A vég
Amikor piacra került, az IBM PC nemcsak nem az első, de még csak nem is a legjobb személyi számítógép volt. Magát a terminust sem az IBM találta ki, az már közel húsz éve létezett az 5150-es megjelenésekor. Egykor a Hewlett-Packard próbálta magának vindikálni az első használatért járó elismerést, hivatkozva egy a Science magazin 1968. október 4-i számában megjelent hirdetés szövegére („Új Hewlett-Packard 911. Egy személyi számítógép.”), ám a Wikipedia úgy tudja, hogy ezt a szókapcsolatot először John W. Mauchly, az elektronikus számítógépek egyik őspéldányának számító ENIAC atyja vetette papírra. A New York Timesban 1962. november 2-án megjelent írásban Mauchly azt jósolta, hogy nagyjából egy évtized múlva mindenkinek lehet majd saját számítógépe: „Nincs okunk azt feltételezni, hogy egy átlagos fiú vagy lány ne tudna használni egy személyi számítógépet” – fogalmazott.
Hirdetés
Képes Gábor muzeológus, a számos egyéb kultikus hardver mellett az IBM 5150-et is bemutató DOStalgia számítógép-történeti kiállítás rendezője szerint ennek a víziónak maradéktalanul meg tudott felelni a születésnapját most ünneplő rendszer. „A korabeli személyi számítógépek többségéhez képest az IBM PC rendkívül ergonomikus volt: könnyű volt mozgatni, összeállítani, és külső billentyűzettel rendelkezett” – mondta lapunknak. A másik nagyszerű választás a nyílt szabványú moduláris felépítés volt, az, hogy a gépet akár harmadik fél által gyártott kártyákkal lehetett bővíteni. Ez tette lehetővé, hogy az 1990-es évek közepére ez egy modellértékű, meghatározó személyi számítógépes formátummá váljon – emelte ki.
PC-reklám az 1980-as évekből
Képes szerint az 1981-ben már 70 éves múltra visszatekintő IBM nagy érdeme, hogy a korabeli számítástechnikai mamutvállalatok zömével ellentétben látott fantáziát a személyi számítástechnikában, mert nyitni e szegmens felé.
Poszt-PC
Az elmúlt 30 évben nemcsak a PC, hanem a személyi számítástechnikáról alkotott elképzeléseink is radikálisan átalakultak. Többek szerint a PC-korszak véget ért, az asztalon fekvő vagy álló dobozban duruzsoló személyi számítógép a következő generációk életében már nem lesz meghatározó. „A PC az elektroncső, az írógép, a bakelitlemez, a katódsugárcsöves monitort és az izzó nyomába lépett” – írta most születésnapi blogposztjában az első IBM PC-t megalkotó mérnökcsoport egyik tagja. Mark Dean szerint a vállalat legjobb döntéseinek egyike volt, amikor 2005-ben kiszállt a személyi számítógépes üzletből, amivel „a poszt-PC korszak egyik úttörője volt”.
„Amikor részt vettem a PC megtervezésében, nem gondoltam volna, hogy megérem a hanyatlását is” – írja, hozzátéve, hogy bár a PC-k még hosszú ideig velünk maradnak, már nem képviselik a számítástechnika csúcsát.