Sony SRS-X9
Azt, hogy a Sony milyen óriási potenciált lát a kompakt kialakítású, otthoni vagy hordozható audiorendszerek szegmensében, tökéletesen alátámasztja, hogy jelenleg közel húsz ilyen készülék található meg termékkínálatukban. A skála a belépőszintű, kis teljesítményű és tudású daraboktól a többfunkciós, erőteljes megszólalást produkáló eszközökig terjed.
Utóbbi kategória egyik jeles képviselője az SRS-X9, amely egy beépített mélynyomóval ellátott, 2.1 csatornás, nagyteljesítményű, médialejátszós, hálózatba köthető, nagyfelbontású hanganyagok kezelésére is képes eszköz. A vállalat a termékkommunikációban annyi szépet mesél róla, hogy muszáj volt kipróbálnunk, a valóságban tényleg úgy megdörren-e, ahogy ígérték, illetve hogy valóban olyan sokoldalúan használható-e.
Nagyon minimalista külső
A Sony szerint a minimalista-futurisztikus dizájnvonalba illeszkedik a termék, amely ennek köszönhetően bármilyen belső térbe harmonikusan beilleszthető. Ez mondjuk igaz is, hiszen ez a szürke-fekete, unalmas tégla nem valószínű, hogy bárhol magára rántaná a tekintetet. Persze egy audioeszközönél ez nem is feltétlenül alapelvárás, de azért léteznek már ennél egy-két fokkal izgalmasabb kialakítású modellek, még a cég saját portfóliójában is.
A frontfelületet fedő, egérszínű fedő rácsot le lehet kapni, ami biztos dob a kinézeten, de ehhez egy speciális eszköz szükségeltetik, amelyet elvileg a dobozába csomagolnak mellé, azonban mi nem leltük. Ennek hiányában inkább nem álltunk neki szétfeszegetni az egészet, mégiscsak egy olyan termékről van szó, amelyet – sajnos – vissza kellett adni.
A teteje fényes fekete borítást kapott, ami már magában is egy elég problémás felület, hiszen minden porszem és szennyeződés meglátszik rajta, ráadásul az érintésérzékeny kezelőpanelt is ide pozicionálták. Azaz szinte biztos, hogy valamennyit mindenki fogja tapogatni, az ujjlenyomatok pedig szinte üvöltenek róla. Kifejezetten kényes anyagról van szó egyébként, amely a takarítást sem tűri jól, így érdemes odafigyelni, hogy csak pihe-puha törlőkendővel menjünk rá, ugyanis ellenkező esetben összekarcolódhat.
A csatlakozók (A és B típusú USB, 3,5 mm audiokimenet, Ethernet) hátul kaptak helyet, ami fura; az USB-t és a 3,5 mm-es, fülhallgatókhoz is használható bemenetet igazán tehették volna az elejére az egyszerűbb, kényelmesebb használat érdekében. A 43 centiméter széles, 13,3 centiméter magas és 12,5 centiméter mély hangszóró súlya nem vészes, hiszen kevesebb mint öt kilogrammot nyom (4,6 kg). De ez már pont az a méret és tömeg, amelyet nem szívesen mozgat az ember ide-oda rendszeresen.
Hirdetés
Bekapcsolva
Kezelés: mobil nélkül nem az igazi
Az SRS-X9 már egy olyan kor gyermeke, amelyben az eszköz mellé letölthető mobilos applikáció nem kiegészítő szolgáltatás, hanem olyan megkerülhetetlen pont, ami nélkül nem is beszélhetünk teljes értékű használatról. A készülék tetején elhelyezett kezelőpanel csak egy-két alapfunkció kezelésére képes, és a távirányító is pusztán kiegészítő szerepet játszik. A dobozon nincs ugyanis LCD kijelző, így ha valaki a számok között válogatna, módosítana az equalizer-beállításokon, egy pontosan meghatározott helyre ugrana egy dalban, fellépne a hálózatra vagy elindítaná a közvetlenül elérhető internetes alkalmazásokat, akkor mindenképpen szüksége van egy iOS- vagy Android-alapú tabletre vagy telefonra.
Az ingyenesen letölthető Songpal egyébként egy stabil, könnyen kezelhető darab, köszönhetően a logikus, szellős felépítésnek. Elrontani rajta nem lehet semmit, és bár magyarul nem kommunikál, azért az ikonoknak, ábráknak köszönhetően az is viszonylag könnyen elboldogulhat vele, aki nem tud angolul. A megoldás egyetlen, bár annál nagyobb hátránya, hogy muszáj a használatához egy közös helyi hálózatra csatlakoznia mindkét eszköznek. Ennek hiányában – ami pedig még manapság is könnyen előfordulhat – az ily módon történő vezérlést el lehet felejteni.
Zene számos forrásból
A készülékre többféle forrásból is eljuttathatóak a zeneszámok, a legegyszerűbb szimplán rádugni USB porton keresztül egy pendrive-ot vagy merevlemezt. Az ezen található zeneszámok között a mobil app segítségével egyszerűen lehet tallózni, amennyiben viszont ez valamiért nem lehetséges, akkor az adathordozón található hanganyagokat egymás után játssza le, függetlenül attól, hogy azok mondjuk más-más mappában vannak. A 3,5 milliméteres analóg csatlakozón keresztül rádughatóak hordozható lejátszók is, de ehhez szükséges kompatibilis kábel is, amit viszont külön kell beszerezni. Ily módon egyébként televízió is csatlakoztatható hozzá, de a hang minősége ez esetben jóval rosszabb, mint amit a HDMI vagy digitális audiocsatlakozók esetén megszokhattunk.
A hangsugárzó támogatja a Bluetooth-alapú, vezeték nélküli adatátvitelt, a párosítás pedig pofonegyszerű, hiszen csak egyetlen gombot kell megnyomni hozzá. Ha pedig valaki rendelkezik NFC támogatású mobil eszközzel, akkor elegendő csak a tetőn található ikon közelébe helyezni azt. Próbáltuk egy 3 évvel ezelőtti, Bluetooth-kompatibilis televízióval is összeismertetni, de valamiért nem tetszettek egymásnak. Mondjuk ez lehet, hogy nem is akkora baj, hiszen ez esetben tapasztalható némi késleltetés, magyarul elcsúszna a hang a képhez képest – legalábbis ez derült ki, amikor a telefonos csatlakoztatás után elindítottunk azon egy játékot.
Az eszköz csatlakoztatható a helyi hálózatra is a beépített Wi-Finek köszönhetően. A kezelési útmutató leírásait követve ezt sem lehet nagyon elrontani, pár perc alatt megvan vele az ember; még annak sem okozhat különösebb problémát, aki egyáltalán nem érdeklődik az elektronikai eszközök iránt. Értelemszerűen ennek lebonyolításához, illetve a dalok közti tallózáshoz is szükség van a Songpal alkalmazás elindítására mobil készüléken. A szoftveren keresztül elérhető közvetlenül két zenei alkalmazás, a Deezer és a Tuneln, amelyek segítségével zeneszámok vagy webes rádióadók műsora hallgatható meg. Ezek teljesen jól működnek, stabilak, és könnyen kezelhetőek.
Hangminőség
A gyártó állítása szerint az SRS-X9 típust arra tervezték, hogy új szintre emelje zenehallgatás élményét. Külön digitális S-Master HX erősítőkkel felszerelt hangszóróinak (4 magassugárzó + 2 középtartományú Magnetic Field sugárzó + mélysugárzó 2 passzív sugárzóval kiegészítve) köszönhetően képes a 45 Hz és 40 kHz közötti frekvenciatartomány tökéletes visszaadására. Megkapta a cég saját fejlesztésű DSEE HX technológiáját, amely képes a tömörített fájlok feljavítására is, amelyek így megszólalásuk minőségét tekintve megközelítik a nagyfelbontású hanganyagokét.
A technikai specifikációkat elnézve pedig a hangerőre sem lehet panasz, hiszen a névleges maximális kimeneti teljesítmény összesen 154 watt. Ez pedig még egy nagyobb szobába, házba, sőt akár kültéri használat esetén elég elméletileg. E tekintetben teljesítette is az elvárásokat, hiszen egy átlagos méretű fővárosi lakásban nem is lehetett maximumra "csavarni" a hangerőt. Felvittük egy nagy ház tetejére, ott ráadtuk a kakaót, és még 30 méterről is szépen lehetett hallani.
A hang minőségét tekintve már nem ennyire egységesen pozitív a kép. Kezdjük azzal, hogy a sztereó élményt, mint olyat, nagyjából el is lehet felejteni. Ennek szimplán fizikai okai vannak, hiszen olyan közel helyezkednek el egymáshoz a hangszórók, hogy az ember egy egységes hangtömeget érzékel csak. Ezenkívül fontos kiemelni, hogy DSEE HX technológia ide vagy oda, a rossz minőségű, gyatrán tömörített állományok esetén felesleges csodát várni. Sz... sárból egyszerűen nem lehet várat építeni. Ilyenkor ugyanis a megszólalás tompa, hajlamos elkenni a magas hangokat, a mélyekből pedig hiányzik az erő. Viszont tény, hogy hanghibák nem jelentkeztek, de azért egy ilyen árkategóriájú eszköz esetében alapelvárás is, hogy ne sisteregjen, zúgjon-búgjon, és a készülékház se rezonáljon.
Amennyiben sikerül többé-kevésbé épkézláb fájlokat eljuttatni rá, akkor már jobban teljesít. Az igazi erejét a nagyfelbontású, FLAC, illetve DSD 2,8MHz anyagoknál mutatta meg, ezeket azonban csak az USB porton keresztül csatlakoztatott külső adattároló eszközökről lehet rá eljuttatni. Amellett, hogy ezeknél a basszusfutamok is szépen, tisztán doromboltak, a magas hangokban rejlő finomságokat is képes volt visszaadni.
De azért az is tény, hogy egy komolyabb, külön komponensekből álló hangrendszerrel nem képes felvenni a versenyt e téren. Hiába ígéri a gyártó, hogy a hangok tengere körülöleli az embert, erről azért szó sincs. Az előre programozott equalizer beállítások nem hiányoznak (Rock, Pop, Latin, Jazz, Classic), de az egészet akár rá is lehet bízni az elektronikára, ilyenkor automatikusan az ID3 tagekben megtalálható stílusbesorolás alapján lövi be a megfelelőt.
Értékelés
Bár méretéből és súlyából adódóan nem okozna különösebb problémát a hordozhatóság, legalábbis rövid távon biztosan nem, ám az akkumulátort kihagyták belőle, ami egy kicsit fájó döntés, így tehát csak a hálózati áramforráshoz csatlakoztatva lehet használni. A vizet, az ütéseket és a port sem szereti, úgyhogy a kültéri használatot jobb nem erőltetni. A dizájnerek nem nagyon strapálták magukat, és bár tény, hogy nem ez a legfontosabb tényező, azért ebben a termékcsaládban már igenis számít, hogy néz ki valami. Mégiscsak jobban szem előtt van, mint mondjuk egy asztali médialejátszó vagy egy NAS. Világos, hogy a totális minimalizmus lebegett a tervezők szeme előtt – aminek megvan az az előnye, hogy így gyakorlatilag bármilyen belső térbe viszonylag harmonikusan beilleszthető – de ettől a végeredmény még kicsit unalmas.
A teljesen a mobil eszközre épülő – a távirányítót gyakorlatilag kézbe sem vettük – kezelés, köszönhetően a kiforrott alkalmazásnak, nem rossz. Kényelmes a dolog, gyorsan bele is lehetne jönni, de azért nem lenne kimondott hátrány, ha nem ez volna az egyetlen módja annak, hogy a készülékben rejlő potenciált ki tudja aknázni a felhasználó. Azért hiányzik az LCD kijelző, mert nemhogy a számok kiválasztása nem működik telefon vagy tablet nélkül, de még az előre programozott hangprofilok közül sem lehet választani.
Ugyanakkor dicséretet érdemel, hogy igen sokféleképpen juttathatóak el rá a zeneszámok, illetve hogy a beépített médialejátszó a nagyfelbontású fájlok kezelését is támogatja. Amennyiben sikerül ilyen állományokat ráküldeni, akkor a megszólalás is remek. Dinamikus, gazdag, erőteljes a hangzás, e tekintetben a Sony SRS-X9 a kategória élvonalában foglal helyet jelenleg, és a lényeg végül is ez. Nincs különösebb gond a tömörített, gyengébb forrásból érkező audiotartalmakkal sem, csak ezektől felesleges csodát várni.
A beépített mélynyomótól egy kicsit fáztunk a termék bekapcsolása előtt, mert láttunk már rá példát korábban, hogy ez a megoldás nem sült el túl jól, de itt ezzel sem volt gond. Ami még megdöbbentő, az az ár, ugyanis 190 000 forintot kérnek el a hangsugárzóért. Igen, majd kétszázezret. Első pillantásra majdnem lefordultunk a székről, mert azért ez rengeteg pénz egy ilyen ketyeréért. Még akkor is, ha valóban kategóriája egyik legjobb, legnagyobb tudású, legszebben megszólaló, valóban sokoldalú és könnyen kezelhető készülékéről van szó, ami miatt nem kérdés, hogy tetszett nekünk. Mindenesetre biztos akad majd olyan, aki megveszi, de az is egymillió százalék, hogy tömegtermék nem lesz belőle.
Sony SRS-X9 kompakt audiorendszer
Daywalker
A Sony SRS-X9 kompakt otthoni audiorendszert a Sony magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.