Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mindanee

    tag

    Sziasztok!

    Az Acer Nitro XV272 (és permutációinak) tulajdonosaitól szeretnék egy kis segítséget kérni. Illetve bárki mástól, aki úgy érzi, hogy tud segíteni.

    Két évvel ezelőtt vettem egy „Acer Nitro XV272UPbmiiprzx” monitort. Azóta is ezt használom fő monitornak, érdemi problémám sosem volt vele. (Miután kicserélték az első darabot, amin volt egy óriási, állandóan lilán világító pixel a panel közepén.)

    Úgy döntöttem, hogy szeretném a másodlagos monitoromat is upgrade-elni egy ugyanilyen modellre. Értelemszerűen azért, hogy a kettő azonos legyen minden szempontból.

    Ezt a konkrét modellt már nem árulják, ennek a mostani kapható verziója a „Acer Nitro XV272UKVbmiiprzx” monitor. Vásárlás előtt direkt rá is kérdeztem, hogy mik a különbségek a két monitor között. A válasz alapján a KV tud még gyorsabb Hz-en üzemelni, azon kívül nincs különbség.

    A gyakorlatban pedig az van, hogy ha azonos beállításokon van a két monitor, akkor a KV sokkal sötétebb és sárgásabb is a képe, illetve kicsit pasztelesebbnek tűnik a KV-nak színiei az eredeti monitorhoz képest.

    Ha eizo monitor teszttel végig nézem az oldalakat, akkor a kéknél (6. oldal a 13-ból) nagyon látszik az eltérés, illetve a 8. oldalon az eredeti monitor „szép szürke”, a KV-n viszont lilás.

    Azt már sikerült kiderítenem, hogy az eredeti monitorban K7B panel van, az újban K7E, jelentsen bármit is ez az elnevezés.

    Most már nagyjából sikerült azonosra belőni a színeket a menüben, de azért ha nagyon nézem, akkor látok eltérést. Szerviz menüben is jártam már, de ott sincs nagyon olyan plusz lehetőség, ami segítene. Pl. van egy PWM opció az újabbik (KV, aka K7E) modellnél, amivel a fényerőt lehet extrán feljebb tolni, de egy ki-be kapcsolás után ez elfelejtődik.

    Ezekkel a beállításokkal vagyok most:

    K7B:



    K7E:

    Van valakinek valami tippje, hogy hogyan lehet a két monitort jól összelőni?

    (Egyébként elvileg mindkét monitor gyárilag színkalibrált, de hát a valóságban itt óriási eltérések vannak.)

  • mindanee

    tag

    válasz Luck Dragon #131197 üzenetére

    Szia,

    nagyon köszönöm a gyors választ.

    Van valahol valami spec sheet ahol az általad leírtak is elérhetők a két monitorról/panelről?

    Azért is tettem e mellé a voksom, mert úgy informáltak a boltban, hogy a két monitor érdemben azonos. Ez viszont így nyilvánvalóan téves információnak bizonyult, így szeretném visszavinni a monitort. (Céges vásárlás volt, így a 14 napos visszaküldés nem él.)


    Szóval úgy szeretnék a boltnál jelentkezni, hogy "Nézzétek, azt állítottátok, hogy a két monitor lényegében azonos, miközben ez semmilyen módon nem állja meg a helyét. Itt van a két spec sheet, látható, hogy eltér a kettő.".

    A "standard" spec sheet-eken nem tüntetnek fel ilyen mélységű adatokat, engem is ez tévesztett meg (illetve a bolt félretájékoztatása).

  • mindanee

    tag

    válasz sztivo #131199 üzenetére

    Próbáltam a windows-os színkalibrációt, icc profilokkal is próbálkoztam, kézi humbukozással a monitor menüjében is, de sosem lett tökéletes. Vagy a kék nem ugyanaz a kék, vagy a tiszta fehér nem teljesen ugyanaz.

    Fényerővel szintén úgy kell egyensúlyozni, hogy pont jó legyen, katasztrófa.

    Pedig direkt arra próbáltam rámenni, hogy zéró dolgom legyen azon túl, hogy beüzemelem :(

  • mindanee

    tag

    válasz Luck Dragon #131202 üzenetére

    Köszi szépen.

    Szerviz menüből ezeket látom:

    K7B:


    K7E:



    K7E egyértelmű, abból nincs is alternatív verzió.

    Viszont a K7B az nekem nem egyértelmű, szerviz menüben így szerepel: INX M270KCJ K7B

    "Sima", azaz nem rev-es K7B-ből nincs M270KCJ abban az adatbázisban, amiből az általad küldött oldal dolgozik (lehet erre írtad, hogy a 32 colosnak van meg az adata), a menüben viszont nincs ott, hogy ez most sima (csak sehol nem elérhető az adatlapja), vagy REV.B1 vagy esetleg REV.C1.

    Nagyon nem könnyítik meg a beazonosítást :/

    Btw direkt azonos beállításokkal fotóztam a két monitort, hogy látszódjon a fehér hátteres különbség.

    Na közben megtaláltam. Ha nincs más alternatíva, akkor ennek a REV.C1-nek kell lennie, a REV.B1 nem tud freesync-et, a nálam lévő panel pedig freesync-es.

  • mindanee

    tag

    válasz Luck Dragon #131204 üzenetére

    Köszi a spec-et.

    Azért feltételeztem, hogy a C1 lesz, mert a B1 nem tud G-Sync/FreeSync-et, a C1 pedig igen.

    Az pedig furcsa lenne, hogy az alap modellben van G-Sync/FreeSync (az enyémben ugye ott van a menüben), a B1-es revisionből kiveszik, hogy aztán a C1-ben megint legyen. Persze nem lehetetlen ez sem.

  • mindanee

    tag

    válasz nggabi #131205 üzenetére

    Áhh, ha csak ennyi lenne, akkor azon simán túllendülnék. Az érdemi probléma az, hogy a színek is teljesen eltérnek.

    Próbáltam fotózni párat, de nehezen adják vissza a fotók ezeket a különbségeket.

    Azért bedobok ide pár képet, hátha jobban kivehető a problémám (balra K7B, jobbra K7E):



    [ Szerkesztve ]

  • mindanee

    tag

    válasz Luck Dragon #131207 üzenetére

    Persze, teljesen igazad van, csak azt nem értem, hogy az a bolt, ami monitorok eladására, kalibrálására szakosodik miért állítja, hogy a két modell között két eltérésen túl (a K7E OC-val tud 170 Hz-et, illetve megjelenítésben tud AdobeRGB-t), mindenben azonosak.

    Na de ezt a részét már a bolttal kell megküzdenem.

  • mindanee

    tag

    válasz Luck Dragon #131209 üzenetére

    Kipróbáltam ezekben a kombinációkban:
    HDMI-HDMI
    HDMI-DP
    DP-HDMI
    DP-DP

    Egyik esetben sem volt láthatóan jobb/egymáshoz közelebbi a színmegjelenítés.

    (Edit: meg te azonos modelleket említesz, a tegnapi első válaszodban pedig azt írtad, hogy teljesen eltérő a két panel és egy mission impossible-lel érne fel a két monitort azonos színvilágra hozni.)

    [ Szerkesztve ]

  • mindanee

    tag

    válasz Luck Dragon #131212 üzenetére

    "Szegényboltos nem tehet róla": hát ezzel tudnék vitatkozni, de értelek.

    "Azonos kábelek": napközben sikerült szereznem két azonos hdmi és két azonos displayport kábelt. Este rágyúrok a tesztelésre.

    "Innom kell egy kávét, kérsz?": Igen, azóta a másodikat, ma összességében a negyediket iszom :D

    #131213 nggabi: nem vagyok profi monitorokban. A látottak alapján az a bajom, hogy eltérnek a színek, tudom, sokadszor írom le :D. Ha a fehéreket hozom össze, akkor a kékes árnyalatok térnek el, ha a kéket hozom össze, akkor "visszasárgul" a fehér.


    #131214 sztivo: "továbbá ha itt kezdtél volna, most lehet nem járnál így." Az biztos :D De hát direkt ezért kérdeztem a boltot, hogy ne essek bele ebbe a tátongó fekete lyukba. Sosem hittem volna, hogy valaha is monitorok szerviz menüjében fogok turkálni (azt se tudtam, hogy van ilyen) meg kínai eredetű oldalakról fogom turkárlni a panelek specifikációját. De mindegy, most már itt vagyok.

    A degradációra: nem tudom, elképzelhető, nincs ilyen tapasztalatom.

    Ha minden jól megy, akkor ma tudok szerezni kölcsönbe egy K7B monitort (tehát teljesen azonosat az eredetivel), ebbe 6 ezer óra van "belepakolva", úgyhogy az üzemidők is közelebb vannak ott egymáshoz.

    Úgyhogy egyfelől tudok tesztelni a kábelekkel, másrészt K7B-K7B paneleket is egymás mellé tudok rakni.

    Köszönöm az eddigi észrevételeket, segítségeket. Majd írok egy rövid összefoglalót a próbálkozások kimeneteléről :)

  • mindanee

    tag

    válasz mindanee #131220 üzenetére

    Na hát olyan twist van a sztoriban, hogy besírtok :D

    Ahogy írtam is, kaptam kölcsönbe egy, az enyémmel teljesen megegyező modellt. Emlékeztetőül ez a modellszám: Acer Nitro XV272UPbmiiprzx
    Itt van a dobozáról is az matrica (serial number van csak kitakarva):


    Ez pedig a ma hozzám került (szintén csak serial number van kitakarva):


    Ha alaposan végignézitek, akkor egy értékben van eltérés, a gyártás ideje:
    saját: 2020 december
    kölcsön: 2020 november

    Egy hónap difi. Papíron jól hangzik.

    Viszont lessünk azért be a szerviz menükbe is.

    Emlékeztetőül a saját:


    Jól láthatóan ez egy K7B panel.

    Kölcsön monitor:


    Hát nem egy K7E panel van benne?!

    Miközben karakterre teljesen ugyanaz a két monitor: Acer Nitro XV272UPbmiiprzx

    És itt érdemben képszakadás van már nálam...

    Miközben az enyém a "frissebb" (2020 december), addig az enyémben van a 20190722-re dátumozott panel, a 2020 novemberiben pedig 20201106 szerepel.

    Amit még látok, hogy itt a szerviz menüben a kölcsön monitornál oda van biggyesztve egy "P" betű is az XV272U után, miközben az enyémnél nincs ott ez a "P". Már arra is gondoltam, hogy anno a dobozomba másik monitor került, csak én süsü nem vettem észre. De nincs így, a dobozon található serialnumber és a monitor hátulján található megegyezik, szóval ez az egész egy rejtély számomra.

    Egyébként a két monitor menüje is eltér, gyakorlatilag a K7E-s panelű példánynak a menüje azonos az "Acer Nitro XV272UKVbmiiprzx" menüjével. Abból a szempontból ez nem meglepő, hogy ugye mindkettő K7E panellel rendelkezik.

    De hogy amúgy ezt hogyan gondolja a gyártó? Azt még el tudom fogadni, hogy az UPbmiiprzx és az UKVbmiiprzx eltérő paneleket kap, hiszen csak eltelt 2-3 év a modellek között, de hogy két full ugyanolyan modellnél is két tök különböző panel legyen, az valami hihetetlen nonszensz.

    És akkor most újra reagálnék arra, hogy "előbb itt kellett volna kezdeni": hát ha papíron azonos monitor egyezősége is ilyen lutri, akkor nem sokkal vagyok előrébb annál, mintha zsákbamacskáznék, csak éppen monitorokat húzok ki. (Éppenséggel vehettem volna két azonos monitort egyszerre is, akkor sem garantált, hogy azonos panel lesz benne...)

    És itt lehet jönni azzal, hogy figyelni kell arra is, hogy azonos szériában készült modelleket kell venni. De hát könyörgöm, mi a toszért van olyan, hogy minőségbiztosítás meg társai? Ha veszek egy iphone-t most, ugyanazt a modellt megveszem 4 év múlva újonnan, akkor nem lesz a kettő között semmilyen érzékelhető különbség. De ez csak egy példa, van millió másik.

    Nem tudom mennyire módi ez a fajta "felületesség" a gyártóktól, de ezzel az Acer nagyon leírta magát nálam.

    Ja igen, "Szegényboltos nem tehet róla": hát ha két full egyforma monitor sem egyforma, arról már abszolút nem tehet, ez így már simán a gyártó sara nálam.

    Na de a színekről is legyen pár szó: a K7E-s panelű UPbmiiprzx és szintén K7E-s panelű UKVbmiiprzx színei teljesen azonosak. A két monitorral azonosnak látom a színeket azonos beállításokkal.

    Külön érdekesség egyébként, hogy a K7E panel ugye tud 170Hz-et, amit a UKVbmiiprzx modell esetén meg is jelenik, mint feature, miközben az UPbmiiprzx, amiben ugyanez a K7E panel van csak 144Hz-et tud (ahogy a K7B-s panelű is). Szóval nem feltétlen engedélyezik a készterméknél a panel által akár tudható lehetőségeket is.

    Úgyhogy lehet lesz eladósorba kerülő Acer Nitro XV272UPbmiiprzx K7B panellel nálam :D

    (A kölcsönmonitort meg megveszem és akkor némi lelki békére tudok nyugodni monitorügyben :)) )


Új hozzászólás Aktív témák