Interjú: jön az UltraHD

A műholdas TV nem válogat

IT café: Az idei IBC-n nagyon sokat hallottunk a HDR technológiáról. Japánban a kormány - hasonlóan az európai hangerő-normalizációhoz - tiltja a villódzó reklámokat, a hirtelen nagy fényerőváltozást. Mit gondol erről?

Martin Ornass-Kubacki: Nem ismerem részleteiben a szabályozást, de az alapelvet meg tudom érteni. Én szerencsére csak a közvető csatornát, a műholdtársaságot képviselem, így nekünk nincs beleszólásunk a tartalomba. Az érvényes engedéllyel rendelkező csatornák felelősek az általuk kínált tartalmakért, amelyeknek összhangban kell lenniük a nemzetközi szabályokkal ahhoz, hogy műholdon keresztül sugározhassák azokat.

Hirdetés

IT café: Van lehetőség arra, hogy egyes országokban elérhetetlenné tegyék az adott csatorna adását?

Martin Ornass-Kubacki: A műholdas technológiából adódóan nem tudunk ilyesmit végrehajtani, ha például a sugárzási jogok (mondjuk egy focimeccs, vagy a Forma 1) nem teszik lehetővé az adott csatornának, hogy minden országban nézhessék a fogyasztók a műsort, akkor kódolni kell az adást. Kódolatlan csatornánál erre nincs lehetőség. Ez utóbbi esetében a sehol, vagy mindenhol elv érvényesül. Viszont lehetőség van arra is, hogy csak arra az időtartamra kódolják az adást, ameddig olyan program megy, amire nem szerezték meg az európai terjesztési jogot. Ez csak az ügyfélen múlik, mi nagyon rugalmasak vagyunk. Ilyenkor viszont a fogyasztóknak rendelkezniük kell a megtekintéshez szükséges kártyával.

IT café: Tavaly mi is beszámoltunk róla, hogy sikeresen fellőtték az Astra 5B-t, ami munkába is állt. Milyen várakozások előzték meg a küldetést, és mi valósult meg mostanra a szatellit segítségével?

Martin Ornass-Kubacki: Az ASTRA 5B műhold 2014. június 2-án kezdte meg kereskedelmi működését a keleti 31,5 fokos orbitális pozícióból, Kelet-Közép-Európa, Oroszország és a Független Államok Közössége felett, ugyan lábnyoma középpontjában Románia áll, más országokat is részesülnek lefedettségéből. Ezzel tovább növekedett a SES európai műholdflottája, az eddigi keleti 23,5  a 19,2, a 28,2 és az 5 pozícióból sugárzó műholdak mellett. A régió 15 országáért, köztük Magyarországért is felelek, ahol, legfőképp a keleti 19.2 sugárzó műholdunk segítségével, a SES Astra több száz ingyen fogható csatornát kínál a magyar tévénézők számára, korlátlan eléréssel a világ összes tartalmához.

Az Astra 5B által lefedett terület
Az Astra 5B által lefedett terület (forrás: SES) [+]

IT café: Az IBC-n jelenlévő újságírók láthatták az elkövetkező évek tervezetét, amiben nem szerepelt új európai műhold. Miért?

Martin Ornass-Kubacki: Egy-egy új műhold üzembe állítása (a tervezéstől az építésen át a fellövésen keresztül a működés megkezdéséig) nem olcsó feladat, egy műhold átlagos költsége 250 millió euró körül mozog. A SES flottája 2017-re újabb 7 műholddal fog bővülni. Hozzá kell tennem, hogy a műholdak átlagos élettartama 15-17 év, tehát az újakkal a kapacitás nő, de a flotta nem feltétlenül, hiszen közben a régiek kiöregednek.

De hogy a kérdésre is válaszoljak, az európai lefedettségünk rendben van, az elmúlt években minden szükséges bővítést és cserét megejtettünk, így most nincs szükség arra, hogy bővítsünk, vagy változtassunk. Potenciális kapacitás a régió három műholdján egyaránt van. Főleg, ha az MPEG2-ről MPEG4-re váltanak a tartalomszolgáltatók, szóval van még hely bőven.

IT café: Az ázsiai régió is jól ellátottnak tűnik.

Martin Ornass-Kubacki: Ez valóban így van, a keleti 95 és 108,2 orbitális pozícióban is vannak műholdjaink, emellett a SES a háztartásokba sugárzott DTH csatornák és előfizetők számában is piacvezető a régióban. Az ázsiai régióban több mint 1000 csatorna elérhető SES műholdakról, ezek közül 100-at HD minőségben élvezhet az a több mint 37 millió háztartás, mely a régió műholdas háztartásainak egyharmadát teszi ki. A SES-9 és a SES-12 jelentős kapacitást nyújt a gyorsan növekvő ázsiai piac számára.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • SES

Azóta történt

Előzmények