Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz Vigilante #36 üzenetére

    "A monitorom is ennek köszönheti a mindössze 25W-os fogyasztását!"

    Nem igazán... Az átlag fehér LED-ek nem sokkal hatékonyabbak, mint a CCFL. Az újabb LCD panelek fényáteresztése viszont sokat javult az elmúlt években, így a háttérvilágítás intenzitása csökkenhetett. Más szóval, CCFL-lel is kevesebbet fogyasztanak. De persze jól hangzik az "alacsony fogyasztású LED" marketingszöveg...

    (#41) dabadab: Hogyan állíthatod ilyen bizonyossággal, hogy marhaság? A nyomtatós dolog pl. közismert volt... Az sem éppen elképzelhetetlen, hogy a hagyományos izzóknál szándékosan korlátozták be az élettartamot. Az is elég nyilvánvaló, hogy a legtöbb terméket manapság nem éppen 30 évre tervezik... (Hogy mennyire lövik be pl. a gariidő lejártát, arról már lehetne vitatkozni. Azt mondanám, nem jellemző, de előfordulhatnak ilyen esetek.)

    (#89) Silentfrog: "Én azt mondom a led jobb mint az energiatakarékos nem kell megvárni ,hogy bemelegedjen és normális fénye legyen ,nem árt neki a kapcsolgatás és tovább is birja a fogyasztásról ne is beszéljünk."

    Maga a LED bírja a kapcsolgatást (a szabályozható fényerejű LED-eknél pl. a legtöbbször PWM szabályzást alkalmaznak, na ott aztán van kapcsolgatás), de az elektronikája nem feltétlen jobb, mint a kompakt fénycsöveké... (A dimmelhetőeké nyilván jobb.)

    (#101) Lompos48: "A plazma esetén nem tudom mi éget be."

    Lehetséges lenne, hogy nem hallottál még a plazma tévék "beégéséről"?
    (Egyébként a "mi éget be" nem "mi égett be" akart lenni? Vagy azt nem tudod, hogy mitől ég be?) Nos, nem tudom, milyen oknál fogva, de a foszfor (illetve fénypor) "fárad". A fénycső is és a fénypor alapú normál fehér LED fénye is megadott idő után a felére esik.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Lompos48 #135 üzenetére

    Foszforos fehér LED-ből két fajta van, az egyik UV LED, a másik kék LED alapú. Az utóbbi az elterjedtebb és itt a foszfor degradációja jóval lassabb, mert nem a teljes fénymennyiség kerül hullámhossz-konverzióra a foszfor által.

    (De amúgy idővel a monokoromatikus LED-ek is veszítenek a fényerejükből és a hatékonyságukból. Bár ez igen hosszú idő.)

    Attól tartok egyébként, hogy a LED-es lámpákban is előbb leheli ki majd a lelkét az elektronika, mint maga a LED-ek... Főleg, ahogy olcsósítják őket. (Lásd kínai villogtatós karácsonyfaégő-füzér a végsőkig kihajott FET-ekkel: érdekes módon nem hirtelen húnynak ki a fázisok, hanem fokozatosan, néhány hét alatt.) Bár ahogy látom, a LED-eket is jól kihajtják.

    ps. jó az avatarod! :) Én is tervezgettem, hogy így átalakítom az eredetit, de aztán lusta voltam.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Lompos48 #137 üzenetére

    Sejtettem. :) Mi a véleményed arról, amit az "elektronikáról" írtam?

  • dezz

    nagyúr

    válasz Lompos48 #139 üzenetére

    A diódás dologhoz nem igazán tudok hozzászólni. (De azt pl. tudom, hogy a piacot az utóbbi 1-2 évben elárasztó TSC [Taiwan Semiconductor] gyártású félvezetőket nem alkalmazok, mert bár harmada-negyede az ára, mint a nevesebb gyártóké [National S., Texas I., NXP, stb.], de az élettartama is sokkal rövidebb! Tapasztalat! De hát a piaci jelenléte, mi több, "sikeressége" mutatja, hogy sok gyártónak elég, ha 1-2 évig működik a vele szerelt termék... Amit persze ugyanannyiért ad el, és legalább "fogyó holmi" lesz... Illetve lehet visszahordani javításra, persze méregdrágán. 1-2 nevesebb készülékgyártó is ezt csinálja. Bár nem feltétlen kommersz vonalon, ahol van konkurencia, hanem olyan ipari területeken, ahol kvázi monopóliumok.)

    De egyébként nem ennyire általánosan értettem a kérdésem, hanem arra gondoltam, hogy az olcsósítás vajon mennyire tudja megrövidíteni ezeknek a LED-es lámpáknak az áramgenerátoros meghajtásának az élettartamát?

    (#147) mzso: "Ott nincs mivel trükközni."

    Dehogynincs! Gázösszetétel vagy a vákuum mértéke, wolfram tisztasága, egyes típusoknál az üveg összetétele. Pl. a hagyományos égők egyes típusai ma is akár 1-2 évig is működnek, mások pedig csak néhány hónapig, vagy akár csak néhány hétig... Nem kivételes esetekre gondolok, hanem a jellemző élettartamra. (Term. azonos watt, azonos intenzitás.)

    A halogéneknél is megfigyelhető ez: a korábbi években OSRAM gyártású 300W-os csöveket használtunk itthon egy (szabályozható) állólámpában, ezek kb. 1 évig bírják. Aztán átvette a helyét a közeli lámpaboltban a Tungsram, ez valamivel olcsóbban úgy fél évig ment. De ez még jónak mondható volt ahhoz képest, hogy mostanában már szinte mindenhol csak egy bizonyos kínai VitoLIGHT típust lehet kapni, mert hogy olcsóbb. Nos ennek hetekben mérhető az élettartama! Átlag 1 hónapig működik (1db ment 3 hónapig), de volt, ami csak 1 hétig! Úgyhogy nagyon nem éri meg! (A közeli boltost viszont hiába győzködjük, nem szereznek be mást.)

    "Szerintem inkább a régebbiekre lehet igaz. Manapság a legköltséghatékonyabb LED-es fényforrások mint ilyen 90-105 lm/W-osak, ami elektronikával együtt van."

    Tudom, de ezért írtam, hogy átlag fehér LED, amik ma is olyanok, amit írtam. A PowerLED-ek persze mások (minőségben, hatékonyságban - felépítésben azonosak[*]), de meg is van az áruk!

    * Mostanában kísérleteznek valamilyen nanotech megoldással a foszfor helyett vagy azt kiegészítve. Ez állítólag több területen is további jelentős javulást hoz majd (hatékonyság, intenzitás, spektrum). Tudtommal még nincs a piacon. (Nem az LG egyes tévékben alkalmazott "nanoLED" megoldására gondolok, abban nem sok a "nano".)

    "Ezek a "foszfor"-ok mind ugyanolyan jellegűek? Múltkor beszéltünk az oleddel kapcsolatban, de már nem emlékszem, hogy csak meglehetősen hatékonyak vagy tartósak is voltak."

    Erre most én sem emlékszem. Mindenesetre többféle foszforkeverék van, de adott alkalmazásban általában adott keverékféléket alkalmaznak.

    "Én piacon vettem egyet két (vagy három) karácsonnyal ezelőtt olcsóért. Egy karácsony alatt mehet vagy 3-4 hetet minimum, de még eddig 0 baja volt. Tavaly beújítottam egy hasonlót, de annak sem volt semmi baja egy szezon alatt."

    Nyilván van egy pár karácsonyfaégő gyártó Kínában, nem egy kis ország... :) Mi már mindenesetre tudjuk, hogy melyik típusokat kerüljük.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz #06658560 #157 üzenetére

    "Olcsó kategóriában is, hagyományos, halogén mindegy."

    Dehogy mindegy... Lásd #148... Ne 1-2 kivételből indulj ki...

    "Ez a régen minden jobb volt szöveg meg általában csak emlékezetre támaszkodik, valós forrása igazolása sehol nincs."

    Ahh, na persze, legenda, hogy a régi háztartási gépek túlélik a modern testvéreiket - mégis lecserélik őket, mert "ciki", ha túl régi a hűtő, stb.

    Pl. a régi bojlereket még 30 évre tervezték. A mai átlagos bojler jó, ha kihúzza 8-10 évig. De még az sem garantált. Pl. az Ariston legdrágábbja csak elektronikában és külalakban jobb, mint a legolcsóbbjai, belül ugyanaz a vékony tartály van (csak elvileg több festékréteggel, szóval itt legalább azt nem spórolják le). Nos, még a Hajdú is beállt ebbe a sorba az ECO sorozattal, ami még csak nem is saját gyártmány... Szerencsére a régi konstrukció is elérhető náluk, Z sorozatként - másfél-2x annyiért... Ami korábban a megszokott volt, azért ma fizess prémium árat... (Csak mondjuk kár, hogy ez az elektronikában is a régi időket idézi.)

  • dezz

    nagyúr

    válasz maross #162 üzenetére

    Másnap egy másik aláajánlott volna, és így tovább... Mindenki jobban jár, ha kevesebbet többért adnak el... Sok ilyen szövetkezés van manapság is. Gondoljunk csak a memóriagyártókra, vinyógyártókra, stb. (Természetesen illegális, szembe megy a szabad piaci elvekkel, ezért szigorúan büntetik, már ha tudomást szereznek róla a hatóságok.)

    (#164) JColee: Nem az ónt, hanem az ólmot. Az elektronikai gyártók szerint sokkal jobb megoldás lett volna, ha 0% helyett 1%-ban határozzák meg a maximumot: már attól sokat javultak volna a kötések és kevesebb termék végezné rövid úton a szeméttelepen...

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Psych0 #171 üzenetére

    "hogy ők, ha lehet valamivel kevesebb higanyt ólmot és kadmiumot tüdőzzenek le..."

    Így is van ott még egy sor káros anyag... És ha pl. 1/10 annyi elektronikai hulladék kerülne oda, az eredetihez képest 1/50 ólomtartalommal, az összességében 1/500 ólom, ami máris sokkal kevésbé veszélyes, de közben a ki nem emelt veszélyes anyagokból is 1/10 annyi kerül a szeméttelepekre.

    Ezek az intézkedések nem hogy csökkentik, hanem növelik a fogyasztási őrületet, és ennek következményeit próbálják úgy-ahogy csökkenteni.

    "milyen módon segít az ólom, hogy attól örök életűek legyenek."

    Pl. a forrasztások rugalmassága.

    (#172) Kopi31415: Nyilvánvalóan egy átlagos felhasználással számolnak. Lényeg, hogy a gariidő előtti meghibásodások száma x % alatt maradjon.

    Ez a "tervezett elavulósdi" nem feltétlen minden gyártóra érvényes szerintem sem. De igen nagy naivitás azt hinni, hogy egyik sem próbálkozik be ilyesmivel és hogy nincsenek érdekszövetségek.

    Bojler: na ne nevettess már! Kérdezz meg bármely vízvezetékszerelőt... Vagy ha szerinted ők mind a Hajdú kémjei, elmondhatom, hogy előző bojlerünk (is) Ariston volt, 12 évig bírta. Helyette is az lett, mert hirtelen kellett vásárolni és melegítés közben néha ugyanazokat a zajokat (tartály "kattanásai") hallom, mint a másiknál. Hajdú K-nál nem hallani ilyet.

Új hozzászólás Aktív témák