Vakoss X-V636K & X-V526B
Az akció- vagy élménykamerák termékcsaládja 2015-re óriásivá hízott. Az elérhető készülékek listája az igen olcsó, már akár tizenpárezer forintos, alaptudású modellektől a másfél száz-kétszázezer forintos, sok kiegészítőt, extra funkciót kínáló darabokig terjed. A rendkívül árérzékeny magyar piacon értelemszerűen az első kategóriába tartozó készülékek iránt is sokan érdeklődnek, annak ellenére, hogy aezek a legtöbb esetben komoly kompromisszumok megkötésére kényszerítik a felhasználót.
A Vakoss is ebben a szegmensben vitézkedik kameráival, és a közelmúltban a márka két modellje, az X-V636K és az X-V526B is eljutott hozzánk. Nagyon kíváncsiak voltunk, hogyan teljesít e két, teljesen eltérő kialakítású készülék, lehetnek-e reális alternatívái az akár 20-30 000 forinttal többe kerülő sportkameráknak.
Mi van a dobozban: Vakoss X-V636K
A kifejezetten kicsi (5 x 2,5 x 2 cm), mindössze 10 dkg súlyú kamera első pillantásra úgy néz ki, mint egy miniatürizált fényképezőgép. A frontfelületén kapott helyet az optika, a tetejére három kezelőgomb került, az aljára pakoltak egy kapcsolót és a microSD kártya nyílását. Az egyik oldalára pozicionálták a mini USB csatlakozót, a másikra pedig a mikrofont, valamint a kontroll-lámpát.
A dobozában található a masina mellett fejpánt, strapabíró, átlátszó műanyagtok, tartómodul, amelyet vékony csövekre, tehát például kerékpár kormányára lehet felerősíteni, az ehhez tartozó gumitömítők, USB kábel és használati utasítás.
Mi van a dobozban: Vakoss X-V526B
10,5 centiméteres hosszúságával és 4,5 centiméteres vastagságával egyértelműen a nagyobb élménykamerák közé tartozik az X-V526B. Az ilyen típusú, hengeres kialakítás legismertebb képviselői a Contour termékei, de azért szó sincs szolgai másolásról vagy koppintásról. A szokásoknak megfelelően az optikát az orrára építették, a tetején kapott helyet a vezérlőpanel egy kis LCD kijelző társaságában, a hátuljára pedig a kártyaolvasót, az akkumulátort helyettesítő AA ceruzaelemek garázsát, valamint mini USB és AV csatlakozót építettek.
A kamera mellé pakoltak AV és USB kábelt, drivert tartalmazó CD-t, használati utasítást, sisakra applikálható tartót, az ehhez szükséges gumiszalagot, továbbá kormányra, csőre szerelhető konzolt, valamint két, ragasztóval bekent vékony lapot.
Bekapcsolva
Vakoss X-V636K
A kamera beépített Wi-Fi-vel nem rendelkezik, így mobil eszközről nem vezérelhető és távirányító sem jár mellé, tehát marad a hagyományos megoldás: a gombok nyomogatása. Ez egyébként nagy problémát nem okoz, mint ahogy az sem, hogy hiányzik a beépített LCD kijelző, és ilyen kiegészítőként sem vásárolható hozzá.
A termék ugyanis nem tud sokat, így grafikus kezelőfelületre, menürendszerre sincs szükség. Fényképezésnél egy, videózásnál két felvételi mód van, amelyek között az alul található kapcsoló segítségével lehet váltogatni. Semmilyen paraméter nem módosítható, kiegészítő funkciók nincsenek, a dátumbélyegzőt sem sikerült kilőni, bár sokat nem kísérleteztünk vele, lehet, hogy van rá valami trükkös mód.
Nem kapcsolható be a hangjelzés, így a kamera mindössze az egy darab kontroll-lámpa segítségével kommunikál. Gyors villogással jelzi, hogy ha merül le az akkumulátor vagy ha betelt a kártya, lassúval pedig, ha épp videót rögzít. Ennek fényereje kevés, napsütésben nem igazán látszik, muszáj leárnyékolni ilyenkor. Akkumulátora körülbelül 70 percnyi folyamatos működésre elegendő energiát biztosít számára, ami soknak nem sok, de ebben a termékcsaládban átlagos értéknek számít. Az energiatakarékos használatot segíti, hogy egyperces készenléti állapot után kikapcsolja magát.
Sportolás közbeni használathoz mindenképpen be kell tenni az átlátszó műanyag tokba, amely ellenáll a víznek, pornak és ütődéseknek. Meglepő, hogy állítva kell használni, de ezt hamar meg lehet szokni akkor is, ha az ember a kezében tartva turistakameraként vetné be. Az LCD kijelző hiánya annyiban jelent problémát, hogy így nem lehet látni, hogy pontosan mit is rögzít, illetve természetesen a már elkészített anyagok is csak számítógép segítségével nézhetőek meg. A kiegészítők számát egyébként nem vitték túlzásba, de legalább mind a fejpánt, mind a kormányra szerelhető konzol jól használható. A ragacsos tappancsok hiánya annak lehet fájó, aki autóban (is) számítana rá. Adattárolásra szolgáló integrált memóriával nem rendelkezik, tehát mindenképpen be kell tuszkolni egy kártyát a használatához a microSD olvasóba.
Vakoss X-V526B
A Wi-Fit innen is kispórolták, tehát az okostelefonos, tabletes vezérlést itt is el lehet felejteni. A monokróm LCD kijelzőn keresztül nem lehet megtekinteni a már rögzített anyagokat, és a grafikus kezelőfelület is hiányzik, ami viszont érthető, hiszen semmilyen extra funkciót nem kínál a masina. A kijelző a dátum beállítása mellett (amit sajnos hajlamos néha magától elfelejteni) mindössze arra szolgál, hogy a jelezze, ha megy-e a felvétel, illetve mennyi tartalék van még a memóriakártyában.
És, ha már itt tartunk: beépített, adattárolásra szolgáló memóriával ez a készülék sem rendelkezik, viszont a szokásoktól eltérően nem micro, hanem hagyományos méretű SD kártyát fogad. Ennek értelemszerűen az a hátránya, hogy több helyre van szükség, viszont az is igaz, hogy valószínűleg sokkal több embernél van elfekvőben ilyen típusú kártya, mivel ezek elterjedtebbek, mint apró rokonaik. Korábban volt róla szó, hogy AA ceruzaelemekre van szükség a használatához, tehát saját akkumulátorral nem rendelkezik. Ez egyrészt jó, mert a lemerült elemek viszonylag könnyen pótolhatóak, viszont az is igaz, hogy ez a módszer drágább, mint az akksit töltögetni, illetve több helyet is foglal. Két átlagos, pár száz forintba kerülő elemet húsz perc alatt kivégzett, így érdemes inkább AA akkumulátorokat használni hozzá.
Maga a készülékház annyira masszív, hogy nincs szükség semmilyen védőtokra még akkor sem, ha sportolás közben, kerékpáron, motoron, esetleg esőben vetnénk be. A nedvesség mellett tehát a por, a kosz és az ütődések sem ártanak neki, viszont víz alá nem dugható. A ragasztóval bekent lapoknak köszönhetően autós kameraként is beválhat, hiszen fel lehet erősíteni ily módon egy műszerfalra. A kormányra (csőre) applikálható konzol stabil, és kényelmesen használható, azonban a sisakra szánt kiegészítő nem az igazi, ugyanis a gumiszalag annyira rugalmas, hogy nem lehet kellően erősen megszorítani, így az eszköz mindig lötyögni fog egy picit, azaz ily módon gyakorlatilag nem használható.
Képminőség
Fotók: Vakoss X-V636K
Mint majdnem minden más hasonló eszköz, a Vakoss X-V636K is lehetővé teszi állóképek elkészítését. Az egy dolog, hogy a fényképezőgépeknél megszokott funkciógazdagságnak, opcióknak itt a nyomait sem lelni, de mint ahogyan az látszik is, a minőség egyszerűen vállalhatatlan. A papíron 2048x1536 képpont felbontású, 4:3 képarányú fotók borzasztó csúnyák. pixelesek, elmosódottak, fakók még ideális külső körülmények között is. Sötétben pedig csak tovább romlik a helyzet, kevés fénynél gyakorlatilag nem lehet vele épkézláb képet készíteni.
Fotók: Vakoss X-V526B
Ez a funkció innen kimaradt, úgyhogy mostmár elmondhatjuk, hogy létezik, sőt volt nálunk olyan akciókamera, amely nem alkalmas állóképek készítésére.
Videók: Vakoss X-V636K
A kamera 120 fokos látószög mellett Full HD (25 fps), illetve 720p (30 fps) felbontású AVI videók elkészítését teszi lehetővé. Beépített képstabilizátorral nem rendelkezik, a fókuszt és a fehéregyensúlyt az automatika állítgatja, de mindkettőnél hajlamos hibákat elkövetni. Ennek következtében néha homályos és kicsit pszichedelikus lesz a végeredmény. Ez tökéletesen látszik az alagútban készült videón, mint ahogy az is, hogy mesterséges fény mellett gyakorlatilag értékelhetetlen teljesítményt nyújt. Éjszaka, ha lehet, még rosszabb a helyzet, úgyhogy az esti használatot el lehet felejteni. Az itt látható videókra kattintva megnézhetőek nagyobb méretben, az eredeti felbontásban felvételeink: 1: Full HD nappal; 2: Full HD mesterséges fénynél; 3: Full HD éjszaka 4: Full HD nappal, víz alatt. Letölthető tesztvideónk.
Napfénynél már jobb a helyzet, de az enyhe pixelesedés, zajosodás és pláne a néha felbukkanó hullámeffektus miatt a végeredmény még ilyenkor is távol áll a tökéletestől. Képstabilizátorral nem rendelkezik, pedig ez fontos lett volna, hiszen a remegő, rázkódó kép olykor igen zavaró. A színvisszaadás nem tökéletes, előfordulnak természetellenes árnyalatok, de ennél sokkal nagyobb baj, hogy a világos képrészleteknél sokszor tapasztalható beégés. Ellátták integrált mikrofonnal, azonban a tok a külső hangokat szinte teljesen megszűri, viszont cserébe a rezgéseket bosszantóan felerősíti, ami nagyon zavaró zörgést-csörgést eredményez.
Videók: Vakoss X-V526B
E kameránál a Full HD-ról le kell mondani, hiszen csak 720p (1280x720), valamint VGA (640x480) felbontású, 54 fokos látószögű videók elkészítését teszi lehetővé, azt is csak másodpercenkénti harminc képkocás rögzítési sebesség mellett. A fókusz és a fehéregyensúly manuális állítására nincs lehetőség, ezt muszáj az automatikára bízni A képstabilizátort ebből a masinából is kihagyták, ami az elkészült videókon sajnos meg is látszik, a rázkódás, remegés ugyanis sokszor látványos. Az itt látható videókra kattintva megnézhetőek nagyobb méretben, az eredeti felbontásban: 1: Full HD nappal; 2: Full HD mesterséges fénynél; 3: Full HD éjszaka; 4: Full HD. Letölthető tesztvideónk.
A sötétet a X-V526B sem kultiválja, sőt. E téren a legtöbb akciókameránál rosszabbul teljesít, hiszen rengeteg részlet egyszerűen nem is látszik, ellenben a képzaj intenzíven jelentkezik, és a pixelesedés sem válik dicséretére. Világosban már egy-két fokkal jobb a helyzet, de azért minőségi produktumról sajnos normális fényviszonyok mellett sem beszélhetünk. A tónusok természetellenesen túlszaturáltak, a színvilág túlzottan kontrasztos, és a világos képrészleteknél itt is jó néhányszor megfigyelhető beégés. Ezen a kamerán is van mikrofon. viszont ezt a burkolat mögött helyezték el, ami pompásan hallható a felvételek megtekintése során. Egy szó mint száz, hangrögzítésre ez az eszköz sem használható.
Értékelés
A Vakoss X-V636K esetén ki kell emelni a rendkívül kis méretet és a könnyű súlyt, aminek köszönhetően akár fejen is kényelmesen viselhető hosszabb időn át is, ez pedig a legtöbb akciókameráról nem igazán mondható el. Az X-V526B jóval nagyobb és nehezebb, úgyhogy ilyen előnyöket nem kínál, mellesleg fejpánt sem jár mellé, a sisakra rögzítés pedig a lötyögés miatt nem működik. Kormányra szerelve használat közben mindként kamera stabil, és bár az X-V526B-hez járnak ragasztóval bekent talpak, ezek csak gépjármű műszerfalára tapasztva vethetőek be aggályok nélkül, ugyanis a felületet hajlamosak olykor-olykor elengedni. Ezzel nincs baj, ha az anyósülés lábrészéhez pottyan le, viszont az már jóval problémásabb, ha mondjuk egy motor benzintankjáról esik le menet közben.
A beépített, színes, nagy felbontású LCD kijelző hiánya annyira nem gond, hiszen a grafikus menürendszerre amúgy sem lett volna szükség egyik kameránál sem a kiegészítő, extra funkciók hiánya miatt. Alapvetően azzal sincs különösebb probléma, hogy telefonnal, tablettel nem működik az irányítás Wi-Fi hiányában, ugyanis a gombokkal is viszonylag kényelmesen vezérelhetőek. A baj – sajnos – az elsődleges funkcióval van mindkét termék esetében, azaz a rögzített kép minőségével. Ez ugyanis mind az X-V636K, mind az X-V526B esetében elmarad attól, amit az ember 2015-ben várna egy ilyen készüléktől.
Hiába a HD, illetve a Full HD felbontás, ha a zajosodás, pixelesedés, hullámzás látványosan jelentkezik, ha a színek természetellenesek, ha a rázkódást, remegést nem sikerült kiküszöbölni és beégéssel kell számolni. A hangrögzítéssel kapcsolatos anomáliák pedig tovább rontanak az amúgy sem rózsás összképen. Viszont az is igaz, hogy az áruk rendkívül kedvező: a Vakoss X-V636K ugyanis már 17 000 forintért, az X-V526B pedig már 16 000 forintért beszerezhető – tudomásul kell venni, hogy ha valaki csak ennyi pénzt tud rászánni ilyesmire, akkor nagyon nagy kompromisszumokat kell kötnie.
elefant
A Vakoss X-V636K és Vakoss X-V526B akció kamerát a Mobil Digital bocsátotta rendelkezésünkre.