WayteQ xRider: gazdaságos GPS motorosoknak

Szoftver, tapasztalatok, értékelés

A szoftver, mint azt említettük, opcionális választás a listán, enélkül is megvásárolható az xRider, ha netán valaki egy másik szoftverhez szokott volna. A tesztre kapott példányon előre telepítve érkezett a Sygic 3D teljes Európa térképpel, így lényegében kulcsrakész eszközt kaptunk. Egy érintés és rövid töltés után már fut is a program, aminek kezelése nem túl bonyolult. A kívánt cél megadása után a szoftver az útvonal hosszától függően kicsit gondolkodik, ugyanis több lehetséges útvonalopciót is végigszámol, majd felkínál, ezekből választhatjuk ki a nekünk megfelelőt.

Később ezen módosíthatunk, például kikapcsolhatjuk az autópályákat, a fizetős utakat, a kompokat, tehát ezen a téren nincs hiba, utólag pedig vissza is nézhetjük, hogy mikor, mennyit és merre csavarogtunk. Ami kevésbé tetszett nekünk, hogy tervezési nézetben az útvonalakra lehetetlen ránagyítani, ugyanis az erre szolgáló + jelzést kitakarja egy nyíl. Említésre méltó, hogy kicsit több a pontatlanság a térképekben, mint amit vártunk, legyen az magyar vagy külföldi (ugyanis Szlovákiában, Ausztriában is megsétáltattuk), főleg a házszámok tekintetében. Ráadásul volt olyan hely, ahol amióta az eszünket tudjuk, nem lehet balra fordulni, a Sygic mégis betervezte.

Jobb oldalon az ominózus + jel, amihez nem lehet hozzáférni
Jobb oldalon az ominózus + jel, amihez nem lehet hozzáférni [+]

A sebességről még nem tettünk említést, amire az xRider esetében a legjobb szó az elfogadható. Nem lassú, de nem is vág földhöz. Belsejében egy Mstar MSB2531 SoC dolgozik két darab 800 MHz-es ARM Cortex-A7 maggal, amit megfejeltek egy külön DSP-vel. Ehhez a csomaghoz 256 MB RAM és 8 GB belső tárhely párosul. A GPS jel keresése igen gyors, de ennek feltétele, hogy jó legyen a rálátás több műholdra is, mert kevés műhold esetén ez is el tud szöszölni egy darabig, vagy egyáltalán nem is talál jelet ott, ahol egyébként komolyabb vevők, esetleg jobb GPS-sel ellátott telefonok már igen. Ha a jel megvan, akkor a pontosság általában rendben van, egyedül a szűk belvárosi utcákban, nagyon rossz vételi környezetben sikerült néha zavarba hozni. Nagyon ritkán előfordult, hogy lemaradt, és csak akkor jelzett, amikor már késő volt elfordulni, de ennek ellentéte is megesett, azaz előrébb járt egy lépéssel, ami főleg körforgalomban volt zavaró, de ezt a megtett, nagyjából 2000 km alatt mindössze háromszor tapasztaltuk, így ez betudható a szoftver hibájának is.


[+]


[+]

Az 1500 mAh-s akkumulátor üzemideje a kijelzőt maximumon járatva nagyjából 2,5 óra körül alakul, ami rövid utakra elegendő, hosszabb túrákra pedig ott a töltési lehetőség, vagy akár egy akkupakk is megoldás lehet, ha nincs más kéznél.

Talán úgy tűnhet, hogy kicsit a negatívumokat domborítottuk ki, de ez valójában nincs így. Az xRiderre valójában nehéz rosszat mondani, pláne az árát figyelembe véve, ám szerettük volna, ha mindenki tisztában van vásárlás előtt a hátrányokkal is, mert a kedvező ár könnyen elvakítja a vásárlót. Maga a készülék teszi a dolgát, és bár tény, hogy külső minőségre nem hasonlítható össze mondjuk a mobilokkal, de a célnak maximálisan megfelel, IPX7 védettsége révén állja a sarat, vizet (1 méter mélységig 30 percen át), esőt, összességében a kínálatot nézve árához képest teljesen rendben van. A felsorolt negatívumok – néhány dolgot leszámítva – inkább a szoftvert érintik, ezért a Sygic használatát nem ajánljuk tiszta szívvel. Már csak azért sem, mert megkérdezett, sokat próbált, Sygic tapasztalattal bőven rendelkező rutinos túrázók sem voltak elégedettek vele teljesen.


[+]

Végezetül még egy gondolat: az xRiderre kísértetiesen hasonló, de más fantázianéven futó készülékek könnyen szembejöhetnek a kínai webboltokban, talán picit olcsóbban, esetleg más hardverrel, de arról nem szabad megfeledkezni, hogy a WayteQ hivatalosan működő cégként 1 év garanciát vállal a készülékeire és rendelkezik raktárkészlettel, támogatással. Így nem csak az az előnye, hogy nem kell hónapokat várni a megérkezésére, hanem probléma esetén is kéznél van a segítség, netán a cseredarab, és nem kell eltűnő, majd más néven feltűnő távol-keleti cégekkel kanosszát járni a garanciális ügyintézés miatt, aminek könnyen az lehet a vége, hogy a fél motoros szezonban navigáció nélkül maradunk, rosszabb esetben a pénzünket sem látjuk viszont.

Egy szó mint száz: a WayteQ xRider életképes piaci alternatíva a drágább motoros masinákkal szemben, amelyek újonnan bőven 100 000 forint felett kezdődnek, így megbocsáthatóak a hibái, ha meg tudunk barátkozni a kijelzőjével és a kezelhetőségével. Aki dedikált navigációra vágyik, és nem a telefonját akarja vízálló tokba rakva különféle tartókra felügyeskedni, azok számára ajánlott vétel, főleg navigációs szoftver nélküli változatban, hiszen így a saját kedvencünket pakolhatjuk fel rá, amit ismerünk, és amiben biztosan megbízunk.


WayteQ xRider motoros GPS

Daywalker

A WayteQ xRider motoros navigációs készüléket az NewteQ bocsátotta rendelkezésünkre.

Előzmények

Hirdetés