UltraHD
Idén először jártunk a világ legnagyobb elektronikus média és szórakoztatóipari kiállításán, az IBC-n. Lehetőségünk volt interjút készíteni a piacvezető műholdüzemeltető közép-kelet-európai divíziójának vezetőjével, a SES Astra egyik alelnökével, Martin Ornass-Kubackival. A küszöbön álló UltraHD robbanás, a regionális törekvések és konkrétan a magyarországi tervek is szóba kerültek, de beszélgettünk a műholdas internetről is.
IT café: Mit jelent az UltraHD a SES Astra szemszögéből? Szükség van bármilyen változtatásra, vagy készek az új formátum sugárzására? Láttuk a Fashion One indulását, de mi lesz, ha egyre több csatorna vált 4K-ra?
Martin Ornass-Kubacki: Úgy gondoljuk, hogy az UltraHD a televíziós jövőjét jelenti. Visszaemlékszem 2004-re, amikor a HD adásokat kezdtük promotálni. Mindenki azt mondta, semmi értelme, túl drága, az SD felbontás elég. Mostanra ott tartunk, hogy a SES több, mint 2000 HD csatornát közvetít, és ahogy ön is említette, elindultak az első UltraHD adások, szeptemberben például a Fashion One 4K, a pearl.tv és a High TV 4K csatornák. Amint a hátam mögött a kijelzőkön jól látszik, ezeknek a minősége egyszerűen lenyűgöző. Persze igaz, hogy akinek kis tévéje van otthon, az nagy különbséget nem fog érzékelni. Az UltraHD a nagy képernyőkkel nyer értelmet. A műholdak oldaláról egyébként különösebb teendőnk nincs, a flottánk készen áll az UltraHD tartalmak sugárzására. Most a kivitelezésre kell koncentrálnunk. Egyrészt a tartalomszolgáltatónak kellenek új eszközök, hogy a műholdra eljuttathassák az új formátumú és tömörítésű jelet, illetve a fogyasztóknak kell rendelkezniük a megfelelő megjelenítőkkel és Set Top Boxszal (STB).
IT café: Viszont sem az IFA, sem az IBC nem volt hangos az új STB bejelentésektől, ellenben egyre több új generációs tévé képes közvetlenül a paraboláról venni az UltraHD jelet.
Hirdetés
Martin Ornass-Kubacki: Ez igaz, viszont a szolgáltató szereti, ha van egy beltéri egység, amit ő irányít. Most hasonló élményről beszélhetünk, mint amikor SD felbontásról HD felbontásra váltott a szakma. Sok ügyfelünk szerint az a tányéros vevőre direktben kötött tévé csak félmegoldás. Emiatt viszont azt hiszem, nem kell aggódni, az SD-HD váltásnál már egyszer átéltük ezt, most sem lesz másképp, csak könnyebben és gyorsabban megy majd.
Martin Ornass-Kubacki, a SES regionális vezetője (balra) és Daniel Kiessling, a SES műholdas helymeghatározó rendszerekért felelős vezetője [+]
IT café: Mit gondol azokról az iparági vitákról, hogy szükség van-e 100-200 képkockás frissítésre, vagy elég a jelenleg elterjedt 50 hertzes frissítés, amit a végponti készülékek skáláznak fel?
Martin Ornass-Kubacki: Egyszerű a válaszom, azt gondolom, hogy a több jobb. Visszautalnék az SD-HD váltásra, ami igazán számít, az a forrás, és annak minősége. A mai napig vannak olyan csatornák, amelyek forrása sima SD, viszont pixelduplázással HD-ra konvertálják őket. Ezeknek nyilván nem olyan a minőségük, mint az eredetileg HD-ban rögzített tartalmaknak. A másik oldalról az MPEG4 tömörítéssel csatornánként 6-8Mbit/sec sávszélességtől tudunk HD adást közvetíteni. Ezt csak azért említem, mert eddig is előfordult, hogy a szolgáltató akár több, mint 8 Mbitre is feltornássza az adatfolyamot, de mindez hiábavaló, ha a forrás gyenge minőségű volt. A helyzet a képfrissítéssel is ugyanez. Ahhoz, hogy legyen értelme több képkockát mutatni másodpercenként, olyan tartalom is kell, ami tartalmazza ezeket a képkockákat. A duplázásnak nyilván nincs értelme.
IT café: Kell attól félni, hogy az UltraHD vevőegységek (és itt az MPEG2 és MPEG4-re is gondolok) visszafelé nem lesznek kompatibilisek?
Martin Ornass-Kubacki: Nem. Természetesen a gyártók odafigyelnek rá, hogy az új eszközök támogassák a régebbi szabványokat, így az Ultra HD beltéri egységek segítségével az SD és a HD adások is nézhetőek maradnak.
IT café: Nagyon magabiztos. A SES is részt vesz az új szabványok kialakításában, együttműködik a hardvergyártókkal?
Martin Ornass-Kubacki: Mi elsősorban elősegítjük a folyamatot. Persze napi kapcsolatban vagyunk különböző gyártókkal, szolgáltatókkal és adunk tippeket, tanácsokat is, de nem veszünk részt a fejlesztésekben.
A műholdas TV nem válogat
IT café: Az idei IBC-n nagyon sokat hallottunk a HDR technológiáról. Japánban a kormány - hasonlóan az európai hangerő-normalizációhoz - tiltja a villódzó reklámokat, a hirtelen nagy fényerőváltozást. Mit gondol erről?
Martin Ornass-Kubacki: Nem ismerem részleteiben a szabályozást, de az alapelvet meg tudom érteni. Én szerencsére csak a közvető csatornát, a műholdtársaságot képviselem, így nekünk nincs beleszólásunk a tartalomba. Az érvényes engedéllyel rendelkező csatornák felelősek az általuk kínált tartalmakért, amelyeknek összhangban kell lenniük a nemzetközi szabályokkal ahhoz, hogy műholdon keresztül sugározhassák azokat.
IT café: Van lehetőség arra, hogy egyes országokban elérhetetlenné tegyék az adott csatorna adását?
Martin Ornass-Kubacki: A műholdas technológiából adódóan nem tudunk ilyesmit végrehajtani, ha például a sugárzási jogok (mondjuk egy focimeccs, vagy a Forma 1) nem teszik lehetővé az adott csatornának, hogy minden országban nézhessék a fogyasztók a műsort, akkor kódolni kell az adást. Kódolatlan csatornánál erre nincs lehetőség. Ez utóbbi esetében a sehol, vagy mindenhol elv érvényesül. Viszont lehetőség van arra is, hogy csak arra az időtartamra kódolják az adást, ameddig olyan program megy, amire nem szerezték meg az európai terjesztési jogot. Ez csak az ügyfélen múlik, mi nagyon rugalmasak vagyunk. Ilyenkor viszont a fogyasztóknak rendelkezniük kell a megtekintéshez szükséges kártyával.
IT café: Tavaly mi is beszámoltunk róla, hogy sikeresen fellőtték az Astra 5B-t, ami munkába is állt. Milyen várakozások előzték meg a küldetést, és mi valósult meg mostanra a szatellit segítségével?
Martin Ornass-Kubacki: Az ASTRA 5B műhold 2014. június 2-án kezdte meg kereskedelmi működését a keleti 31,5 fokos orbitális pozícióból, Kelet-Közép-Európa, Oroszország és a Független Államok Közössége felett, ugyan lábnyoma középpontjában Románia áll, más országokat is részesülnek lefedettségéből. Ezzel tovább növekedett a SES európai műholdflottája, az eddigi keleti 23,5 a 19,2, a 28,2 és az 5 pozícióból sugárzó műholdak mellett. A régió 15 országáért, köztük Magyarországért is felelek, ahol, legfőképp a keleti 19.2 sugárzó műholdunk segítségével, a SES Astra több száz ingyen fogható csatornát kínál a magyar tévénézők számára, korlátlan eléréssel a világ összes tartalmához.
