolására szakosodott opcióval nem találkoztunk, ami nem túl meglepő annak fényében, hogy az Intel nem támogatja a tuningot és a PAT-os 865PE chipsetet. Az FSB-t mindössze 200 és 232 MHz között állíthatjuk be.

A tuningtesztet a Foxconn-alaplappal nem végeztük el, a maximális 232 MHz-es FSB ugyan lehetővé teszi a processzorunk frekvenciájának 16%-kal való megemelését, azonban ehhez szerencse is kell: olyan processzort kell kifognunk, amely alapfeszültségen tudja ezt az órajelet.

Tesztek

Tesztkonfiguráció:

 

  • Alaplapok:

    • Foxconn 865A01-PE-6EKRS BIOS rev. 865A01 - CL 2-3-2-5

    • ABIT IC7 BIOS rev. 21 - F1 beállítással - CL 2-2-2-5

    • Albatron PX875P Pro BIOS. rev 105 - CL 2-2-2-5

    • DFI Infinity 875 BIOS rev. 875IDF0212 - CL 2-2-2-5

    • Soltek PT880E-RL BIOS rev. P1.2RL - CL 2-2-2-6

    • Soltek SL-87CW-FL BIOS rev. AP1.3 - CL 2,5-2-2-5

    • Gigabyte 8PENXP (Rev. 2.0) BIOS rev. FD - CL 2-2-2-5

     

  • Processzor: Intel Pentium 4 2,4 GHz "C" - 200 MHz FSB / HTT

  • Memória: 2 x 256 MB PC3500 Corsair XMS CMX256A-3500C2

  • Videokártya: GeCube ATI Radeon 9800 Pro (400/350 MHz)

  • Merevlemez: Seagate Barracuda ATA IV 60 GB

  • OS és szoftverek

    • Windows XP Professional Service Pack 1

    • DirectX 9.0b SE

    • Intel Chipset Installation Utility 5.1.1.1002

    • VIA Hyperion v4.51

    • ATI Catalyst 4.1

  • Tesztprogramok

    • AIDA v3.93

    • Sisoftware Sandra 2004

    • WinRAR v3.3

    • XMpeg 5.03 és DivX 5.1.1

    • Mainconcept MPEG Encoder v1.4.1

    • 3ds max6

    • Lightwave v7.5

    • Quake III Arena PR1.32

    • Wolfenstein Enemy Territory

    • Unreal Tournament 2003 v2225

    • Halo Combat Evolved v1.02

    • Futuremark 3DMark2001SE B330

A Foxconn-lap esetében tehát a memóriaidőzítések a következőképpen alakultak: CL 2-3-2-5, illetve a processzorunk FSB-jét 200 MHz-ben állapította meg, tehát nem csalt.

Memória-sávszélesség

A szintetikus memória-sávszélesség lemérésének során a Foxconn-alaplap egy picivel a Gigabyte szintén 865PE chipset köré épülő megoldása előtt végzett.

Tömörítés-konvertálás

Tömörítés és konvertálás során a különbségek minimálisak, a Foxconn-alaplap a Gigabyte 865PE-re és a Soltek VIA PT880-ra épülő megoldásával versenyez.

Renderelés

Renderelésben szintén nagyon minimálisak a különbségek.

Grafikus benchmark

3DMark2001SE-ben a Foxconn megelőzi a Gigabyte 865PE-t.

Játékok

A 865A01-PE-6EKRS a játékokban is 865PE módjára viselkedik, igaz, meglepő módon a Halóban – ha minimális mértékben is, de – gyorsabb a 875P chipsetre épülő Soltek-alaplapnál.

Konklúzió

A Foxconn 865A01-PE-6EKRS bruttó végfelhasználói ára 25 000 Ft környékén alakul, ennek következtében olyan márkák vetélytársa a piacon, mint az ABIT IS7, Albatron PX865PE Pro, Epox 4PDA3i vagy az MSI 865PE Neo2-PFS, és ezek bizony nem kis nevek, tehát mindenképpen alaposan meg kell fontolni a vásárlást. A Foxconn-alaplapon tetszett a SATA-RAID megléte, az integrált Intel hálózati vezérlő, a sok alaplapról hiányzó FireWire és az a néhány hasznos feature, mellyel gyorsíthatjuk és biztonságosabbá tehetjük a rendszert. További nagy piros pont jár a stabilitásért, ami sokak számára elsődleges szempont, márpedig egy Intel-alaplapokat gyártó cégnél ez nem lehet kérdéses. Ezen felül jó pontot érdemel a 3 év garancia is.

Azonban ahogy minden más bemutatott terméknek, úgy a Foxconn-alaplapnak is vannak hiányosságai: a kissé gyenge körítés, a gyenge minőségű integrált hangkodek (bár olcsó alaplapokon ritkán látunk ennél jobbat), az alaplap néhol gyenge felépítése (layout), illetve a +5%-os teljesítménynövekedést ingyen és bérmentve "szállító" PAT bekapcsolásának hiánya. A tuning terén szintén nem jeleskedik az alaplap, bár ez nem túl meglepő az előzményeket ismerve.

Összegezve a Foxconn 865A01-PE-6EKRS ajánlott, mert ha leszámítjuk a tuningolhatóság és a PAT hiányát, akkor lényegében egy közel "fullos" alaplapot kapunk a pénzünkért.

fLeSs

A Foxconn-alaplapok hazai forgalmazója a DTK Computer Hungary, az alaplapot is tőlük kaptuk tesztelésre. Köszönjük!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények