ASUS blog: ilyen a frissített TUF Dash F15 notebook

A kedvező árú gamer notebook 2022-es változatában nem csak a processzort cserélték ki.

Az ASUS elég sokféle, játékosoknak szánt notebookot kínál, a csúcskategóriás ROG feliratú modellektől egészen a barátságosabb árcédulával rendelkező TUF szériás változatokig. Utóbbiak közül az egyik az a TUF Dash F15, melynek idei, frissített változatával, az FX517-tel foglalkozunk most. Ez a frissítés azért érdekes, mert ezúttal nem egyszerűen csak a processzorgenerációt cserélte az ASUS, hanem szinte minden máson is fejlesztett, ezzel pedig az egyik legjobb ár/érték aránnyal rendelkező ajánlattá tette a szóban forgó notebookot a piacon.


[+]

Kívülről befelé haladva, az új notebook burkolata ugyan még mindig jórészt műanyagból készül, de a legnagyobb igénybevételnek kitett felület, tehát a kijelző burkolata már fémből van, így nemcsak a karcoknak lesz kisebb az esélye, de a panelt is jobban védi a keményebb, merevebb anyag. Bár a képernyőméret maradt 15,6 hüvelyk, az egész gépház kisebb lett (355 x 252 x 20 mm-es), az új formaterv pedig ugyan visszafogott, de azért utal arra, hogy nem egy szimpla szürke irodai számítógépet tartunk a kezünkben. Már csak azért sem, mert a szürke szín nem is szerepel a kínálatban: Off Black és Moonlight White fantázianevű opció közül tudunk választani.


[+]

Aki régi motoros, az még emlékezhet arra, hogy a TUF kategória eredetileg a kifejezetten strapabíró eszközöket tartalmazta az ASUS-nál, és ennek öröksége az, hogy az új modell megfelel a MIL-STD szabványban szereplő, leejtéssel, rázkódással, magas hőmérséklettel és páratartalommal kapcsolatos követelményeknek is. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy hídépítésnél érdemes ezen dolgozni a betonozás közepén, de a napi hordozást, vonaton, buszon, iskolai folyosón való munkát könnyedén elviseli a gép. A hordozhatóság egyébként nem csak a strapabíróság miatt jó, hanem a 76 Wh-s, könnyed munkával 8 órás üzemidőt simán hozó akkumulátor is, melyet az USB-PD-t támogató Type-C portokon keresztül akár 100 wattal is tölthetünk.

Csatlakozóit tekintve a TUF Dash 15 FX517 erősen a bal oldalra koncentrál: szemből nézve a jobb oldalon csak egy USB 3.2 Gen1 portot találunk Type-A konnektorral, míg a bal szélen két Type-C (egyik TB4, másik USB 3.2 Gen2 interfésszel, mely DisplayPortot és G-Syncket is „tud”), egy USB 3.2 Gen1-es Type-A, egy HDMI, egy Ethernet és egy kombinált hangcsatlakozó is felfedezhető.

A kényelmes használhatóságról a szigetes kialakítású, 1,7 mm-es úttal dolgozó billentyűzet igyekszik gondoskodni, ami fehér színű, egyzónás háttérvilágítással és a játékos jelleget hangsúlyozandó kiemelt WASD gombokkal is rendelkezik. Kicsit sajnáljuk, hogy a kurzormozgatók kisméretűek maradtak, de legalább az ASUS a munka/játék egyensúlyra figyelve egy numerikus résszel is kiegészítette a klaviatúrát.


[+]

Aki esetleg fejlesztésben gondolkodna, az viszonylag egyszerűen eltávolíthatja a gép burkolatának alsó részét. Belül az aktuális divattól eltérően két SODIMM foglalatban találjuk a memóriát, tehát ez, illetve a háttértár (két M.2 foglalatnak köszönhetően) könnyen bővíthető. Az M.2 foglalatok egyébként PCIe 4.0 x4 interfésszel rendelkeznek.


[+]

Ha már a gép belsejénél járunk, a konfiguráció kiválasztásánál több opciónk is van. A csúcsot Core i7-12650H processzor és a GeForce RTX 3070 jelenti, utóbbi 80+25 wattos beállításokkal dolgozik, és a 2022-es évnek megfelelően MUX kapcsoló is segíti, hogy szükség esetén közvetlenül kommunikálhasson a képernyővel.

A kijelző háromféle panellel rendelhető. A belépőszinten megmaradt a 2021-es Dash 15-ből ismerős 250 nites, 144 Hz-es, 65%-os sRGB színtérrel rendelkező Full HD IPS panel. A játékra koncentráló vásárlók kérhetik 300 Hz-es, szintén Full HD felbontású IPS kijelzővel is, amely ráadásul az sRGB színtér 100%-ának lefedésére is képes. Akinek pedig igazán fontosak a színek, például azért, mert játék mellett tartalomgyártásra, képszerkesztésre is sokat használná a notebookot, annak egy WQHD felbontású, a DCI-P3 teljes egészét lefedő színteret kínáló, 300 nites opció is rendelkezésre áll, ami szintén nem teljesen mentes a játékosok igényeit szolgáló funkcióktól, ugyanis 3 ms-os válaszidővel és 165 Hz-es maximális frissítési frekvenciával rendelkezik, és két másik társához hasonlóan támogatja az Adaptive Syncket.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS TUF Dash F15 FX517
Processzor Max. Intel Core i7-12650 – 6P+4E mag, 2,3-4,7/1,7-3,5 GHz, 45-115 W TDP
Memória 2 db SODIMM foglalat, DDR5-4800
Kijelző - 15,6"-es, 165 Hz-es QHD IPS panel, 100% DCI-P3, 300 nit
- 15,6"-es, 300 Hz-es FHD IPS panel, 100% sRGB, 300 nit
- 15,6"-es, 144 Hz-es FHD IPS panel, 65% sRGB, 250 nit
Grafika Max. GeForce RTX 3070, 80+25 watt TGP
Adattároló 2 db M.2 foglalat, PCIe 4.0 512/1 TB SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6 AX211
- Bluetooth 5.2
Interfészek - 1 db Thunderbolt 4 Type-C, töltésre is
- 1 db USB 3.2 Gen2 Type-C, töltésre is, DP Alt, G-Sync
- 2 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- Gigabit Ethernet
- HDMI 2.0b
- 3,5 mm-es kombinált hangcsatlakozó
Extrák billentyűzetvilágítás, Dolby Atmos
Akkumulátor 76 Wh
Méret 355 x 252 x 20 mm
Tömeg 2,0 kg
Gyártó honlapja www.asus.com
Termék honlapja ASUS TUF Dash F15 (2022)

Mint az tesztjeinkben rendszeresen kiderül, az erős hardver nem sokat ér megfelelő hűtés nélkül – ezen a területen az ASUS egy öt hővezető csővel és két ventilátorral dolgozó rendszert állít csatasorba. A ventilátorok az új, 84 lapáttal rendelkező, az elődhöz képest 13%-kal nagyobb térfogatáramot biztosító Arc Flow modellek, melyeket az esetlegesen lerakódó kosz eltávolítását segítő csatornák egészítenek ki. A hűtés – és az egész rendszer – működése egyébként az ASUS-nál megszokott módon az Armoury Crate szoftverben testre szabható, a Silent, Performance, Turbo profilok mellett kézzel is beleszólhatunk a CPU és a GPU TDP-jébe és a ventilátorok sebességébe.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények