ULI chipsetes alaplapok

Hirdetés

Asrock 939Dual-SATA2

ASRock 939Dual-SATA2

Az ASRock, mely nevezhető akár az „olcsó Asus”-nak is, elsőként rukkolt ki egy kombinált ULI chipsetre épülő alaplappal, mely a 939Dual-SATA2 nevet kapta. Sejtésünk beigazolódott, az ULI chipsetjét azonnal egy olcsó alaplapon láthatjuk viszont, a doboz kinyitása után ez egyértelművé válik. Az 939Dual-SATA2 mellé a gyártó egy felhasználói kézikönyvet, egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t, egy hátlapi takarópanelt, egy-egy floppy- és IDE-kábelt, és egy-egy SATA-, illetve SATA-tápkábelt mellékel.

A 939Dual-SATA2 nevéből is sejthetően egy Socket 939-es alaplap, mely kék nyákra épül, és a költségmegtakarítás jegyében született. A processzorfoglalat, memóriafoglalatok és bővítőhelyek elhelyezése jónak tekinthető, talán a floppy- és IDE-csatlakozók kerülhettek volna jobb pozícióba, jelenlegi helyzetükben egy midi toronyban kellemetlen meglepetéseket okozhatnak. Az északi hídon egy passzív hűtőborda található, talán asusos beütés ez is.

Az alaplap első igazán érdekes újítása a chipset révén az egymás mellett található PCI Express és AGP foglalat. A 939Dual-SATA2-n egy PCIe x16, egy PCIe x1, egy AGP 8x és három PCI foglalat kapott helyet.

Ennek köszönhetően nem csak SLI-szerű, de akár már most AGP+PCI Express-es ATI CrossFire-szerű konfigurációt is beüzemelhetünk. Ez persze egyelőre csak vicc, hiszen a meghajtóprogramok támogatásának hiányában ez a kombináció nem működik együtt (mindenesetre jól néz ki). Persze ami késik, az nem múlik. Kérdés, hogy aki 18 000 forintos alaplapot vesz, vajon gondolkodik-e SLI-ben vagy CrossFire-ben? Nem tartjuk valószínűnek.

Az alaplap másik komoly érdekessége az úgynevezett Future CPU port. Az ASRock egy AGP-szlothoz hasonló csatlakozót épített az alaplapra, melybe egy későbbiekben megjelenő M2-es bővítőkártya helyezhető, így a majdan piacra kerülő Socket M2-es processzorok is munkára foghatók lesznek az alaplapban. A Future CPU port mellett található jumpersor is a „játszma” része, segítségével beállíthatjuk a támogatni kívánt processzorfoglalatot (a DFI nForce4 SLI-s alaplapjához hasonló módon).

Az alaplap főbb ismertetőjegyei után lássuk a kevésbé érdekes pontokat, például a plusz SATA-csatlakozókat. A 939Dual-SATA2 nem támogatná a SATA II-es, NCQ-t támogató merevlemezeket, ha nem lenne ráintegrálva a JMicron JMB360 elnevezésű chip, mely egy PCIe x1-es sávon keresztül kommunikáló SATA-vezérlő. Sajnos még így is csak egy SATA II-es port található az alaplapon – ez persze felfogható pozitívumként is, hiszen egy olcsó alaplapról van szó.

A hátoldalon egy-egy PS2-port található a billentyűzet és egér számára, illetve további soros és párhuzamos interfészek, négy USB port, egy Ethernet aljzat és hat audioport. A nyolccsatornás audiovezérlő szerepét a Realtek ALC850-es chipje, a 10/100 megabites hálózati vezérlő szerepét pedig a szintén Realtek gyártmányú RTL8201CL PHY tölti be. Firewire-t ne keressünk, az nincs, na nem mintha egy olcsó alaplap esetében ez főbenjáró bűn lenne.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények