Core i3-530 vs. Phenom II X4 925

Következtetés

Amikor megfogalmazódott bennünk a teszt ötlete, szinte biztosak voltunk benne, hogy a Phenom fog kijönni győztesen a csatából. Most viszont látva az eredményeket, kicsit elbizonytalanodtunk. Mindkét platformnak megvannak a maga erősségei és gyengéi, mégis ha azt kérdezné tőlünk valaki, hogy melyiket vegyük meg, nem tudnánk egyértelmű választ adni.

Érdemes lenne többfelé osztani a kérdést. Ha az a kérdés, hogy melyik lenne jobb egy kis, általános felhasználásra szánt PC-be vagy HTPC-be, akkor azt mondanánk, hogy a Core i3-530 mellé tennénk a voksunkat. Igen kicsi a valószínűsége, hogy egy ilyen gépet komoly munkára használjanak, ezért a Phenom II X4 renderelésben és konvertálásban felmutatott előnye nem igazán releváns. Annál inkább számít a fogyasztás, amiben a Core i3 a nyerő, és akárhogy is nézzük, a processzorban található HD Graphics bőven elegendő a kijelölt feladatokra, sőt az újabban menő DTS-HD Master audio és Dolby TrueHD hangsávok HDMI-n keresztüli átvitelét is csak ez támogatja a két chipset közül.

Ha az a kérdés, hogy melyiket vegyük játékra (tehát külső videokártyát teszünk a rendszerbe), akkor azt mondanánk, hogy mindegy. Játékok alatt egyik sem tudott jelentős előnyre szert tenni, talán valami sokkal erősebb videokártyával (mondjuk egy Radeon HD 5870-nel) a Phenom II X4 jobban el tudott volna húzni, de ez szerintünk csak vágyálom, mert a játékok továbbra is inkább a VGA-ra támaszkodnak; ez korábbi CPU-VGA párosító cikkeinkből már kiderült.

A Phenom II X4 925 kétségtelenül erősebb, mint a Core i3-530, ezért ha olyan gépet szeretnénk összerakni, ami időnként vagy akár állandó jelleggel valamilyen munkát végez (akár hobbicélból), renderel, konvertál, enkódol, akkor ez a két processzor közül a befutó. A magasabb teljesítményt ez a platform magasabb fogyasztással „hálálja" meg, de egy ilyen gép esetében ez valószínűleg nem számít annyit. Mi továbbra is azon a véleményen vagyunk, hogy a négymagos processzorok egy átlagfelhasználó gépébe feleslegesek, egy SSD-vel sokkal komolyabb gyorsulást érhetünk el, ami érezhető is, de ez már egy másik cikk témája lehetne.

Az MSI két tárgyalt alaplapjával lényegében teljesen elégedettek voltunk, csak egy-két kisebb hibát tudnánk felróni nekik. A H55M-E33-ról hiányoljuk a FireWire porto(ka)t, és a dobozból az S/PDIF-kimenetet, ezenkívül nem lenne rossz, ha a GPU órajelét állíthatnánk BIOS-ból. A 785GM-E65-ön már rajta van az S/PDIF-kimenet, tehát lényegében nincs is semmi komoly kifogásunk ellene. Talán csak annyi, hogy ez a típus inkább valamelyik két- vagy hárommagos Athlonhoz illik, de ez csak egy amolyan beidegződés, amit ideje lesz levetkőzni...

Phenom II X4 925 - komolyabb feladatokra
Core i3-530 - általánosabb felhasználás, HTPC
játékra - mindegy
MSI H55M-E33
MSI 785GM-E65

fLeSs

A tesztben használt MSI alaplapokat az Expert Computer Kft.-től kaptuk.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés