Újdonságok minden szinten

Alaplapok és processzorok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Érdekes, hogy a GPU-s CPU korszak kezdetekor nem az Asus volt az első cég, amelyik az új platformhoz való alaplapot kínált a hazai piacon. Két terméke csak most, a nagy debütálás után két héttel érkezett a hazai piacra. A H55 lapkás, microATX-es trió legkisebb és legnagyobb tagjáról van szó. Már az alapmodell kódja is elég kacifántos: P7H55-M Pro. Rajta a 27 290 forintos árcédula (három év garanciával) is azt sejteti, hogy nem egy belépő szintű modellről van szó. Ezzel ellentétben sem eSATA kimenetet, sem második hosszú PCI Express aljzatot nem találtunk rajta, sőt kondenzátorai sem mindenhol szilárdelektrolitosak. Említésre méltó extrái csak a tuning terén vannak. A processzort és annak grafikus magját is egyetlen gombnyomással túlhajthatjuk.

Még drágább és jobban felszerelt a P7H55D-M EVO, melyért három év garanciával 35 790 forintot kell fizetni. Ennek a modellnek már az összes kondenzátora szilárdelektrolitos, hátulján van eSATA és FireWire aljzat, ráadásul két USB 3.0 csatlakozóval is felszerelték. Tuning terén a memória kompatibilitását vizsgáló MemOK funkcióval kapunk többet, de ezen az alaplapon is maradt az egyetlen hosszú PCI Express ajzat.

A Gigabyte is kihozott egy LGA1156-os újdonságot, amibe akár Clarkdale processzort is tehetünk. A P55A-UD3R azért érdekes, mert a 38 000 forint körüli árával a legolcsóbb 6 Gbps-os SATA-t és USB 3.0-t támogató alaplap a hazai piacon. A két extrafunkció mellett temérdek mással is szolgál. Minden kondenzátora szilárdelektrolitos, áramellátása 12 fázisos, két hosszú PCI Express aljzata van, melyek CrossFireX-ben hajtják a Radeonokat, hátuljára pedig két eSATA csatlakozót tettek. A különböző tuningos extrák sora már csak hab a tortán. Szerintünk ennél komolyabb és drágább alaplap teljesen fölösleges az LGA1156-os processzorok alá.

Vannak még újdonságok az Intel LGA775-ös foglalattal fémjelzett platformján is. Megérkezett a processzorok utolsó hulláma, benne egy Celeronnal és egy Pentiummal. A Celeron Dual-Core E3400 órajele 2,60 GHz, másodszintű gyorsítótára 1 MB, rendszerbusza 800 MHz-es, vételára pedig dobozos, három év garanciás kiszerelésben 14 000 forint környékén mozog. Hasonló árban az AMD a 2,80 GHz-es Athlon II X2 240-et kínálja, ami jobb választásnak tűnik. Az új Pentium Dual-Core E6600 lényegesen magasabb órajelen, 3,06 GHz-en ketyeg, másodszintű gyorsítótára 2 MB, rendszerbusza pedig 1066 MHz-es. Természetesen a vételára is magasabb, 23 000 forint. Az AMD ebben az árkategóriában a 3,1 GHz-es Phenom II X2 550 Black Editiont kínálja, de az új, GPU-s Pentium G6950 sem sokkal drágább.

Az Intel legkisebb teljesítményű, Atom platformján is érkezett egy újdonság a napokban. Most nem a második generációs Pine Trailre gondolunk, hanem az Asrock első generációs alaplapjára. Azon ugyanis a multimédiában nagyon erős NVIDIA Ion chipkészlet dolgozik, melynek a komoly kódolású, Full HD filmek lejátszása sem okoz gondot. Igaz, hogy majdnem 30 000 forintba kerül a Mini-ITX formátumú lapocska, de megrakták minden földi jóval. Két memóriafoglalata mellett ott húzódik egy 16-szoros sebességű PCI Express 2.0 aljzat, adattárból pedig négy SATA és két eSATA csatlakozósat használhatunk. Hátul találunk még D-Sub, DVI és HDMI monitorkimenetet, valamint optikai hangkimenetet a VIA VT2020 audiokodekhez. Egyedül talán csak a fedélzeti Wi-Fi és FireWire lehagyását lehet felhozni hiányosságként.


Ennyivel kisebb a Mini-ITX alaplap a fenti ATX-nél

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés