Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz Lompos48 #139 üzenetére

    A diódás dologhoz nem igazán tudok hozzászólni. (De azt pl. tudom, hogy a piacot az utóbbi 1-2 évben elárasztó TSC [Taiwan Semiconductor] gyártású félvezetőket nem alkalmazok, mert bár harmada-negyede az ára, mint a nevesebb gyártóké [National S., Texas I., NXP, stb.], de az élettartama is sokkal rövidebb! Tapasztalat! De hát a piaci jelenléte, mi több, "sikeressége" mutatja, hogy sok gyártónak elég, ha 1-2 évig működik a vele szerelt termék... Amit persze ugyanannyiért ad el, és legalább "fogyó holmi" lesz... Illetve lehet visszahordani javításra, persze méregdrágán. 1-2 nevesebb készülékgyártó is ezt csinálja. Bár nem feltétlen kommersz vonalon, ahol van konkurencia, hanem olyan ipari területeken, ahol kvázi monopóliumok.)

    De egyébként nem ennyire általánosan értettem a kérdésem, hanem arra gondoltam, hogy az olcsósítás vajon mennyire tudja megrövidíteni ezeknek a LED-es lámpáknak az áramgenerátoros meghajtásának az élettartamát?

    (#147) mzso: "Ott nincs mivel trükközni."

    Dehogynincs! Gázösszetétel vagy a vákuum mértéke, wolfram tisztasága, egyes típusoknál az üveg összetétele. Pl. a hagyományos égők egyes típusai ma is akár 1-2 évig is működnek, mások pedig csak néhány hónapig, vagy akár csak néhány hétig... Nem kivételes esetekre gondolok, hanem a jellemző élettartamra. (Term. azonos watt, azonos intenzitás.)

    A halogéneknél is megfigyelhető ez: a korábbi években OSRAM gyártású 300W-os csöveket használtunk itthon egy (szabályozható) állólámpában, ezek kb. 1 évig bírják. Aztán átvette a helyét a közeli lámpaboltban a Tungsram, ez valamivel olcsóbban úgy fél évig ment. De ez még jónak mondható volt ahhoz képest, hogy mostanában már szinte mindenhol csak egy bizonyos kínai VitoLIGHT típust lehet kapni, mert hogy olcsóbb. Nos ennek hetekben mérhető az élettartama! Átlag 1 hónapig működik (1db ment 3 hónapig), de volt, ami csak 1 hétig! Úgyhogy nagyon nem éri meg! (A közeli boltost viszont hiába győzködjük, nem szereznek be mást.)

    "Szerintem inkább a régebbiekre lehet igaz. Manapság a legköltséghatékonyabb LED-es fényforrások mint ilyen 90-105 lm/W-osak, ami elektronikával együtt van."

    Tudom, de ezért írtam, hogy átlag fehér LED, amik ma is olyanok, amit írtam. A PowerLED-ek persze mások (minőségben, hatékonyságban - felépítésben azonosak[*]), de meg is van az áruk!

    * Mostanában kísérleteznek valamilyen nanotech megoldással a foszfor helyett vagy azt kiegészítve. Ez állítólag több területen is további jelentős javulást hoz majd (hatékonyság, intenzitás, spektrum). Tudtommal még nincs a piacon. (Nem az LG egyes tévékben alkalmazott "nanoLED" megoldására gondolok, abban nem sok a "nano".)

    "Ezek a "foszfor"-ok mind ugyanolyan jellegűek? Múltkor beszéltünk az oleddel kapcsolatban, de már nem emlékszem, hogy csak meglehetősen hatékonyak vagy tartósak is voltak."

    Erre most én sem emlékszem. Mindenesetre többféle foszforkeverék van, de adott alkalmazásban általában adott keverékféléket alkalmaznak.

    "Én piacon vettem egyet két (vagy három) karácsonnyal ezelőtt olcsóért. Egy karácsony alatt mehet vagy 3-4 hetet minimum, de még eddig 0 baja volt. Tavaly beújítottam egy hasonlót, de annak sem volt semmi baja egy szezon alatt."

    Nyilván van egy pár karácsonyfaégő gyártó Kínában, nem egy kis ország... :) Mi már mindenesetre tudjuk, hogy melyik típusokat kerüljük.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák