Bevitel, hang, üzemidő, értékelés
Átlagos, de zsúfolt billentyűzetet kapott a Swift 3X, az ultrabookoktól megszokott rövid úton járó gombokkal. Háttérvilágítás rendelkezésre áll, a kapcsolók pedig érezhető visszajelzést adnak lenyomásukkor. Sajnos a kurzormozgató gombok és az Enterrel szinte összeolvadó „ű” igényel némi megszokást.
A billentyűzet alatt jobb oldalon ott az ujjlenyomat-olvasó – az, hogy ezt nem építették bele a jobbra fent található bekapcsológombba, a spórolás egyértelmű jele. A tapipad kellemes, teljesen jól használható, átlagos méretű, integrált gombokkal, melyek kissé keményebben járnak az ideálisnál. Pontossága és felületének síkossága is rendben van a napi használathoz.
Hirdetés
A hangszórókra nem érdemes sok szót vesztegetni, átlagosak az ultrabookok szintjén. Videókonferenciához tökéletesek, podcastok is meghallgathatók rajtuk, de a mélyek teljesen hiányoznak a repertoárból.
Akkumulátor
A Swift 3X-be épített 58 Wh-s akkumulátor kiváló üzemidőt biztosít, minimális terhelés mellett több mint másfél napig használhatjuk a gépet például e-könyv olvasóként. Realisztikusabb terhelést nyújt „Office” tesztünk, melyben az irodai programcsomag mellett böngészés és videókonferencia is szerepel – egy munkanapot így is egész biztosan végigdolgozhatunk töltés nélkül. Hasonlóan impozáns a videólejátszás alatt mért, 12 órát meghaladó üzemidő.
Fontos, hogy ugyan az Acer egy hagyományos töltőadaptert mellékel ehhez a noteszgéphez, szükség esetén egy normál USB-PD táppal is feltölthetjük az akkumulátort, akár egy TB4-es port replikátoron keresztül is.
Értékelés
Valóban jól sikerült ultrabook lett a Swift 3X, mely mindazt hozza, amit ebben a kategóriában elvárhatunk: jó hordozhatóságot, kis méretet, hosszú üzemidőt és nagy teljesítményt. A normál Swift 3-tól az Intel Xe MAX meglétében különböző 3X inkább azoknak szól, akiknek szükségük van a dedikált grafikus kártya adta többletre például grafikus vagy multimédiás feladatok során, esetleg némi könnyedebb játékhoz.
Ha pusztán az Xe MAX-ot nézzük, akkor látható, hogy az Intelnek egy, a GeForce MX szériával (elsősorban a 350-nel) konkuráló terméket sikerült alkotni, tehát arról egyáltalán nincs szó, hogy itt valami gamer notebookokba passzoló grafikus vezérlővel állnánk szemben. Alacsony fogyasztás, elfogadható, az integrált grafikához képest érezhetően magasabb teljesítmény az, amit kapunk tehát, olyan járulékos előnyökkel, mint például a saját, különálló memória (így nem a szűkös rendszermemóriából kell elvenni) és a jobb hatásfokú hűtés.
Mivel az Acer palettáján a Swift 3 a középkategóriában indul, a spórolásnak itt-ott vannak érezhető jelei, de szerencsére ez inkább a burkolatot illeti, a fontosabb komponenseket nem: a billentyűzetről nem hiányzik a háttérvilágítás, van ujjlenyomat-olvasó és sokféle csatlakozó, a kijelző tudja az sRGB színtér közel 100 százalékát (ráadásul színei is pontosak), a hűtés pedig elég erős a Core i5-1135G7 és az Xe MAX kordában tartásához.
Az adott modellel kapcsolatban az egyetlen komolyabb kritika az alaplapra forrasztott memóriát érheti, a 8 GB ugyanis hamar kevésnek bizonyulhat, bővíteni viszont nem tudjuk. Létezik 16 GB-os modell is, ám azt Core i7-1165G7-tel szerelik és 440 000 forintba kerül. Önmagában a Core i7-1165G7-re nem érdemes itt költeni, a potenciálisan magasabb órajeleket csak ritkán fogjuk látni, teljesítményben 8-10%-nál nagyobb előnyre nem számíthatunk. A Core i5-1135G7-tel viszont kifejezetten jó ajánlat ez a notebook, akár otthoni, akár munkahelyi környezetbe szánjuk.
Acer Swift 3X ultrabook
Az Acer Swift 3X notebookot az Acer magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.