Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Márton111

    aktív tag

    válasz kalman7 #7696 üzenetére

    Szívesen , azért kellett rá várj mert ez azért némi előlkészületet igényelt...és most szántam rá magam kellő lelkes hangulatban.
    Az oldalra tett csúszka a te dolgod könnyíti meg, könnyebb a kész fiókhoz csúszkát készíteni ha szorul begyalulni mint afiókból gyalulni ha szélesebb lett mondjuk és szorul, meg mi van ha lötyög :) .(mondjuk én gépi megmunkálásra mondom, nem tudom kézzel csinálva mindent hogy könnyebb)Vagy ha L vagy U csúszókat csinálsz a kész fiókhoz akkor azt tudod begyalulni ,ha szoros lenne.Ezek ilyen buta szakfogások, enélkül is meg lehet csinálni csak sokkal nehezebb,úgy hogy jó is legyen, meg tovább tart megcsinálni :) Persze kisebb fiókhoz kisebb hézag dukál .Ekkorához amit befotóztam , nem túlzás a 2-2 mm hagyományos fa csúszóval, készült fafiók esetén, mert a fa tud dagadni meg száradni a légnedvesség változásától.A fiók oldal általában magasabb a fiók hátsó falánál (fél cm),úgy nem súrol.(vagy ú léc oldalt, vagy nútmarás a fiókoldalban)
    A fiók meg volt pakolva, úgy volt használva rendszeresen,meg 80 év egy emberi alkotásnál elég nagy nyúzópróba.Én nem készítettem még fenyőcsúszóval fiókot, csak keményfa csúszóval , vagy a keményfa fióktest csúszik a keményfa csúszón.Vetemedés ellen jól be kell lakkozni.Az a takaríthatóságban is segít.
    A régebben készített fenyő DVD tartó fiókomra és se tettem felülre keményfát csak a talpára, felül nincs úgy igénybe véve , mert óvatosan húzod ki , hisz nem akarod kirántani ,és csak a végén terhel rá amikor már bukik.Tényleg jó érzés készíteni valamit ami mozgatható és működik is használható, prakti :) Én is kéziszerszámokkal kezdtem + egy angol csempészáru black&decker fúrógéppel vagy 9 évesen (akkor még ) barkácsolást :D

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz kalman7 #9574 üzenetére

    Szia Kálmán, rég írtál .Hogy vagy :) ?
    Azért szokták a csapot bevágni, mert a szélére ha beütöd az éket a csap és a csapfészek közé, az húzásra nem tartaná a csapot, (ék alakú lecsuszzanna róla a csap ,csak a ragasztó tartaná ,amíg ki nem lazul).Míg ha bevágják, és kiékelik a csapot ,a két széle v alakban nekifeszül a csapfészek oldalának ,és nem enegedi kicsúszni .

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #9574 üzenetére

    "Tudtok-e ilyen geometria esetén érveket "

    Nos, pro, és kontra:

    Elgondolásod ugyanazt a kötéstípust produkálja. Ami mellette szól:

    - Saját elgondolás mentén készült, ami kiküszöböli azt az esztétikai vonást, ami nem tetszik Neked.
    - Nincs meg a veszélye, hogy nem megfelelő mértékű "tágítás" esetén a nyelv a túlfeszítés miatt elreped.
    - Könnyebb pontos éket beszabni kétoldalról, hiszen feszegetés nélkül a helyére próbálható.

    Ami pedig ellene szól:
    - Ilyen ékes-nyelves megoldásokat előszeretettel nagy strapának kitett szerkezetnél alkalmaz a szakma. Nos, a hagyományos megoldás esetén az ék a mozgást kiválóan viseli, hisz nem kap gyakorlatilag terhelést. A Te megoldásodnál épp az ékek vannak esetleges mozgásnak, folyamatos feszegetéseknek kitéve. Ma már nagyon erős ragasztók vannak, ám kérdés, hogy az ilyenkor jellemző nagyon erős terhelést is bírják-e tartósan. (Itt az erő-erőkar, teher-teherkar könnyen elsülhet visszafele.)
    - Jelezted, hogy az idő nem számít, de szempont az is, hogy jóval munkaigényesebb a megoldásod korrekt kialakítása.
    - Az ilyen ékeket úgy teszik be, hogy hosszabbra méretezik, majd beütés után a nyelvhez fűrészelik, reszelik. Ezt könnyű, és gyors megoldani. A Te elgondolásod esetén kérdéses, hogy a két ék egyáltalán kibírja-e sérülés nélkül, hogy a helyére kalapáld, hiszen nem szorítja egyik oldalról semmi szétrepedés ellen. S ha sikerült jól betenni, visszavágni, akkor csak kintről befele reszelhető. Ez a vele szemköztinek nem szerencsés, mert az meg épp bentről kifele lesz így reszelve. Mindezt csak abban az esetben kell értelmezned, és figyelembe venned, ha túlnyúló nyelvben gondolkodsz. (Tehát amikor a kész nyelv kiáll kicsit vagy jobban a fészekből.)

    Elgondolásod kivitelezhető. Érveimet csupán azért írtam, mert ezeket érdemes talán átgondolnod döntés előtt. Akkor az történik, amit te akarsz, nem lesz malőr.

    (Végül zárójelbe egy javaslat arra az esetre, ha a hagyományos nyelv mellett döntesz mégis: Ha a bevágott nyelvet szerelés előtt meggőzölöd enyhén, akkor nem fog repedni az ék miatt. Stabilan erős marad. Viszont ezesetben nem szabad még ragasztani azonnal, hanem majd csak visszaszáradás után, de akkor is úgy, hogy az éket kihúzva bele a ragasztó, majd feszesre lehet mostmár bátran kalapálni. Trükk továbbá, hogy a végleges ék túlszárított legyen, így az majd szépen beledagad magának a környezet páratartalmától, ha nincs azonnal felületkezelve valami brutál hermetikus dologgal. Ez egy (t)rendkívül erős oldhatatlan kötés.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz kalman7 #9574 üzenetére

    Nem sokat érdemes módosítani az évszázadok óta kialakult fakötéséken, mert volt idő mire ez így kialakult és sztem nem te voltál az első aki erre gondolt.
    Ez esetben is már csak érzésre sem gondolkodnék a csap mellé verni az ékeket, de a többiek is írtak már ellen érvet, melyhez én még annyit fűznék hogy ha kicsit lötyögősre sikerült a csap és a csap mellé vered az éket akkor a keret belsejébe kibújhat az ék hegye. Ha a csapba 1/4-2/4-1/4 arányba vered(ahogy azt régóta teszik) a két oldalt külön ékelve akkor legrosszabb esetbe is kicsit megreped hosszába a csapos léced.
    A kifele táguló vésés jó ötlet, de e téren se essél túlzásba, mert van egy határa az ékelésnek is. Javaslom a max.1mm oldalanként.

  • jimy_l

    tag

    válasz kalman7 #9588 üzenetére

    Kérhetek ide néhány képet a folyamatról? ;)

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #9588 üzenetére

    "Ezek a méretek azért rontanak a törésveszélyen, nem?"

    Ahogyan Balázs nagyon idevalóan meg is jegyezte, ne menj az ék vastagságával 2-2,5 mm fölé. Felesleges. Ha 1-1mm-t meg van szélesítve a fészek, akkor a nyelvet, szakállat az ék beütése után lehetetlen megmoccantani is, nem hogy kihúzni. Az ék pár tizeddel legyen azért szélesebb, mint a kialakított tölcsér neki. Nyugi, nem fog a nyelv törni, a fenyő bőven enged annyit. Ha beékeléskor nem törik a nyelv, utána már nem tud. Beütéskor viszont hallatszik. Akkor nyilván nem hagyod úgy.
    S ha már a fenyőnél tartunk:

    "A korpusz puhafából lesz, emiatt nagyobb ékszöget választok,"

    Ezesetben véleményem szerint inkább mégkisebb ékszöget kell kialakítani, mivel a fészek - puhafáról lévén szó - maga is tágul az ék beszorításakor, azaz összenyomódik a fa.

    S még valamit:
    Ha csupán a felhasított bütü látványa zavar, az egyszerűen orvosolható. Azt a darabot alakítsd ki éknek, ami a nyelv mellől leesik, mégpedig úgy, hogy az ék beverése után annak is a bütüje látszódjon. Így alig látszik valami. Szerencsés esetben semmi se. Igaz, így nem keményfa lesz az ék, hanem saját anyaga, de úgy vélem, nem szentírás az, hogy az ék csak keményfából lehet. (Vékony fenyő éket viszont babrásabb szépen beütni, de mint írtad, idő az van.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • jimy_l

    tag

    válasz kalman7 #9951 üzenetére

    Nekem a körfűrész jobban bejött. :C

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz kalman7 #9951 üzenetére

    Figyuz Kálmán barátom 3300 pénzért milyen legyen?Ellenben egy fűnyírókésből kreáltal szerintem felveszi ez is a versenyt és veri A fűnyírókés inkább arra megy ,hogy ne törjön el, mint hogy roppant kemény és életartó legyen. Akkor már inkább egy gépi fűrészlap 3-4000Ft, de annyiért már -- >:) Ha jót akarsz, akkor akár ezt is megveheted és beleteszel egy profi 3-4000Ft-os acélkést pl profi gyalukést -->stubai .Azok a vonókések ha jól láttam 10.000 és 20000Ft között szédelegnek, nem tudom mitől ilyen drága.Olyan kiváló acélból vannak vagy inkább olyan kiváló sokat kérnek érte :)
    Ha egy jó gyalukést használsz hántolónak szerkezetbe befogva ,akkor azt később még vissza is teheted a gyaludba...Ha ügyesen fogod be ,hogy ne tedd tönkre :)

    [ Szerkesztve ]

  • warning19

    csendes tag

    válasz kalman7 #9951 üzenetére

    Közben találtam pakolgatás során régi gyalukést kb. 40 centi hosszú szerintem azzal fogok először próbálkozni. Meg is lepődtem, hogy kb. 20 éves az a kés és olyan éles mint a borotva, semmi rozsda vagy rohadás nyom. Régen még tudtak normális szerszámokat gyártani.
    Én már beszéltem a fénylakkosokkal. Van kisker boltjuk Békásmegyeren ott állítólag lehet akár 1kg-os kiszerelésben is vásárolni. De ha érdekel gugliba beírod a márkanevet kidob egy elég fapados honlapot de az árakon kívül a nagyjából lényeges infók fent vannak, köztük a bolt pontos címe. Állítólag helyben azonnal kikeverik a kívánt színt. Árakról kb. annyit, hogy nagyjából fele mint a Milesi. Szerintem ki fogom próbálni egyszer élünk.Majd megírom a tapasztalatokat.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz kalman7 #9985 üzenetére

    :) Tetszik a kézi famunka gyűjtő oldal amit belinkeltél .Meg a faragóbak .
    Aszem félreértetted amit írtam .Gépi fűrészlapot írtam ,nem gépi gyalukést.Utóbbi derága...s törékeny rideg,nem kézi munkára való .A gépi fűrészlap meg van jobban sikerált ami nem törik meg van törékenyebb, ha leejted lapjával az aszfaltra a teszt megvolt :) Az élét nyilván el kell készíteni köszörűn (vagy flexen) nomeg fenőkővel.
    Gyalukésből pedig kézi gyalu késére gondoltam ,nem stanleyre, hanem egy profira (lesz itt vita aszem megint :) ) szóval stubay a legjobb, ezt életed végéig használhatod nem lesz sokkal jobb más,(hacsak nem jönnek be a kerámia kések az asztalosiparba is :) konyhakés már van kerámiapengével, csak nem szereti ha leejtik, mert akkor kidobhatod)
    Az ajánlatom, elképzelésem pedig arra szólt ,ha valaki nem folyamatos fahántolásra akar ráállni hanem, egyszeri munka bejött neki, és utána egy jó asztalosszerszámnak több hasznát látja később.(1000Ft-os nyuszifül van 1000Ft-ért is, és megspékelve home made, de jól kell beépíteni! egy stubay gyalukéssel ez úgy 6000Ft lehet kb ,A gyalukést aztán beteheted egy bármilyen korrektül helyrehozott gyalutokba nem a fa-tok vág ugyanis,hanem a kés :) ez lett volna az ötletem, de nem ragaszkodom hozzá egyáltalán már :R felejtős, csak megpróbáltam a gondolatmenetemet érthetőbben megfogalmazni.

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz kalman7 #9988 üzenetére

    Az első stubay vésőm nem néztem meg csak átvettem az eladótól bumm.A sarka le volt csapva.Kb 3/4mm lehetett azóta már a köszörülésekkel lassan lement (azért nem köszörültem le majd 1mm-t 2-3 év alatt így is lement :) )Miután a próba véső-vásárlás (24-es),1év kipróbálás megvolt meg 2 év válság jött utána,úgydöntöttem veszek egy készletet ( készletben annyival olcsóbb hogy 1 példány ingyenbe van a szállítást vagy szaladgálást nem is tekintve)
    Tehát a Stubay is nyilván készít serbliacél vésőt ,meg jobb minőséget.Én a jobbat vettem meg.A kieddzett végű(a penge 2/3 része) 2k nyelű fajtát.A szeget nyilván csak akkor vágja el csorba mentesen ha amaz nem tud kimozdulni .(Nem látván 10-es csavart vágtam el HW körfűrésszel és 1 fog sem lett csorba , ám amikor aprószeget kapott azt kitépte a fából és kicsorbult)
    Feszítettem a S.vésővel fémet.Nem szereti ,kicsorbul, nem erre való .Fát valszeg lehet , de a régi narexeket nem dobáltam el ki van élezve az is ,(24-es) lelkiismertfurdalés nélkül avval végzem a betonvésést (ha le kell pattnitani valami útba levő kis darabot, ajtót azzal emelem le és a fára ahova éles véső kell,oda a stubay. Kemény , nagyon könnyen lefenhető és nagyon jó éle van és jó éltartása.A készletben nem küldtek ledurrant sarkú vésőt, azt személyesen adták ,amikor ott voltam náluk először:DDD
    Polírozás mondám adok a narexnek legyen pofás : Hát kb egy órát melgítettem a polírozógéppel,lett valami kis látszatja, még ma is látszik hogy egy éve felpolírozni próbáltam, a de ebből nem lesz fényes véső sose.Nem olyan anyag,de van 1 db meggyes vésőm az szintén jó minőség (hagyatékból vettem) és krómezüstfényűre lehet polírozni.Tehát itt az anyagok játszhatnak valamit a dologban.

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz kalman7 #10023 üzenetére

    (Extra) NarexÉn arra számítottam hogy 1/4óra alatt az egész véső tükörfényes lesz vagy valami hasonló.
    15perc polír elég egy 24cm átmérőjű világos barnára bekokszolódott RM lábasfenéknek.Meglepetésemben hogy ez nem megy 3x nekirohantam mindenfajta csiszolás nélkül, utána már nekem nem ért meg több munkát , hisz csak ki akartam kissé csinosítani, mert már egész vékonyan, de rozsdát kapott.(nem keresztbe políroztam ,nem nyaltam el a sarkát hanem hosszára a középvonalra nyomtam rá a köröngöt.)
    A stubay így néz gyárilag ki (1x fentem ,aszem csak de lehet h többször már) szerintem a sarkai nincsenek elnyalva ,de lehet, hogy a te precízségednek ez nem jó.
    Max nem vágóan éles az élek találkozása hosszára ,tehát kaparni az oldalával nem lehet .
    (nem is arra való ,mert a vágó éle az borotvára kifenhető könnyen, és az vág)

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #10057 üzenetére

    Igen.

    Gőzöld meg, hajlítsd formára. Csak a fantáziád szab határt. (A fát ne fűrésszel vágd alapméretre, hanem hasítással.)
    Márton111 adott tavaly egy jó linket hozzá. (Nekem egy CD-t is.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #10060 üzenetére

    Ilyen apró darabok lazán elférnek akár a kuktában is. Ott még jó nagy nyomás alatt is lehetnek ráadásul.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #10665 üzenetére

    A műhely és a lakás fűtése egy rendszeren van. A műhely gyakorlatilag a földbe van vájva, a betonfalakon vastag szigetelőréteg van - valami szigetelőtéglaféle dolog.
    Van egy rés, ahol az udvart fűtöm: a kutyáknak kisajtó van vágva a bejárati ajtóba. Egy szőnyegdarab fölészegezve, de a kutyusok ezt legtöbbször nem csukják be rendesen. Találni kellene rá valami okosságot.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #10968 üzenetére

    Olcsóbb viasz is megfelelt volna, a fáskamra tartóoszlopait gondoltam volna belenyomkodni, mielőtt a betonra teszem őket.
    Mikor feltettem ezt a kérdést, akkor pont arra gondoltam, hogy itt a sógorom két utcával arrébb, adna is ingyen, amennyit kérek, de őt telefonon utolérni (Nagyon fontos ember!), gondoltam, addig elszaladok a faluba, ahova tanácsoljátok, és veszek eccerü gyertyaviaszt egy szatyorral. Mire a sógi felveszi a telefont, már be is kentem addigra a bütümet. Csak nem tudtam, hova menjek: A háztartási boltban, vagy a templomban adnak ilyesmit? Kerestem a neten is, legközelebb 200 Km-re találtam, a kedvenc méhészfórumom meg egy éve lehúzta a rolót.
    Marad hát a sógorkám, nem ússza meg. :N

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #10979 üzenetére

    Az enyvfőző bödönbe beteszed, megolvasztod, és eccerűen belemártod a (hideg) fát. Kiveszed (nem kell áztatni) és kész is. Hajszálvékony film is úgy lezárja, hogy ott a fa már nem tud vizet felszívni. Ha túl hideg a fa, akkor hőlégfúvóval lefújod, hogy ne fogyjon olyan sok paraffin.

    A paraffinolajos áztatás még csak drága dolog. Egy kétliteres flakon ötezer pénz. A fáskamrám oszlopainak nem akarok én túl nagy feneket keríteni.
    (Csinált az apósom a kert végébe vagy 30 éve egy budit collos lúcból. Nem volt az soha semmivel kezelve, hacsaknem alkalmanként oldalbapösölve. Még mindig áll, nem rogyadozik. A legalsó deszkák korhadtak, de a többi ép, egészséges. Ezért gondoltam én földközelben védeni vmivel.)
    Szóval ha tíz évet kibír, mit bánom, én mi a módi? Akkorra már úgyis gazdag leszek, és dzsetszkível fogok a vízen járni, és nem a fáskamrámon fogok töprengeni, hanem azon, hogy venni kéne valami fasza sárszprét a terepjárómra, mert a szomszédé sárosabb. :D

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #10990 üzenetére

    "Egyébként erre mondják, hogy trafó olaj?"

    Az kizárt dolog, mert nem tudom.

    "fele ennyiért vettem simán a boltban, a beszerzős haverom meg 800/l-ért veszi. "

    No, ez lehet, hogy számomra igen hasznos információ lesz, ha valóban paraffinolajról van szó - ugyanis én kemény 10 ezer forintot szoktam negyedévente a patikában hagyni két kólásüveg olajért. Súlyra adják. Ezzel kezelem a fajátékaim jó egyharmadát.
    És melyik boltban kell keresnem, a hentesnél? Nem kevered Te véletlenül a lenolajjal? :F

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #11006 üzenetére

    Hálásan köszönöm a tippedet! :R
    Úgy nézem én is, hogy valószínűleg jó lesz ez nekem. Most próbaképpen veszek egy litert, és ha beválik, akkor jelentős összeget spórolhatok meg éves szinten.

    Sanyabá:

    Igen, amikor Winner kolléga válaszolt, a búrámhoz is kaptam, hogy jó hülyeséget kérdeztem, hiszen a motor fejjel lefele áll. De nem is ez a lényege, hanem az, hogy könnyebb a fát a jobbkezeseknek tolni a papír előtt, mint húzni.

    Az pedig, hogy nem esztergáltak pici kúpot a hengeredre előnnyel is jár ám, mert ha pontosan be tudod állítani a szalagfutást, a papírod így sokkal tovább bírja a frontharcot, hiszen teljesen egyenletesen hatnak rá az erők mindenhol. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #11006 üzenetére

    Nna, nyald meg a sót, rendeltem a linkelt paraffinolajból az első találat, PENKER vasboltból. Agyrém honlap, agyrém rendelési menet, a végére kijött több, mint 3.000 forint szaros egy liter paraffinolajért. Hát a patika ennél sokkal olcsóbb. :((
    (Az egész bolt agyrém, úgy, ahogy van.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • #22145024

    törölt tag

    válasz kalman7 #15118 üzenetére

    Köszi!
    A terpentinből bármelyik jó? Olvasok ilyet, hogy: művészterpentin, szagtalan terpentin, velencei terpentin, bio terpentin, etc. Tudom, ti nyilván nem a művészellátóban vásároltok, de nekem meg a legkisebb kiszerelés is bőven elég. (30ml)

    Ha mégis lakkbenzinnel oldom, az miben lesz rosszabb a terpentinnél? (kb "ikeás ceruza" méretű tárgyat szeretnék méhviaszolni, de van benne sok mélyedés, így rádörzsölni nem tudom...)

    [ Szerkesztve ]

  • #22145024

    törölt tag

    válasz kalman7 #15127 üzenetére

    Urak, köszönöm a válaszokat. A lakkbenzines dolog bevált. Vagy legalábbis lényegesen jobb, mint nélküle.

  • roka1989

    újonc

    válasz kalman7 #26244 üzenetére

    Szia Kálmán!
    Látom akkor neked sem volt épp egyszerü a kezdet. Èn lévén hogy csak a pincében tudok dolgozni,ráadásul azt nem tudom említettem e hogy a lakást is csak bérlem és a föbérlö nem tudom mennyire díjazna mondjuk egy marógépet....ismerös meg nem nagyon van,akihez átmehetnék,így ahogy írtam is marad a fürész,gyalu meg a többi kéziszerszám. A Veritast egyébként azért írtam mint lehetséges opció,mert igaz hogy baromi drága,de ha azt egyszer megveszem és vigyázok rá akkor úgy gondolom hogy az életemet kiszolgálja. De lehet egy Stanley lesz.ahogy tanácsoltad is,kb egy hét van még fizetésig,addig majd még gondolkozom rajta. Egyébként csak magadnak szoktál dolgozni vagy akadt már megrendelésed is?

Új hozzászólás Aktív témák