Jó évünk volt? Visszatekintés 2018-ra

Idei utolsó cikkünkben röviden visszanézünk az év történéseire, és reméljük, hogy 2019 ennél sokkal jobb lesz!

Dráguló CPU-k és GPU-k!

Azért nem telt el az év izgalmak nélkül a CPU-k és a GPU-k frontján. Ezeket ismét felidézhetnénk, de valószínűleg minden olvasónk tisztában van vele, hogy milyen processzorok, illetve grafikus vezérlők jelentek meg. Egy dolgot azonban egész évben nem vizsgáltunk, mégpedig az árak kérdését, ami sajnos nem alakult túl jól.

Ha ki kellene emelnünk egy olyan, idén megjelent terméket, amely a kategóriájához mérten még kifejezetten pénztárcabarát is volt, akkor gyakorlatilag az asztali Raven Ridge SoC APU-kon kívül nem is tudnánk mást ide sorolni. Ezeket is csak azért lehet felhozni, mert az AMD kvázi ingyen adta a lapkán belül található integrált grafikus vezérlőt, elvégre az érintett modellek árát a bennük található processzorrésznek megfelelően határozták meg, miközben az IGP azért elég tempósra sikeredett a Ryzen 3 2200G és Ryzen 5 2400G esetében is. Ennek jelentőségét a világért sem akarjuk lekicsinyelni, hiszen rengeteg felhasználónak bőven elég az említett APU-k teljesítménye, de a némileg igényesebb rétegnek ez túl nagy vigaszt nem nyújt.

Az idei év talán egyetlen, kifejezetten jól árazott terméke
Az idei év talán egyetlen, kifejezetten jól árazott terméke [+]

Persze az elmúlt időszakban rengeteg szerencsétlen tényező közrejátszott a kellemetlen árazásban. A VGA-piacon ott volt a bányászláz, ami idén egyértelműen lecsengett, a CPU-k szegmensében viszont az Intel küzd kapacitásgondokkal, ugyanis nem sikerült időre biztosítani a 10 nm-es node elérhetőségét, így az új 14 nm-es termékek olyan gyártósorokat kötöttek le, amelyekre még ma is szükség van a CPU-k gyártásához. Ugyanakkor az egész kezd egy olyan folyamat lenni, aminek megvan a jól megmagyarázható oka.

Mind a CPU-, mind pedig a GPU-piacon történő fejlődés egyre nagyobb befektetéseket igényel. Itt nem tisztán az architektúrára kell gondolni, ez ugyanis az olcsóbbik része, a gondot a gyártástechnológia okozza. Utóbbi kifejlesztése extrém módon költséges, miközben a haszna is egyre kisebb. A gyártók számára ez óriási fejtörést okoz, hiszen csak úgy tudják kitermelni a következő generációs node-hoz szükséges költségeket, ha egyre több üzemet építenek, azokon belül pedig egyre több terméket gyártanak. Nem véletlen, hogy az Intel is bérgyártásra adta a fejét, önmaguktól ugyanis képtelenek lennének viselni azt az anyagi tehert, amelyet az újabb gyártástechnológiák kifejlesztése megkövetel. Már ma sem tudják tartani lépést a TSMC és a Samsung fejlesztési tempójával, így szükségük van a partnerekre, amelyek átveszik a teher egy részét.

Ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni, akkor minden gond gyökere a dráguló gyártástechnológiai fejlesztésekben keresendő, miközben az új node-ok már nem hoznak akkora előrelépést, amennyit régen jelentettek. Szintén nem segít, hogy a teljes piac lefedéséhez a korábbiaknál több lapkát kell tervezni, ami ugyan az architektúrák skálázhatóságát, illetve az erre való direkt tervezést figyelembe véve nem tűnik nagy dolognak, de az egyes lapkák elkészítése jelentős költség, rossz esetben akár a százmillió dollárt is meghaladhatja, hiába van meg a fiókban minden egyes részegység terve.

Az Intel chiplet koncepciója
Az Intel chiplet koncepciója [+]

Az tehát, hogy drágulnak a CPU-k és a GPU-k, leginkább azzal magyarázható, hogy drágább lett őket megtervezni és legyártatni, a VGA-knál ugye egyéb komponensekkel is számolni kell, mint például a memória, amiből a legújabb szabványok szintén nem olcsók. Túl sok jó hírrel tehát nem szolgálhatunk a jövőre vonatkozóan, de annyi látszik, hogy az érintett cégek is dolgoznak valami megoldáson. Az egyik lehetőséges opciót jelentik a chipletek, amelyek segítségével elég csak a kritikus részegységeket megtervezni az új generációs node-okon, míg az amúgy nem igazán skálázódó lapkaterületek maradhatnak egy régi, viszonylag olcsó eljáráson. Ezzel gyakorlatilag két-három lapka megtervezése mellett egészen nagy piaci szegmenst lehet lefedni, ami anyagilag nyilván nem mindegy. Gondoljunk csak bele, hogy az Intel jelenleg nagyjából egy tucat lapkát tervez magának, hogy a PC-piacot ellássák.

Az árak lényegében nem igazán fognak csökkenni, ami valószínűleg sokaknak nem tetszik majd, de nem sokat lehet tenni ellene. A piac gyakorlatilag azt üzeni: megszoksz vagy megszöksz.

Abu85, elefant, Wombath

Azóta történt

Hirdetés