Computex 2017: Ryzen a NAS-ban a QNAP-nál

Az alapvetően vállalati felhasználóknak szánt újdonságok mellett azért lejjebb is láttunk érdekességeket.

Mi más is lehetne a QNAP egyik legfontosabb idei újdonsága, mint a Ryzen köré épülő TS-x77 széria, amely 6, 8 és 12 lemezes változatokat tartalmaz. Ahogy az a mi tesztünkben is látszott már, az AMD új processzora kiválóan teljesít olyan szituációkban, ahol sok szál párhuzamos futtatása a feladat, így elég valószínűnek tűnik, hogy a QNAP nem tett rossz lóra. Ami a CPU-kat illeti, a csúcsot jelentő Ryzen 7 1700 mellett Ryzen 5 1600 és 1400 is választható ezeknél a gépeknél.


[+]

A minden szempontból csúcsmodellnek is felfogható TS-x77-eket akár 64 GB memóriával is felszerelhetjük, illetve rendelkeznek három darab PCI Express 3.0-s foglalattal is, amibe bővítésként kerülhet 10/40 GbE adapter, NVMe SSD, vagy akár grafikus kártya is, ami transzkódolásnál, virtuális számítógépek futtatásánál is jól jön.

Hirdetés

A modelltől függően rendelkezésre álló 6, 8 vagy 12 darab 2,5/3,5 hüvelykes meghajtók fogadására képes fiókok mellett két M.2 SATA slot is elérhető a gyorsítótárak számára. Mindezeken felül a legnagyobb példány – hasonlóan a többi, 10-nél több meghajtó fogadására képes QNAP NAS-hoz – már RAID 50/60 tömböket is kezel.


[+]

Érdekes kiegészítőt kapott a TVS-882BR nevű, egyébként hetedik generációs Intel Core i5 vagy i7 processzorokkal rendelhető nyolclemezes NAS: egy optikai meghajtót. Ez lehet sima DVD meghajtó is, de a jövőbeni vásárlók nagy része alighanem BDXL és/vagy M-Disc kompatibilis írókkal rendeli majd meg a készüléket, amely így megoldhatja az adatok hosszú idejű archiválását, mentését (különösen akkor, ha a Panasonic LB-DH7 sorozatába tartozó robotizált lemezkezelő tömbje is bevetésre kerül).

A TVS-882BR rendelkezik egy TB3 utótagot viselő testvérrel is, itt a lényeg a négy Thunderbolt 3 port, amely lehetővé teszi a direkt fájlmegosztást és a videós anyagok szerkesztését. Extra tudást három darab PCI Express 3.0-s foglalat segítségével pakolhatunk ebbe a NAS-ba is.


[+]

Akinek a TB3-ra igen, az optikai meghajtóra viszont nincs szüksége, annak érdekes ajánlat lehet a TVS-882ST3, ami nyolc darab 2,5”-es meghajtó fogadására képes és Core i5/i7 processzorokkal szerelhető fel. Ez a modell ráadásul két 10 GbE porttal is rendelkezik, így lehetővé teszi a TB3-on keresztül csatlakozó eszközök bekapcsolását a 10 GbE hálózatba is.


[+]

Tovább haladva lefelé a ranglétrán, az otthoni felhasználók számára is elérhető NAS-ok felé, a QNAP-nak arra is van új ajánlata, ha valaki csak egy egyszerű NAS-ra vágyik: az alsó kategóriát képviselő TS-x31P család utódja, a TS-x31P2 erősebb processzort (a négymagos AL-314-et) kapott. A két- és négylemezes változatban megvásárolható NAS alapból 1 vagy 4 GB RAM-mal kérhető, de maximum 8 GB memóriát képes kezelni, ezzel már több felhasználót is kiszolgálhat, és nem izzasztja meg az egyszerre több irányba történő videostreaming sem. A TS-x31P2 közeli rokona az X2 végződésű változat, amelyben egy 10 gigabites SFP+ adapter is található.

Átkanyarodva kicsit a szolgáltatások oldalára, a QNAP több újdonsággal is jelentkezett. Ilyen például a QIoT, amivel a NAS-t, mint központi tárolót és adatelemzőt lehet elhelyezni a felhasználó IoT infrastruktúrája alatt. Az IoT hálózat felől érkező adatokat a NAS-on a Container Station biztosította keretben futó alkalmazások elemezhetik, dolgozhatják fel, szolgálhatnak fordítóként, és így tovább. Az IoT mellett az okosotthon is központi téma lesz a cégnél, ugyanis összeálltak többek között a Fibaróval, lesz Fibaro applikáció is a QNAP alkalmazásboltjában, így a NAS az ezzel kompatibilis lakásautomatizálási eszközök vezérlőjeként is funkcionálhat, sőt, IFTTT-támogatást is adhat az egész rendszerhez.

Újdonság a DJ2 Live névre hallgató live streaming platform, amely adattárolásra természetesen a NAS-t használja, felbontásban pedig a 4K-t is támogatja. Effekteket az XSplitnek köszönhetően kapunk, streamelni pedig tud a YouTube-ra és a Facebookra is.


[+]

Végezetül pedig, mutatva azt, hogy nem csak hálózati tárolókat (és routereket) tudnak fejleszteni, kiállítottak egy AfoBot nevű, egyelőre azért inkább koncepciószinten mozgó digitális személyi asszisztenst. Szerepében az Androidot futtató készülékkel lehet hangutasításokkal kommunikálni, képes helyettünk fogadni a bejövő hívásokat, felolvasni a napi teendőket, médiafájlokat lejátszani és streamelni, webkameraként vagy bébiőrként funkcionálni, és így tovább. Fontos, hogy az Android erősen átalakított formában került felhasználásra, tehát a Play Áruházat nem éri el, de a QNAP szeretne majd kínálni hozzá alkalmazásokat. Hogy mikor, illetve hogy hosszabb távon mi lesz a projekt sorsa, még valószínűleg ők sem tudják biztosan.

  • Kapcsolódó cégek:
  • QNAP

Azóta történt

Előzmények