Több és nagyobb: GoPro Hero9 akciókamera

Menetrendnek megfelelően érkezett a legnépszerűbb akciókamera új verziója. Nem lett olcsó!

Bevezetés, külső

Mindenből több, szólt a GoPro Hero9 beharangozója, és ha így vesszük, az akciókamerák etalonjának számító termék legújabb változata valóban minden téren többet kínál elődjénél és általában a versenytársaknál is. Ez a több viszont az árra is igaz, hiszen az eredetileg azért viszonylag olcsónak nevezhető, mókás kiegészítőből mára egy 180 000 forintos, professzionális produkciókhoz is használható (és használt) termék lett. És hogy miből lett még több? Hát például kijelzőből, pixelszámból és akkukapacitásból. Lássuk tehát, hogy megéri-e az egyre borsosabbá váló árat, illetve hogy a Hero8 tulajdonosainak érdemes-e elgondolkoznia a váltáson!

Külső

A GoPro alakja gyakorlatilag egyet jelent az akciókamerák fogalmával, kevés olyan gyártó van a piacon, aki nem ezt a kis hasáb formát használja ezekhez a termékekhez. Ez persze érthető, egyrészt a kiegészítők már meglévő rendszere, másrészt a praktikum is erre tereli őket. Az alapvető vonalakat tekintve a GoPro sem változtatott semmit, csak éppen megnövelte a méretet, az új eszköz minden dimenziója nagyobb az elődnél, beleértve a tömegét is (71 x 55 x 34 mm, 158 gramm).


[+]

Mivel a készülék már alapból is elég strapabíró és 10 m-ig vízálló, így a felhasználók nagy része valószínűleg nem fogja sajnálni a korábban vásárolt külső tokokkal való kompatibilitás hiányát, hiszen a szabványos, kihajtható csatlakozófülek továbbra is ott vannak a kamera alján.


[+]

Végignézve a külső jegyeket, az első, amiből több van, a kijelző: a hátlapi, 2,27”-esre növesztett mellé ugyanis kapunk egyet elöl is, mely 1,4”-es, és azzal tud többet a Hero8 előlapi megjelenítőjénél, hogy nemcsak a beállított működési paramétereket jelzi ki, hanem élőképet is ad, ami olyankor jöhet igazán jól, amikor mi is szerepelni szeretnénk a felvételen. Ez a panel egyébként nem érintésérzékeny. Természetesen mindkét kijelzőnél beállítható, hogy mennyi idő után kapcsoljon ki, hiszen érdemes takarékoskodni az energiával.


[+]

Mivel az irányítás nagy részére az érintőképernyő, illetve a mobiltelefonra telepíthető alkalmazás szolgál, a fizikai gombok száma csekély: egy felvételek indítására és leállítására is szolgáló exponálógombot kapunk, és persze oldalt a ki- és bekapcsológombot, melyet röviden lenyomva az üzemmódok (fotó, videó, time-lapse stb.) között válthatunk.

[+]

Bal oldalon találjuk az erős retesszel záró elemfedelet, mely a megnövelt kapacitású, 1720 mAh-s akkumulátort, a töltésre és kommunikációra is szolgáló Type-C portot, valamint a microSD kártyaolvasót is takarja, míg jobb oldalon egy kis rugós lemez mögött lapul a mikrofon, mely így jobbára védett például a széltől, de a beszivárgó víz is képes távozni belőle. Megemlítenénk még az előlapon található objektívet, melynek szögletes pereme és vele együtt védőborítása is egy negyedfordulattal lecsavarható, ahogy az működött a Hero7 Black esetében is. Ez egyrészt lehetővé teszi ennek cseréljét, ha karcolódna, másrészt ide majd kerülhetnek különböző kiegészítők, például a Max Lens Mod, mely 155 fokos látószöget és komolyabb digitális stabilizálást is kínál.


[+]

Utoljára megemlítenénk még, hogy a GoPro dicséretes módon végre egy használható tokban kínálja megvásárlásra a kamerát, tehát kukában landoló papírdoboz helyett egy kellemes, keményfedeles hordtáskát kapunk, benne egy alapszintű tartóval, mellyel bukósisakra vagy más, ívelt felületre rögtön rögzíthetjük is a Hero9-et.

Hirdetés

Hardver és szolgáltatások

Maradva a miben több témánál, a Hero9 az elődhöz képest egy drasztikusan többet tudó szenzort kapott: míg a Hero8-nál 1/2,3”-es, 12 megapixeles érzékelő dolgozik az objektív mögött, addig az újdonság 23,6 megapixeles felbontást kínál, melynek eredményeként a maximális fotós pixelszám 20 MP-re, a filmes felbontás pedig 5K-ra nő. Ez utóbbi 5120x2880 pixelt jelent, és a kis kamera ezt 30 fps sebességgel és 100 Mbps adatrátával tudja – impozáns számok ezek.


Ilyen az 5K-s felvétel; az eredeti felvétel egy része (720 MB!) erről a linkről tölthető le

Persze a kimeneti oldalon az 5K felvételt nem sok kijelző tudja majd visszaadni, de a plusz részletgazdagság a feldolgozás során mindig hasznos, ráadásul 14,7 megapixeles vágóképeket tudunk kinyerni belőle. Persze az 5K megjelenésével párhuzamosan a kisebb felbontásoknál meg a felvételi sebesség nő: 4K esetében 60 fps a maximum, 2,7K-ban 120, Full HD esetén pedig 240 fps (vagy, ha úgy tetszik, nyolcszoros lassítás) állítható be.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése GoPro Hero9 Black
SoC Saját
Érzékelő, natív felbontás 1/2,3"-es, 23,6 MP
Hátsó kijelző 2,27"; érintésérzékeny
Adattároló microSD (min. Class 10 ajánlott)
Akkumulátor 1720 mAh
Interfészek Wi-Fi, USB (Type-C), Bluetooth
Méret, tömeg 71 x 55 x 34 mm, 158 gramm
Fontosabb felbontások (mozgókép) - 5K 30 fps
- 4K 60/30 fps
- 2,7K 120/60/30 fps
- 1080p 240/120/60/30 fps
Formátum H.264, HEVC
Fontosabb felbontások (állókép) - 20 MP
- 12 MP
- 8 MP
Formátum JPG, RAW
Egyéb üzemmódok Sorozatfelvétel, intervallumfelvétel, time-lapse és TimeWarp, Hindsight és LiveBurst, webkamera, Live stream
Extrák Távirányítás telefonról, elektronikus képstabilizátor és szintezés, időzített felvétel, élőképes előlapi kijelző, tok
Gyártó honlapja GoPro.com
Termék honlapja GoPro Hero 9 Black
Fogyasztói ár 179 900 Ft
Garancia 1 év

Funkciók

Fotók, videók készítése, illetve élőkép közvetítése – mondhatnánk röviden, ha a GoPro Hero9 tudását kell ismertetni. A legkevésbé izgalmas persze a fotózás, ahol természetesen többféle felbontás és látószög közül választhatunk (16-tól körülbelül 27 mm-ig), és JPG mellett RAW formátumban is menthetünk. A fotók elkészítésekor expozíció-kompenzációt, fehéregyensúlyt, záridőt (30-1/2000 sec), ISO érzékenységet (100-3200) is beállíthatunk, van sorozatfelvétel és időzítési lehetőség, illetve ott a LiveBurst is. Ez a tényleges exponálás előtt és után 1,5 másodpercnyi sorozatfelvételt rögzít, ezekből választhatjuk ki aztán a legjobban sikerült példányt, ez azonban legfeljebb 12 Mpixeles felbontással működik.

[+]

Ez a LiveBurst egyébként az úgynevezett Power Tools csomag része, ahogy videós testvére, a Hindsight is – az utóbbi a felvétel elindítása előtti, legfeljebb 30 másodpercet is megőrzi, hogy tényleg ne maradjunk le egyetlen fontos pillanatról sem. A harmadik Power Tools pedig az időzített felvétel lehetősége, amivel megoldható például az, hogy kameránk önállóan, hajnali kettőkor bekapcsoljon, majd egy szép gyorsított felvételt vagy fotósorozatot készítsen az éjszakai égboltról.

[+]

Áttérve akkor a már érintett videós lehetőségekre, itt már igen széles a skála, a hagyományos mozgóképek mellett gyorsításra és lassításra is alkalmat ad a Hero9, az utóbbi esetben legfeljebb nyolcszoros sebességig. Az előbbinél rendelkezésre áll a stabilizált, máshol HyperSmooth-nak hívott TimeWarp, aminél kétszerestől 30-szorosig állítható be gyorsítás, illetve a kamerára is rábízhatjuk ezt. A TimeWarp érdekessége még a RealSpeed funkció: ha a felvétel közben megnyomjuk a Bekapcsoló/Módváltó gombot, akkor normál sebességre vált a felvétel, majd a következő gombnyomásra vissza – remek megoldás arra, hogy egy hosszabb folyamatot kevésbé hosszú, de izgalmas videoklipbe kondenzáljunk össze. A másik gyorsítási lehetőség a klasszikus time-lapse, amikor egymás után készülő fotókból áll össze a videó – itt a fotók elkészültének sebessége állítható be 0,5 és 30 másodperc között. Ennek éjszakai változata a Night Lapse, Auto és 60 perc közötti intervallumokkal.

[+]

Természetesen valamennyi esetben beállíthatjuk a felbontást, a látószöget, fehéregyensúlyt, a használt kodeket (H.264 vagy HEVC) és a bitrátát.

[+]

Utolsó üzemmódunk a Live mód, mely akkor működik, ha élő mobiltelefonos vagy PC-s (Type-C-n át) kapcsolatunk van. Itt igazából streaming és webkamera az, amit kapunk: az első esetben a telefonos kliens, az utóbbi esetben az egyelőre béta GoPro Webcam az, amit telepítenünk kell. A telefonról élő közvetítést küldhetünk Facebookra, YouTube-ra, Twitch-re, a GoPro saját platformjára, de RTMP szerverként is beállíthatjuk a kamerát.

Használat közben

Talán mondanunk sem kell, hogy a GoPro kezelése gyerekjáték, a kijelzőn megjelenő menük érthetőek, az előre testre szabható beállítási csomagok pedig meggyorsítják a rengeteg funkció között a váltást. Amennyiben gyorsan kell egy felvételt elindítani, az exponálógombot a kamera kikapcsolt állapotában nyomva tartva kapásból az előzőleg használt beállításokkal indíthatunk egy felvételt (ez a QuickCapture). Maguk a gombok viszonylag keményen járnak, a véletlen benyomás esélye gyakorlatilag zéró, inkább fordulhat elő, hogy nem sikerül lenyomni őket.

[+]

A legtöbb menü és funkció a kijelző simogatásával, nyomkodásával hívható elő és állítható be, a nagyobbra nőtt panelen pedig valamivel jobban kézre állnak a menüpontok, mint a Hero8 esetében. A képernyő érzékenysége nem a legjobb, néha nem vagy csak nagyon lassan reagált mozdulatainkra, az eső pedig természetesen teljesen blokkolta a kezelést. Ilyenkor lehet bevetni a mobiltelefonos klienst, mely kényelmes és sokoldalú, vagy pedig a hangutasításokat. Ezek persze magyarul nem működnek, de nem is kell, elég csak kiképző őrmesterhez méltó módon vakkantani, hogy GoPro, Capture! vagy GoPro, Shoot Burst!, és a kamera az esetek 90%-ban (a külső zajtól függően) engedelmeskedik is.

[+]

Tesztünk során a készülék alapvetően jól működött, de pár alkalommal azért belefutottunk hibákba. Ezek közül az egyik az éjszakai időzített felvételnél jelentkezett, a kamera ugyanis nem mindig indult el a beállított időpontban. Előfordult, hogy be sem kapcsolt, de az is, hogy bekapcsolt, viszont felvételt nem készített (ugyan az akkumulátor teljesen lemerült reggelre, a kártya viszont üres maradt).


Az időzítő nem mindig működött, de ha nem hagyott cserben, akkor impozáns felvételek készültek - az eredeti felvétel (600 MB!) erről a linkről tölthető le

Normál használat során a leggyakrabban a 4K-s, 60 fps sebességű felvételt használtuk, HEVC kodekkel és magas (ez 100 Mbps) bitrátával. A felvétel minősége így kiváló, de készüljünk fel arra, hogy érdemes lesz beruházni nagyobb kapacitású memóriakártyákba. A HyperSmooth 3.0 stabilizálás és az automatikus, kamerán belüli vízszintezés (Horizontal Leveling) remekül tette a dolgát, mint a példavideón is látszik, egy köves, rázós földúton, sisakra rögzített, tehát eleve pattogós helyre kerülő kamerával is gimbalt megközelítő minőséget kapunk a Boost üzemmód és a Horizontal Leveling együttes használatával. Sőt, igazából a rázkódást nézve a csillapítás hatásfoka el is éri a mechanikus megoldásokét, de a képminőség változásán azért tetten érhető, hogy mikor látjuk a digitális technika működését.


HyperSmooth Boost, Horizontal leveling és 4K/60 fps egyszerre - az eredeti felvétel egy része (1,2 GB!) erről a linkről tölthető le

A sisakon hordással kapcsolatban egyébként megjegyeznénk, hogy a Hero9 tömege már kicsit kezdett zavaróvá válni. Nyilván motoros sisakon vagy egy endurósabb, nehezebb kerékpáros fejvédőn, esetleg kézben vagy mellkason hordva nem lesz ilyen probléma, a kifejezetten könnyűnek számító Bell Deliriumon viszont igencsak megéreztük jelenlétét.


A Hero9 jól kezeli a megvilágítás változásait az eredeti felvétel egy része (900 MB!) erről a linkről tölthető le

Az általános képminőségre igazából nem panaszkodhatunk, a kamera jó munkát végez abban is, hogy a meglévő dinamikatartányt az aktuális fényviszonyokhoz igazítsa. Jól látható ez a fenti, mezőn (hármashatárhegyi repülőtér) készült felvételen, amikor az égről az erdőre nézve, majd később a fák közé érve egész gyorsan eltalálja a megfelelő expozíciót. A színek klasszikusam goprós, kis mértékben túlszaturált kinézetűek, a részletgazdagság, képélesség pedig rendben van, bár némi túlzott élesítés felismerhető (a menüben az élesítés mértékén tudunk csökkenteni).


TimeWarp 3.0 működés közben - az eredeti felvétel egy része (890 MB!) erről a linkről tölthető le

Az állóképek készítését már kevésbé neveznénk a GoPro erősségének, de ez igazából csak az okostelefonoknak köszönhető, melyek az elmúlt pár évben akkora fejlődésen mentek keresztül, hogy normál körülmények között érdemesebb egy felsőbb kategóriás mobilt előkapni, mintsem ezt az apró méretű, de nagy pixelszámú, így meglehetősen zajos felvételt produkáló eszközt. Persze mindjárt megváltozik a helyzet, ha esik az eső, sáros a kezünk stb.: ekkor a GoPro strapabíróságának nincs párja. A SuperPhoto üzemmód a látottak alapján hatékony, és megadja azt a pluszt, amivel a fotókat kapásból felküldhetjük valamelyik közösségi oldalra.

Balra a HDR, jobbra a SuperPhotoBalra a HDR, jobbra a SuperPhoto Balra a HDR, jobbra a SuperPhoto - a RAW fájl pedig erről a linkről tölthető le [+]

Végül pár szó az üzemidőről: 4K felbontás, HyperSmooth, de 15 másodperc után kikapcsoló első- és hátsó kijelző mellett átlagosan másfél órás működést kaptunk egy feltöltéssel, ami nem számít rossznak.

Értékelés

Két kérdésre kerestük a választ, lássuk az elsőt: megéri-e az árát a GoPro Hero9? Az biztos, hogy a készülék remek, tudása a piacon a legjobb, képminősége is kiváló. A HyperSmooth 3 és a Horizontal Leveling az esetek 90%-ban feleslegessé teszi a gimbalt, az előlapra került kijelző segít a szelfis felvételek megkomponálásában, az automatikus szélzajcsökkentés hatékony, a hanggal történő vezérlés és általában az irányíthatóság is jól működik. Persze azt nem állítjuk, hogy tökéletes a kamera, például az időzített bekapcsolás és felvétel időnként csődöt mondott, és a Horizontal Leveling esetében is előfordult, hogy a film elején még „kereste” a vízszintest, de ezeket firmware-frissítéssel valószínűleg egyszerű lesz korrigálni, az érintőképernyő lassúsága viszont nem biztos, hogy javítható. Ezeket leszámítva azonban elégedettek voltunk a Hero9-cel, mely jelenleg a legjobb sportkamera a piacon.


Time-lapse felvétel - az eredeti felvétel egy része (670 MB!) erről a linkről tölthető le

Amiért viszont mégis kérdéses, hogy megéri-e az árát, az ennek szintje: 180 000 forint igencsak borsos összeg, még akkor is, ha ezért most már egy egész jól használható tokot is kapunk – a plusz akkumulátort, markolatot és egyéb kiegészítőket tartalmazó csomag pedig ennél is drágább lesz majd. Sokat kell tehát fizetnünk, ha a legjobb kell – és ha hajlandóak vagyunk egy kicsit lejjebb adni, akkor pedig sokat spórolhatunk például a Hero8 Black változatával, ami 135 000 forint körüli áron érhető el, vagy akár a DJI Osmo Actionnel, mely szintén jó hatásfokú stabilizátort és 4K felbontást kínál 85-90 000 forint körül.


[+]

Mindezt figyelembe véve a Hero9 Black jelenleg leginkább akkor ajánlható, ha tényleg a legjobb kell, és ezért hajlandóak vagyunk kifizetni az ezzel járó extra magas árat – vagy éppen olyan a munkánk, amihez elengedhetetlen a Hero9 Black tudása, mely esetben szükséges beruházásról beszélünk.


[+]

Második kérdésünk az volt, hogy mit tegyen az, aki jelenleg Hero7-et vagy 8-at használ? Nos, az utóbbiról csak bizonyos körülmények teljesülése esetén éri meg az áttérés: ha az 5K felvétel vagy az előlapi színes képernyő szükséges a munkákhoz, akkor érdemes meglépni ezt, de a képminőségbeli különbség önmagában elenyésző – a Horizontal Leveling pedig könnyedén reprodukálható utólag, szoftveresen is. A Hero7 esetében, melynek Black változata jelenleg 100 000 forint körül vásárolható meg, szintén nem biztos, hogy megéri a továbblépés, bár az eredeti HyperSmooth-hoz képest itt jelentősebb a fejlődés, és sok esetben a képminőségben is érezhető a javulás az újabb generációkban, viszont az árkülönbség is markánsabb.


GoPro Hero9 Black sportkamera

Wombath

A GoPro Hero9 Black kamerát a GoPro magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • GoPro

Azóta történt

Hirdetés