Az Astra 5B által lefedett terület (forrás: SES) [+]
IT café: Az IBC-n jelenlévő újságírók láthatták az elkövetkező évek tervezetét, amiben nem szerepelt új európai műhold. Miért?
Martin Ornass-Kubacki: Egy-egy új műhold üzembe állítása (a tervezéstől az építésen át a fellövésen keresztül a működés megkezdéséig) nem olcsó feladat, egy műhold átlagos költsége 250 millió euró körül mozog. A SES flottája 2017-re újabb 7 műholddal fog bővülni. Hozzá kell tennem, hogy a műholdak átlagos élettartama 15-17 év, tehát az újakkal a kapacitás nő, de a flotta nem feltétlenül, hiszen közben a régiek kiöregednek.
De hogy a kérdésre is válaszoljak, az európai lefedettségünk rendben van, az elmúlt években minden szükséges bővítést és cserét megejtettünk, így most nincs szükség arra, hogy bővítsünk, vagy változtassunk. Potenciális kapacitás a régió három műholdján egyaránt van. Főleg, ha az MPEG2-ről MPEG4-re váltanak a tartalomszolgáltatók, szóval van még hely bőven.
IT café: Az ázsiai régió is jól ellátottnak tűnik.
Martin Ornass-Kubacki: Ez valóban így van, a keleti 95 és 108,2 orbitális pozícióban is vannak műholdjaink, emellett a SES a háztartásokba sugárzott DTH csatornák és előfizetők számában is piacvezető a régióban. Az ázsiai régióban több mint 1000 csatorna elérhető SES műholdakról, ezek közül 100-at HD minőségben élvezhet az a több mint 37 millió háztartás, mely a régió műholdas háztartásainak egyharmadát teszi ki. A SES-9 és a SES-12 jelentős kapacitást nyújt a gyorsan növekvő ázsiai piac számára.
Miért drága a műholdas net?
Martin Ornass-Kubacki: Hadd meséljek el egy érdekes dolgot: bár egy nagy, globális vállalat vagyunk, szem előtt tartjuk a szabályt, hogy a problémákat és projektjeinket helyileg oldjuk meg, helyi felelősséggel. Európát például 5 régióra osztottuk fel. Azt hiszem ez egy nagyon okos gondolat volt, hiszen nincs olyan menedzsment, aki képes lenne érteni és megoldani a nehézségeket és az emberek igényeit, akik teljesen mások a Föld egyik, és másik oldalán. De még itt, az Öreg Kontinensen is nagyok a különbségek. Elég, ha csak a kelet-közép-európai régiót vesszük alapul, hogy mit vár el egy ukrán és egy spanyol ember a szolgáltatójától. Ez egy elég speciális helyzet, hiszen mi nem csak technikai eszköztárat értékesítünk, hanem igyekszünk az ügyfeleinknek is segíteni, hogy jobban megértsék saját igényeiket és tovább fejleszthessék azokat.
A SES Astra helyi együttműködések kialakításával, főként a viszonteladók hálózatának támogatásával kívánja bővíteni ügyfélkörét. Ha jól emlékszem, Magyarországon több mint 200 viszonteladó partnerünk van, akik az Astra szakmai továbbképzéseihez és marketing anyagaihoz is ingyenesen kaphatnak hozzáférést.
Viszonteladóink és partnereink révén Európa-szerte a keleti 19,2 fokon található műholdról 2015 augusztusában több mint 900 csatornát kínáltunk ügyfeleinknek, melyből 348-at (ingyenesen 48 csatornát) HD minőségben. Csatornáinkat Európa-szerte 116 millió műholdas, kábeles és IPTV háztartásban fogják összesen.
IT café: Mit várhatunk a jövőben?
Martin Ornass-Kubacki: Én azt gondolom, hogy az SD adások nem tűnnek el még egy ideig, de jól látszik, hogy egyre inkább a HD adások számítanak majd alapnak, és a régebbi filmeket és műsorokat kínáló adók maradnak majd az SD formátumnál. Egyre több lesz az UltraHD, ez egy természetes evolúciós folyamat. Példaként említhetem a NASA TV Ultra HD csatornát, mely a tervek szerint November 1-jén indul.
Idő közben elérhetővé vált a műholdas háztartásokban a SAT>IP technológia mely lehetővé teszi, hogy egyetlen parabola antennával egyszerre több eszközön, különböző, akár HD adásokat nézhessenek az emberek. Tehát az egész család egyszerre nézhet különböző csatornákat - akár tableten, iPaden telefonon otthonunk kényelmében.
UltraHD csatornák felemelkedése (forrás: SES) [+]
IT café: Beszéljünk egy kicsit a műholdas internetről, és az egyik legfontosabb kérdésről, ami az embereket érdekli, az árról. Várható, hogy a vezetékes széles sávú internethez hasonlóan rohamosan csökkenni kezdenek az egységnyi adatra jutó árak?
Martin Ornass-Kubacki: Már több éve foglalkozunk műholdas internettel, kezdetben egyirányú GSM hálózaton keresztül, majd kétirányú szolgáltatással. Azt azonban látni kell, hogy ez nem direkt versenytársa a szélessávú földfelszíni szolgáltatásnak, hanem azoknak az embereknek jelent megoldást, akik nem férnek hozzá az internethez, mert olyan helyen élnek, például. A műholdas internet ára a természetéből adódóan drágább, mint a földfelszínié viszont szinte bárhol elérhető, legyen az ember a puszta közepén, vagy a hegyvidékeken is. Ez az igazi előnye a vezetékes megoldásokkal szemben. Persze nekünk is célunk, hogy minél jobb minőségű és olcsóbb termékeink legyenek, már látunk biztató jeleket a kétirányú műholdas vételi eszközök árcsökkenésére. a műholdas kétirányú kapcsolat nem olcsó mulatság jelenleg, ezt be kell látni. De néhány éven belül akár változhat is a helyet
IT café: Többek között a Facebook is arra készül, hogy vezeték nélküli, műholdas internetet szolgáltasson.
Martin Ornass-Kubacki: Izgalmasan hangzik, ezek a fejlesztések hosszú távon hozzájárulnak az internetezők számának növekedéséhez. Míg a Facebook gőzerővel dolgozik ennek megvalósításán, az O3b műholdak úgynevezett közepes Föld körüli pályán keringő (MEO) műholdak már most nagysebességű internet szolgáltatást nyújtanak az olyan fejlődő piacok számára, mint amilyen az ázsia-csendes-óceáni térség, Latin-Amerika és Afrika.
IT café: Milyen televíziószolgáltatást használ otthon?
Martin Ornass-Kubacki: Valójában nincsen tévém. Természetesen csak viccelek. Az otthonomban, Varsóban a keleti 19,2-es orbitális pozícióból és egy másik európai ASTRA pozícióból fogom a csatornákat. Az ASTRA közel 400 ingyenes nemzetközi csatornát tesz foghatóvá, köztük sok HD csatornát is melyből i 48 kódolatlan HD adás. Ezek teljesen kielégítik a családom igényeit.
IT café: Van kedvenc csatornája?
Martin Ornass-Kubacki: Mivel elég elfoglalt vagyok, sajnos nem tudok annyit tévézni, mint amennyit szeretnék. A lengyel műsorok mellett főleg nemzetközi hírcsatornákat nézek, mint a Sky News, CNN vagy CNBC, illetve tematikus csatornákat nézek, amik a hobbimhoz kapcsolódnak, ami a vitorlázás. Jó hogy ekkora a választék, mert a gyerekeim és a feleségem is több idővel rendelkeznek, ők pedig maximálisan kihasználják a lehetőségeket a mese- és főzős csatornák, a sorozatok, operák és filmek nézése közben.