Hirdetés

EVGA Z77 FTW, Z77 Stinger és Z75 SLI: az óriás, a kicsi és az átlagos

Az EVGA új alaplapjai nem kispályásoknak készültek.

Az EVGA három új, kifejezetten fanatikusoknak szánt, Intel LGA1155 tokozású processzorokat fogadó alaplapot mutatott be, melyek közül kettő Z77, egy pedig Z75 jelzésű vezérlőhídra épül. A prímet az E-ATX méretű Z77 FTW viszi, mint a vállalat zászlóshajója, és kifejezetten tuningra fejlesztették. Erről tanúskodik a méretes hűtéssel ellátott 7+1 fázisú tápellátás, a POSCAP tantál kondenzátorok, a 2 darab 8 tűs tápcsatlakozó, a processzorfoglalatban lévő aranyozott lábak, és a PCH aktív hűtése. A sornak ezzel nincs vége, hiszen ide sorolhatjuk az olyan további extrákat, mint a profilozható BIOS, a feszültségmérő pontok, a processzort monitorozó integrált hőmérséklet-kijelző, vagy a lekapcsolható PCI Express foglalatok.


[+]

Az alaplapra kizárólag PCI Express csatolók kerültek, szám szerint 5 darab x16-os PCI Express 3.0 és egy x1 PCI Express 2.0 – előbbiek legfeljebb x8 sávkiosztással működhetnek, ha mindegyiket munkára fogjuk. Ennek megfelelően a négycsatornás SLI vagy CrossFireX is rendelkezésre áll, de a régi PCI-os kártyákról foglalat híján le kell mondanunk. Memóriából legfeljebb 4 darab DDR3 modul használatára van lehetőség, 32 GB-os összkapacitásig. Az EVGA hivatalosan garantálja, hogy az alaplap képes stabilan működni 2133 MHz-es effektív memória-órajel mellett, de ez akkor is tuningnak számít, mivel az Intel 1600 MHz-ig garantálja az Ivy Bridge lapkába integrált memóriavezérlő stabil működését, vagyis ha mégsem megy a 2133 MHz, akkor a nincs lehetőség reklamációra.

Hirdetés

Ami a tárolókat illeti, natívan 4 darab SATA 3 Gbps és 2 darab SATA 6 Gbps egységet fogad a termék, de a Marvell 9182-es vezérlőnek hála még két SATA 6 Gbps-os, valamint a másik, 88SE6121 típusú chipnek köszönhetően két eSATA meghajtó is támogatott. USB csatlakozóból nem kevesebb, mint 16 darabot állítottak hadrendbe, ebből 10 felel meg kizárólag az USB 2.0-s szabványnak, a maradék pedig a 3.0-s megoldás. Utóbbiból négy a Z77 PCH-ra van felfűzve, míg a többiért az ASMedia ASM1042 chip felel.

Természetesen az alaplapon helyet kapott a dupla Gigabit Ethernet és nyolccsatornás Realtek ALC889 kodek, viszont utóbbihoz csak egyféle (optikai) S/PDIF kimenetet párosítottak. A hátoldalra csak mini DisplayPort kimenet került, ha esetleg a processzor IGP-jét, vagy a LucidLogix Virtu-t szeretnénk működésre bírni.

A Z77 PCH-val készülő másik újdonság egy Mini-ITX formátumú variáns, név szerint a Z77 Stinger. Ez a termék a méretkorlátok miatt csak két DDR3 memóriát fogad, emellett egy 8 tűs tápcsatlakozó, valamint szintén egy darab x16-os PCI Express 3.0-s foglalat kerülhetett fel rá, de az FTW-nél említett tuningos extrák nem maradtak le róla, ugyanakkor a PCH itt passzív hűtést kapott. Sőt, egy mSATA csatlakozónak is szorítottak helyet a két-két darab 3 Gbps és 6 Gbps SATA portok közelében.

Megvariálták a portok számát is, habár a 6 darab USB 3.0-s kapu maradt, 2.0-sból viszont csak kettő fért rá. Integrálva kapjuk a nyolccsatornás hangkodeket, de csak egy Gigabit Ethernetre futotta, cserébe egy Bluetooth modullal egészítették ki a termék tudástárát. A képkimenetek terén az FTW-nél is látott mini DisplayPort itt is az alapfelszereltség részét képezi, amit egy HDMI-vel egészítettek ki.

Végül az utolsó új termék a Z75 SLI névre hallgat. Az FTW-hez képest a kevés PCI Express bővítőrés miatt kietlennek tűnő, ATX méretű termék valójában többet tud, mint amire ránézés alapján gondolnánk, de kategóriájához hűen azért faragtak egy keveset a képességeiből. A Z75 chipkészlet például nem támogatja az Intel RST Smart Response technológiát, tehát a gyorsítótárazásról le kell mondanunk. Visszatérve a PCI Express 3.0-s foglalatokra, x16-ból három darab, míg x1-ből 1 darab áll rendelkezésre (ez csak 2.0-s szabványú). Előbbi sávkiosztása 2x8+1x4, így legfeljebb kétkártyás SLI és CrossFireX konfigurációk használata lehetséges.


[+]

Megmaradt a processzor hőmérsékletét kijelző egység, és a feszültségmérő pontok sem tűntek el, az egyedi, 7+1 fázisú tápellátással és a POSCAP kondenzátorokkal egyetemben, ám ebben esetben is csak egy 8 tűs tápcsatlakozót találunk a foglalat környékén. A négy DDR3 memóriafoglalat továbbra is 32 GB memóriát fogad 2133 MHz-es hitelesített órajelig (amit fentebb részleteztünk, hogy tuningnak számít), és a belső SATA portokat sem nyirbálták meg, csupán az eSATA esett áldozatául az „olcsósításnak”. A PCH hűtése jelen esetben passzív, és nem spórolták le a PWM-ről sem a bordákat. A hátoldal az FTW-hez hasonló képet mutat, csak egy RJ-45 csatlakozóval és két USB-vel van kevesebb, a DisplayPort viszont továbbra is fellelhető.

Az EVGA Z77 FTW 310, a Z75 SLI 180 dollárért kapható. A Z77 Stiger érkezése későbbre várható.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • EVGA

Azóta történt

Előzmények