Google Media Server, UndeleteMyFiles
Az elmúlt egy-két hét apró újdonságai között – nem meglepő, bár néha már talán fárasztó, de – a Google szinte követhetetlen innovációs tevékenysége természetesen szerepel. Kezdjük tehát velük.
A Google Media Server és az iGoogle új felülete
A Google távlatilag elképesztő méretű és bátorságú webes koncepciója újabb két elemmel bővült: egy jelentősebbel, és egy „aprósággal”..
A hét végén indult el a fontosabb, az úgynevezett Google Media Server nevű szolgáltatás, melyet a Google Desktop nevű alkalmazásra építettek, annak egy új kiegészítője – vagyis futtatásához szükség van a Google Desktopra. A többek között a számítógépünkön lévő tartalmak szervezését célzó Google Desktop már bevezetése óta képes menedzselni (vagyis összegyűjteni és indexelni egy webes felületen) a gépünkön található médiafájlokat, lehetővé teszi ezek webes kezelését, megosztását. Az új – egyelőre még csak Windowson működő – eszköz pedig azt engedi meg, hogy az indexelt médiafájlok megjelenhessenek minden olyan, a PC-hez csatlakoztatott eszközön, melyek támogatják a UPnP (Universal Plug and Play) protokollt, tehát a számítógépen tárolt képeinket, videóinkat megnézhetjük, zenéinket meghallgathatjuk például egy digitális televízión, de a szoftver együttműködik például a PS3 vagy az Xbox 360 játékkonzolokkal is. A program emellett lehetőséget ad a Picasa-albumok és a YouTube videóinak külső eszközre küldésére is. A Google e lépése – ha kissé más koncepcióból indulva is – erősen emlékeztet az oly sokszor emlegetett otthoni szórakoztató médiacenter elvére, melyet mind a Microsoft, mind az Apple nagyon komolyan támogat. S bár e szolgáltatás valódi erényei – a régebbi hardverek miatt – még sokak számára nem elérhetőek, a Google a jövő egyik fontos technológiáját látja benne.
Hirdetés
Ehhez képest kisebb jelentőségű az, hogy az áprilisban beígért, azóta zárkörű tesztelés alatt lévő új iGoogle felület nemsokára elérhető lesz. A közösségi oldalak megjelenítéséhez közelítő új szerkezet a kezelhetőséget javította, némi átstrukturálással, a csevegés megkönnyítésével, a kapcsolódó Google-szolgáltatások egyszerűbb elérésével. Az új felület nyilvános tesztelőinek számát fokozatosan bővítik, s a tervek szerint még a nyáron a nagyközönség is kipróbálhatja..
UndeleteMyFiles
Bár az a legjobb módszer, ha nap mint nap figyelünk az archiválására, s minden dokumentumunkról, levelünkről, zenénkről stb. készítünk biztonsági másolatokat, azért előfordulhat, hogy egy egyedi példányt letörölünk. Ilyenkor jól jöhet egy helyreállító program. Ezekből számtalan van, ingyenes és fizetős egyaránt. Egy ilyen ingyenes program az UndeleteMyFiles, mely egészen kiválóan oldja meg az alapfeladatokat. Roppant nagy előnye, hogy mindössze két lépésben visszanyerhetjük véletlenül vagy egyéb ok miatt letörölt anyagainkat. Beleépítettek egy keresőt is, mely abban segít, hogy ne kelljen minden eltüntetett tartalmat visszaállítani, ha csak egyetlen fájlt szeretnénk visszakapni. A File Wiper nevű funkció pedig azt biztosítja, hogy a visszaállítás lehetősége nélkül töröljünk valamit. Különösen hasznos lehet a levelezések mentésére és visszaállítására szolgáló eszköz – bár sajnos a támogatott kliensek között nincs ott a Thunderbird..
Viddix, Fonstruct
Viddix
Igazán mutatós és ügyes alkalmazásba vágtak bele holland fejlesztők. Az ötlet egyszerű, de valószínűleg sokaknak megtetszik majd. A YouTube-hoz hasonló, még tesztfázisban lévő videomegosztó oldalon arra adnak lehetőséget a felhasználóknak, hogy a feltöltött videót ellássák egy, a videó képernyője mellett található másik képernyőn egy prezentációval. Ide bármit fel lehet tölteni, képet, szöveget, linket, vagyis jó pár kiegészítő információt: ha például a videón valaki egy szolgáltatásról beszél, közben megjelenhet annak linkelhető honlapképe a másik panelen, így egyből oda is lehet ugrani. A füles megoldásnak köszönhetően itt lehet a kommenteket is elhelyezni, illetve a feltöltött videóról szóló általános információkat megtalálni.
Fontstruct
Betűkészletekből és fontszerkesztőkből sincs hiány az interneten, ám mégis érdemes figyelmet szentelni egy ingyenes, True Type betűket készítő, roppant egyszerűen használható programnak. A FontShop által kínált alkalmazás magáért beszél, s talán nem a profi dizájnereknek szánták, de ügyes. Íme egy bemutató a használatáról:
WPanorama, internetes diploma, a marsi időjárás, Bill Gates
WPanorama
Ez a mutatós kis ingyenes program egyrészt nagyszerű panorámafotó-nézegető, másrészt pedig lehetőséget ad arra, hogy a panorámaszerű látványt, az animációt videóvá konvertáljuk, amit aztán képernyővédőként is lehet alkalmazni. Ha van 360 fokos nézetet kínáló képünk – ilyeneket ma már bőven lehet találni a neten, például a WPanorama adatbázisában is –, akkor ezt lejátszhatjuk, készíthetünk mozit, képernyővédőt belőle, de saját képeinkből is összevághatunk egy diavetítést, vagy pedig egyetlen kép folyamatos görgetését is megoldhatjuk..
Szórakoztató izék
Myinternetdiploma.com
Hogy ez mire jó, nem tudom, de ha valaki szeretne magának egy internethasználói diplomát, akkor látogasson el erre az áprilisban indult oldalra. A kitöltendő adatlap mindenesetre azt sugallja, hogy vigyázni kell: e-mail, weboldal, név; gyanús, hogy adatgyűjtésről van szó. De aki egy egyszer használatos e-mail címről bejelentkezve mégis csak szeretne egy „papírt” arról, hogy professzionális internethasználó, csak tessék….
Milyen idő van a Marson?
Ha roppant nyugtalanítana minket, hogy ebben az információgazdag világban épp azt nem tudjuk, hogy milyen az időjárás a Marson, azoknak ajánlom a Kanadai Űrkutatási Hivatal honlapját, ahol a Phoenix űrszonda adatai alapján folyamatosan közlik, milyenek is a viszonyok odaát – igaz, nem real-time, hanem csak olyan időközönként, amikor megkapják az adatokat, s a napi átlagértékeket közlik..
Bill Gates rugói
Már két hete másról sem beszél a világ, mint hogy Bill Gates befejezte aktív pályafutását a Microsoftnál. Erről más rovatban meg fogunk még emlékezni, de itt, a Csetreszben is álljon egy videó 1994-ből, mely a sportos Billt mutatja be nekünk: