Biztonságos Verbatim pendrive-ok

Verbatim pendrive-ok

Adataink hordozásának talán legegyszerűbb módja a prendrive. A kis, USB-s eszközöket elég a számítógépbe (vagy más berendezésbe) dugni, máris rendelkezésünkre állhat sok-sok gigabyte adat, tárterület. Amilyen könnyű hordozni ezeket a tárakat, olyan könnyű elveszíteni is őket. Ugye milyen kellemetlen lehet, ha személyes vagy munkánkhoz fontos adataink illetéktelen kezekbe kerülnek, mert véletlenül ott felejtettük az adattárat valahol?

Az Európai Unió 95/46/EC rendelete kimondja, hogy kötelesek vagyunk védeni adatainkat. Egy vállalati adatbázis „elveszítése” akár bíróság elé is juttathatja a gondatlan felhasználót. Hogy adataink a pendrive elvesztésekor se kerülhessenek illetéktelen kezekbe, érdemes titkosítást alkalmazni rajtuk. Ma már szinte minden komolyabb gyártó kínál hardveres (rendszerint AES128 vagy AES256) kódolással ellátott adattárakat. Ezek tartalmához csak egy jelszó megadásával lehet hozzáférni, és rendszerint a jelszó próbálgatása ellen is védve vannak. Ma a Verbatim biztonsági megoldásait mutatjuk be.

A Verbatim Secure Data Micro USB Drive a legkisebb, kódolással bíró pendrive, amivel eddig találkoztunk. Kizárólag 8 GB-os tárkapacitással érhető el, titkosításhoz 256 bites AES kódolást használ, ami a legerősebb az elterjedt kódolások között. Másik tesztalanyunk, a Verbatim Small Business Security Pack egy "biztonsági csomag", amely egy hagyományos méretű, kódolással rendelkező pendrive-ot és egy végberendezések hozzáférését korlátozó alkalmazást tartalmaz. A szoftver Endpoint Protector névre hallgat, és a pendrive-on található meg. Háromféle tárkapacitás (4, 8, 16 gigabyte) közül választhatunk, hozzánk a legkisebb, 4 GB-os került.

Külsőre a kis pendrive teljesen szokványos megjelenésű, picike, csatlakozójának nincs kerete. Kis mérete miatt rettenetesen könnyű elveszíteni, így a kódolás mellett egy rögzítőhurkot is kapunk hozzá, amivel kulcstartóra, csukló- vagy nyakpántra akasztható. A nagyobb Verbatim pont úgy néz ki, ahogyan egy korrekt pendrive-nak kell. Házát fémbetétekkel támogatták meg, de ez szerencsére ellenállóképessége mellett külső méretét nem növelte meg, így nem blokkolja majd a szomszédos USB aljzatokat. Kupakja hátuljára illeszthető, tehát jó eséllyel azt sem veszítjük majd el.

Hirdetés

Működés

A hardveres titkosítással felvértezett adattárak rendszerint úgy működnek, hogy (legalább) két meghajtóként jelentkeznek számítógépünkön. Az egyik egy optikai meghajtónak tűnik, amit csak olvasni lehet. Ide kerülnek a kódolás működtetéséhez szükséges alkalmazások. A második meghajtó csak a megfelelő kód beírása után jelenik meg, látszatra ugyanúgy használható, mint egy mezei pendrive, de használat közben folyamatosan kódolja a rákerülő adatokat. Éppen emiatt az ilyen típusú eszközöket nem túl szerencsés menet közben csak úgy kirántani a gépből.

A pici Verbatimot pontosan így oldották meg. Számítógépre csatlakoztatva a látszólagos optikai meghajtóról elindul egy kis alkalmazás, és felugrik a jelszót kérő ablak. Itt 99 próbálkozásunk lehet a helyes kombináció eltalálására, és amikor ez sikerül, megjelenik az adattárolásra használható, írható-olvasható tárterület. Ha nem sikerül a megadott lehetőségekből betalálni, akkor teljes formázás, adatmegsemmisítés következik.

A nagyobbik pendrive a titkosító szoftver mellett még az Endpoint Protector alkalmazás alap (Basic) csomagját tartalmazza. Ezzel a számítógépre csatlakoztatott eszközök – adattárak, nyomtatók, bővítőkártyák, USB-re kötött kiegészítők – használati jogait szabályozhatjuk. A szoftver nem kötődik a Verbatim pendrive-hoz, akkor is működik, ha az nincs épp csatlakoztatva. Telepítése pofonegyszerű, csak követni kell a lépéseket. Amikor elkészültünk, megadhatunk egy jelszót, ezzel a konfigurációs felület érhető el, aztán beállíthatjuk az egyes eszközcsoportok alapértelmezett elérését, tilthatjuk vagy megengedhetjük őket. A következő lépésben már a számítógépünkre kapcsolt perifériákat hangolhatjuk be. Itt három lehetőség közül választhatunk: elérés, tiltás, csak olvasás.

Ha fut az Endpoint Protector, és újabb eszköz kerül a gépbe, akkor jelzi, hogy új beállítanivalónk van, ha pedig az eszköz tiltott csoportba tartozik (mondjuk Bluetooth kapcsolatos), akkor nem tudjuk majd használni. A kezelőfelületen megtaláljuk a korábban leírt hozzáférés-kezelést, de ezen kívül is tartogat még pár érdekességet. Az első a minden műveletre kiterjedő naplózás, ami az egyes eszközök használata mellett a fájlokkal folytatott műveleteket is jegyzi. A másik és egyben utolsó érdekes funkció az e-mail értesítés nem azonosított adattárak csatlakoztatása esetén. Természetesen ehhez internetre kell kötni a számítógépet.

Beállítás után flottul működött minden biztonsági berendezés. Az Endpoint Protector gondosan leblokkolta az utólag telepített, tiltott csoportba tartozó PCMCIA kártyát és okostelefont is. A beszabályozott pendrive-okat akkor is jól kezelte, amikor másik USB csatlakozóba dugtuk őket. Egyetlen furcsasággal találkoztunk: a program nem volt hajlandó futni, ha mindkét, titkosításos Verbatim pendrive a számítógépre volt kötve. Hiányoltuk a „kulcs” funkciót, valami olyasmit, ami a pendrive bedugásakor oldja a korlátozásokat, melyek eltávolítása után újra életbe lépnek.

Sebesség terén egyik kódoló Verbatim sem kápráztatott el minket. Valószínűleg az AES256 titkosítás kezelése némi lassulást okoz, elsősorban a kisméretű állományoknál.

Verbatim pendrive Secure Data Micro Secure Data
Fájlok mérete Írás Olvasás Írás Olvasás
4 kB 1,2 MB/s 5,9 MB/s 2 MB/s 7,8 MB/s
32 kB 9 MB/s 23 MB/s 8,6 MB/s 25 MB/s
8 MB 12 MB/s 28 MB/s 9,7 MB/s 34 MB/s

Értékelés

Ha szükség van a biztonságra, akkor szerintünk a Verbatim Secure Data Micro USB Drive jellegű megoldás egyfajta alapkövetelmény pendrive-ok esetében. Korábban az AES titkosításért óriási felárat kértek, ma már nem olyan vészes a többletköltség. A nálunk járt 8 GB-os aprósághoz 6500 forint környékén lehet hozzájutni, tehát nagyjából három ezressel drágább a szimpla példányoknál. Sebesség szempontjából talán jobban járunk a normál méretű Verbatim Secure Data USB Drive modellel, amit ugyanannyiért kínálnak 8 GB-os méretben, de kapható 16 és 32 GB-os tárkapacitással is, szintén 3000 forint körüli felárral a titkosítás nélküli termékekhez képest.

A Verbatim Small Business Seurity Pack már egy magasabb védelmi szintet jelent, elsősorban vállalati felhasználásra ajánlott. Amikor az árát kerestük, kiderült, hogy idehaza nem nagyon lehet beszerezni, külföldön viszont nem is annyira vészesen drága, nagyjából tízezer forintért megkapható.


Verbatim Small Business Seurity Pack pendrive

rudi

A Verbatim pendrive-okat a Verbatim hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények