Az ID3 tagnek hívják azt az MP3, illetve MPEG Layer kódolású audioállományokba, vagy pontosabban azok mellé illesztett adatsort, amely módot ad különféle kiegészítő szöveges információk elhelyezésére egy fájlban. Ilyen információ lehet például maga a dal címe, az előadó, a stílus, a keletkezés dátumba stb. Az ID3 tag mérete minden esetben ugyanakkora, azaz 128 Kb.
- Az ID3 tag struktúrája a következő:
- Azonosító: 3 bájt (3 karakter)
- Szám címe: 30 bájt (30 karakter)
- Előadó: 30 bájt (30 karakter)
- Album címe: 30 bájt (30 karakter)
- Évszám: 4 bájt (4 karakter)
- Megjegyzés: 30 bájt (30 karakter)
- Műfaj: 1 bájt (ez utóbbi bár első hallásra kevésnek tűnhet, de ez mégis elegendő 128 különféle stílus elkülönítésére. Ezeket számokkal kell megadni, a 0 például a bluesnak felel meg, a 13 a popé, az opera kapta a 103-at, a death metal pedig a 22-t, hogy csak néhány példát említsünk.
A fenti szabvány (ID3v1) nem alkalmas minden kívánt adat elraktározására, ezért létrehozták az ID3 egy továbbfejlesztett verzióját, az ID3v2-t. Itt számos egyéb, olyan információval bővíthető a fájl, mint például a dalszöveg, kapcsolódó weboldal, ajánlott equalizer beállítások vagy a lemezborító képe. Mivel a teljes tag mérete maximum már 256 MB lehet, így ezeknek az adatoknak jut elég hely. További újítás, hogy ez a szabvány már támogatja az Unicode kódolást, azaz a speciális karakterek, így például az ékezetes betűk is használhatóak. Ezen kívül mód nyílik a zeneszámok osztályozására, különféle tetszési indexek hozzárendelésére, és a lejátszási gyakoriság rögzítésére is. Ez pedig lehetővé teszi, hogy ezek alapján rendezze bárki sorba a dalokat.