Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #3639 üzenetére

    Köszönöm!
    Engedj meg még egy kérdést:
    Az ember a szöget kiszámolja. (Lehet, h most hirtelenében fejben rontok, de itt pl 360/16=22,5 fok egy cikk szöge.) Van ugyan minden jobb gérvágón 22,5 fokos "pattanó", az anyag se hosszú, én mégis az egyengetőgyaluval hoznám szögbe jól beállított vezetővonalzó mellett. Nem tudom most ezt hirtelen mivel indokolni - talán pontosabbnak érzem ezt a megoldást.
    Namost: Ha így, ha úgy sikeríti szögbe az ember a léceket, icipici szögeltérés is annyit jelent, hogy az ív végeinek hosszabbításai már nem adnak derékszöget. Vagy rést kell hagyni, vagy "becsiszolni türelemmel, értelemmel azt a rést", hogy végül a derékszög pontos legyen.
    Mert az erős kötés alapvető feltétele, h a hirnik teljes felületen pászoljanak.

    Vagy elég csak a ragasztás után derékszögbe dolgozni az ív két szélét?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #3639 üzenetére

    "Akkor lesz igazán erős ha nem piszkáljuk míg a ragasztó teljesen ki nem köt.(min. 1nap)"

    Igen, ezt alapszabályként kezelem még a kevésbé fontos ragasztásaimnál is. Mégis érdemel egy idevágó kis kitérőt a következő tapasztalatom - amit persze sose használok semmire, de megnyugtató tudni róla:
    Behalt egy nagy munka kellős közepén a Makita gérvágóm. Rohantam a boltba másik gérvágót venni, mert a megrendelés semmi halasztást nem tűrt. Az új gérvágóhoz nem volt megfelelő a Makita állványa, ezért sebtiben összeütöttem egy magosabb asztalt. Nem tököltem az elkészítésével egy órát sem, mert sürgős volt. Összecsapoltam, összeragasztottam a gyorskötésűvel. Vártam negyed órát, leszedtem a szorítókat, és azon nyomban fel is tettem a darabológépet rá, s már dübörgött is a gazdaság. A gép minden indításkor nagyot rántott - inogott az a friss ragasztás. Bő fél napig erőltettem a gépet így. Azt gondoltam, csinálhatok másik asztalt, mert ez szét fog esni napokon belül. De nem. Másnap lementem melózni, és az éj leple alatt az én inogó asztalom úgy megerősödött, hogy azóta is használatban van, és olyan stabil, mint ha szakszerű ragasztást kapott volna.

    Jah, és még egy érdekesség: Tudod, az ember egy asztal készítésekor zsigerből belövi a három fontos derékszöget. Ez esetemben annyit jelent, hogy az az asztal az én műhelyemben billegni fog, mert girbegurba az aljzatbeton. És ennek az egy asztalomnak nem kell ékelgetnem a lábát munka előtt, mert a gérvágó szépen odarázta a padlóra mindnégy lábát, ahova kell. Igaz, arra figyelnem kell, hogy mindig ugyanoda tegyem az állványomat, ahol először munkába lépett.

    Szó, ami szó, többet tud az a ragasztó, mint amennyit mi hiszünk róla.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák