Íme az első okosdrón!

A drónok legelterjedtebb gyakorlati felhasználása a filmezés, fényképezés. Egy ügyes quadrokopter és egy akciókamera révén olyan felvételekre nyílik lehetősége akár a lelkes amatőröknek is, amilyeneket korábban csak a profi filmes stábok tudtak készíteni méregdrága emelők, sínrendszerek vagy helikopterek segítségével. Persze, repülni nem egyszerű, különösen, ha filmes az ember fia, és életében először találkozik rádió távirányítású eszközzel. Ráadásul a gyakran egy kilogrammnál nehezebb, több száz méter magasra is felszálló masinák életveszélyesek lehetnek a tapasztalatlan pilóta kezében, mondjuk egy tömegrendezvényen.


[+]

Ezeket a problémákat szem előtt tartva fejlesztette ki a 3D Robotics a Solo termékét, amit az első okosdrónnak hívnak. Egy DJI Phantom kaliberű, tehát bő másfél kilogrammos, letisztult formatervű, négyrotorosról van szó, ami a fő konkurenssel ellentétesen nem fehér, hanem fekete színű. Persze, a színénél sokkal fontosabb a technika, ami benne van. Okosságát két integrált, Linuxra alapozó számítógépének köszönheti; az egyik a drónban, a másik a távirányítójában van. Az ARM Cortex-A9 processzormagokkal dolgozó számítógépek feladata, hogy levegyék a fotós válláról a pilótaság nehézségeit. Ehhez a fejlett GPS követést és az automata felszállás, leszállás illetve „hazamenés” mellett kapott például pause funkciót is, amivel egy gombnyomásra tartani tudja aktuális helyzetét a levegőben. A pilóta nélküli repülőgépek témájában járatosaknak valószínűleg a beépített Pixhawk PX4 autopilóta is ismerős lehet.

A reklámvideók alapján, arra is képes a Solo, hogy a hozzákapcsolt tableten megjelenő képen berajzolt utat kövesse – nyilván a GPS koordináták meghatározásával a háttérben. Smart Shot funkciójával előre beprogramozhatjuk a drón útját, például egy kábelre függesztett kamerát imitáló vonalban vagy megadott pont körül körözve. Nagyon-nagyon kíváncsiak leszünk rá, hogyan sikerül majd lekezelnie a váratlan helyzeteket, ha mondjuk valami az előreprogramozott útjába kerül. Talán mondani sem kell, hogy a Solo tabletre vagy telefonra tudja küldeni a kamerája által látott képet ezzel is egyszerűbbé téve vezérlését. Szintén a kezdők segítségére lesz a pilóta applikáció, amiben gyakorló szimulátor és repülési adatok (felhős) tárolása is van.


[+]

Kamera terén a piac legelismertebb képviselőjére, a GoPróra szavazott a 3D Robotics, szoros együttműködés révén a közkedvelt akciókamerák teljes vezérlése megoldható a Solo távirányítójáról és a pilóta applikációból is. A felvétel indítása és megállítása mellett, a látószöget és a legtöbb expozíciós paramétert módosíthatjuk. Természetesen komoly stabilizátorra tehetjük az akciókamerát, ami igyekszik az általunk beállított irányba tartani az objektívet.

Igazán erőssé pedig az egyéni fejlesztések lehetősége teszi a Solót (és a hasonlóan komoly drón platformokat). A Dronecode közösséggel szorosan együttműködve készült a Solo fejlesztői környezete, amit használva bárki készíthet hozzá applikációt hozzáférve a repülést és a kamerakezelést vezérlő számítógéphez is. Hardveres téren pedig a „Made for Solo” programban számíthatunk harmadik féltől származó kiegészítőkre.

A 3D Robotics Solo május végétől lesz megvásárolható az Egyesült Államokba, világszerte pedig nyáron kezdődik az értékesítése. Alapára 999 dollár lesz, amiben még nincs benne a kameratartó rendszer (GoPro számára 399 dollár). Egyébként a 3D Robotics sokkal komolyabb kamerás drónokat is kínál.

Hirdetés

SENIOR PHP programozót keresünk

PR Üzleti logikához és ERP rendszerhez igazított egyedi e-kereskedelmi megoldások, webáruházak fejlesztéséhez SENIOR PHP programozót keresünk

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés