Az idei év a mesterséges intelligenciáról szólt – ezt persze elmondhattuk az előző és az azt megelőző évről is, ám van egy lényeges különbség: 2024-ben történt az, hogy az AI a felhőből „beköltözött” saját számítógépünkbe, és ott valóban használható extra képességekkel ruházza fel például az operációs rendszert.
Ezek az extra képességek önmagukban nem jelentenek igazi újdonságot, mert az intelligens képszerkesztők, valósidejű fordítóeszközök már jó ideje velünk vannak, de működésükhöz eddig szükség volt jó minőségű netkapcsolatra, mert annak hiányában akadozott minden. Az új platformok – Qualcomm Snapdragon X széria, AMD Ryzen AI, Intel Lunar Lake – megjelenésével viszont már a helyi erőforrások is elegendőek, ami több előnnyel is jár.
Ezek közé tartozik például a csekély késleltetés, hiszen nem kell az internetre várni. Ez képszerkesztésnél nem is annyira érdekes, de valós idejű fordításnál már zavaróak a másodperces szünetek. Ugyanígy a netkapcsolat elhagyásával nő a feldolgozási sebesség – az MSI AI Artist képgeneráló programja például akár hétszer gyorsabb is lehet helyben futtatva, mintha ugyanazt a promptot a Dall-E3-mal szeretnénk feldolgozni.
Elvileg persze nincs akadálya annak, hogy ezeket az alkalmazásokat régebbi számítógépeken futtassuk, ám az új platformok előnye, hogy dedikált célhardvert kínálnak erre az NPU képében. A Microsoft a Copilot+ megnevezéshez előfeltételként szabta, hogy ez legalább 40 TOPS teljesítményű legyen, ami már elegendő a jelenleg használt AI modellek kellő sebességű futtatásához. Erre pedig a jövőben fokozottan szükség lehet, mert a nagyobb cégek, így például a Microsoft, az Adobe vagy az Intel nagy hangsúlyt fektetnek az AI-alapú szolgáltatások fejlesztésére.
Az Intel előrejelzése szerint a közeljövőben a friss szoftvereknek már több mint 60% támaszkodik majd ilyen megoldásokra. Hogy ez nem légből kapott jóslat, azt jól mutatja, hogy az MSI már 2018 óta foglalkozik ilyen irányú kutatásokkal és fejlesztéssel, és 2023-ban külön AI funkciókkal ellátott notebookokkal is piacra léptek. Az egyik ilyen szolgáltatás az MSI AI Engine, mely használati szokásainkat figyeli, és ez alapján mindig az optimális beállításokat választja notebookunknak. Például ha úgy érzékeli, hogy netes konferencián vagyunk, bekapcsolja a – most már szintén AI alapú – zajcsökkentést, míg ha játszunk, automatikusan felpörgeti a hűtést és túlhúzza a processzort, illetve a GPU-t.
A modern, nagyobb teljesítményű hardveren elérhető a fentebb már említett MSI AI Artist, mely egy helyben futó képgenerátor. Testvére, az MSI AI Chat kiváló segítség, ha hosszabb szöveget kell értelmeznünk, de nincs rá elég időnk: ez a segéd átnézi és értelmezi a dokumentumokat, majd egy rövidebb összefoglalót készít számunkra, és szükség esetén kérdéseinkre is válaszol.
Az ezek futtatására képes notebookokat az MSI „AI+” jelzővel látta el, és Intel Lunar Lake, illetve AMD Ryzen AI processzorokkal szereli őket. Az előbbiek az Evo családba tartoznak, és a Prestige, illetve a Summit szériákból kerülnek ki – az utóbbiak között pedig a Stealth, a Prestige, a Summit és a Creator sorozatok bizonyos tagjait találjuk. Méretben 13 hüvelyktől egészen 16 hüvelykig terjed a kínálat.
Aki az Intel mellett tenné le voksát, az választhatja például a 13,3”-es, tabletté is átalakítható Summit 13 AI+ Evo A2VM 2 az 1-ben gépet, potenciálisan Core Ultra 7 258V processzorral, 1920x1200 pixel felbontású, érintésérzékeny és tollat is támogató IPS paneles kijelzővel, Wi-Fi 7 adapterrel és mindössze 1,35 kg-os tömeggel. Egy fokozattal nagyobb az elegáns, üzleti modelleket tömörítő Prestige sorozatba tartozó Prestige 14 AI+ Evo C2VM, melybe már a Core Ultra 9 288V is kérhető – kijelzője pedig 2880x1800 képpont felbontású, itt választhatunk IPS szintű, illetve OLED panelt is, utóbbi 120 Hz-es képfrissítést kínál.
Az előbbi gép nagyobb testvére a Prestige 16 AI+ Evo B2VM, mely hasonló hardveres felépítéssel rendelkezik, viszont kijezője 16”-es, amibe kerülhet 2560x1600 pixeles IPS szintű vagy 3840x2400 pixeles OLED panel is. Bár egy 16”-es eszközről beszélünk, a magnézium-alumínium ötvözetből készült háznak köszönhetően a notebook tömege mindössze másfél kilogramm, így a hordozhatóság terén sem kell kompromisszumot kötnünk, annál is inkább, mert a házon belül egy 99,9 Wh-s akkumulátor található, mely akár egész napos használatra elegendő energiát tárolhat.
Áttérve az AMD Strix Point platformra épülő notebookokra, itt általános a 16”-es kijelző, viszont a gépek különböző sorozatokból kerülnek ki. Például a Stealth A16 AI+ az elsősorban játékosoknak szánt Stealth család tagja, ami azt jelenti, hogy dedikált GPU-val is rendelkezik – a csúcskonfigurációban a Ryzen AI 9 HX 370-et egy GeForce RTX 4070 egészíti ki, Dynamic Boostot használva 105 wattos TDP-vel. A Stealth széria egyébként, mint neve is mutatja, olyan gamer notebookokat tartalmaz, melyek külseje inkább visszafogott, elegáns, mintsem a teljesítményével hivalkodó, így munkahelyen, üzleti tárgyaláson sem oda nem illőek.
A 2 kg-os, 99,9 Wh-s akkumulátort is tartalmazó házon van Ethernet csatlakozó is (ez manapság egyre ritkább, és inkább csak a gamer szegmensben ragaszkodnak hozzá), mely rááadásul a 2.5GbE szabványt is támogatja. A kijelző esetében többféle opció áll rendelkezésre, attól függően érdemes választani közülük, hogy milyen elsődleges felhasználásra szánjuk a gépet. Aki játékra, annak jobb lehet a 2560x1600 pixel felbontású IPS vagy OLED panel, 240 Hz-es frissítéssel, aki inkább munkára, multimédiára szánja gépét, annak a 3840x2400 pixeles, 120 Hz-es Mini LED-es panel megfelelőbb lehet.
Ha valakinél a játék csak sokadrangú funkció a notebooknál, sokkal fontosabb a multimédia vagy a CAD/CAM, akkor neki a Creator szériából érdemes a Creator A16 AI+ modellt választani. Ahogy talán a nevéből is kitalálható, ez a kreatív profik munkaeszköze, az ehhez passzoló erős hardverrel, mely Ryzen AI 9 HX 370-et és GeForce RTX 4070-et jelent. Ez persze nagyban hasonlít arra, amit a Stealth kínál (a kijelzőopciók is egyeznek), ami nem meglepő, hiszen a kreatív és a gamer noteszek a legtöbbször ikertestvérek, inkább csak külsőségeikben szoktak eltérni.
A Summit és Prestige notebookok már egyértelműen az üzleti felhasználókat célozzák: a Summit A16 AI+ egy 2 az 1-ben modell, tehát tabletté alakítható, mármint óriási méretű tabletté, hiszen egy 16”-es, 2560x1600 pixeles IPS szintű panel dolgozik benne. A 2,1 kg-os hardver alapja egy Ryzen AI 9 365, mely integrált Radeon 880M grafikát is kínál. A Prestige A16 AI+ A3HM ennek a „normál” változata, mely nem alakítható táblagéppé, cserébe viszont nagyobb felbontású kijelzővel is kérhető, 3840x2400 pixeles OLED panellel. Az APU ebben az esetben is a Ryzen AI 9 365 lesz, Radeon 880M-mel.