Mi az, amit kapunk?
Nézzük, mit kapunk ilyen sok pénzért! A PlayStation 2 egyik legtöbbször hangsúlyozott előnye a DVD-lejátszás. Egy egyszerű SONY asztali DVD-lejátszó ára 100 ezer forint körül van, a régi PlayStation jelenleg 40 ezer forintért kapható. Mindezek tükrében átértékelődik a 120 ezer forintos vételár. A DVD formátum mellett támogatja a CD-audio-t is, azaz képes zene CD-ket lejátszani. A meghajtó maximális sebessége 4x-es DVD és 24x-es CD esetén.
A DVD-lejátszók hírhedt tulajdonsága a régiókód szerinti lejátszás. A világot gazdasági régiókra osztották, hogy a DVD-lemezek területenkénti megjelenését szabályozni lehessen. Minden DVD-lemezt ellátnak egy régiókóddal, amelyet csak a megegyező régiókódú meghajtó képes lejátszani. Sajnos, a SONY tervezői sem felejtették ki a régiókód-védelmet a készülékből, ezért csak a közép-európai, kettes régiókódú lemezeket nézhetjük. A helyzet szerencsére nem ilyen kilátástalan, léteznek bizonyos eljárások, amelyekkel a PS2-t rá lehet venni más régiókódú lemezek megemésztésére is.
SSX Snowboard
A SONY másik nagy dobása az Internet-elérés és a beépített modem lett volna. Az előzetes tervek szerint a nagy sávszélességű kapcsolaton keresztül zenék vagy filmek szórakoztatták volna a felhasználókat, a hálón keresztüli játékról nem is beszélve. Az e-business háttér megteremtéséhez a vállalaton belül komoly átszervezések történtek. Különböző hálózati szolgáltatókkal kötöttek szerződést, a nagy tervet mégsem sikerült teljes egészében megvalósítani. A belső helyett külső modemmel kapcsolódhatunk az internetre, ráadásul ez nem tartozik a gép alapfelszereltségéhez, tehát külön kell beszerezni. Ehhez az elképzeléshez kapcsolódik a külső merevlemez, amelyen az interneten keresztül letöltött anyagokat tárolhatjuk, például zenét, filmeket vagy játékokat. Az utóbbi két perifériát még nem hozták kereskedelmi forgalomba.
Mint azt már korábban említettem, egy konzolt legfőképpen a rá írt programok mennyisége és minősége jellemez. A SONY-nak 2000 márciusában, a PS2 megjelenése napján 89 játékfejlesztő céggel volt írásos szerződése és azóta ez a kör csak bővült. Mindezek ellenére Magyarországon sokan panaszkodnak a szegényes szoftverellátottságra, mert hozzánk még nem érkezett meg a nagy programdömping. Vigasztalásul talán csak az szolgálhat, hogy a PS2 a régi PSX-es játékokat is gond nélkül futtatja, sőt számos esetben feljavítja azok képminőségét (bilinear texturing effekt segítségével elmossa a pixeleket, ezért kevésbé lesz szemcsés a kép). Sokan úgy gondolják, hogy néhány régebbi konzolra írt játék (pl. a DC-s Shenmue) grafikailag túlszárnyalja a PS2-es játékokat. Ez talán igaz, de ne feledjük, hogy az első generációs PS2-es játékok még messze nem használják ki a hardver nyújtotta lehetőségeket! Ugyanez például a sokadik generációs Dreamcast-os játékokról nem mondható el. Ezek a konzolok, véleményem szerint, teljesítőképességük határához érkeztek, míg a PS2-ben jócskán van még tartalék.
SSX Snowboard
Mi van a dobozban?
A mélykék csomagolásban egy meglepően könnyű szerkezet lapul. A gép külleme egyáltalán nem hivalkodó, az elején lévő sötétkék led high-tech hangulatot sugároz. Ez a kis led a CD-ről való olvasás jelzésére szolgál. Mellette egy másik "lámpácskát" helyeztek el, amely piros színnel jelzi a konzol készenléti és zölddel az aktív állapotát. A készüléket lehet fektetve és állítva is tárolni. Ha az utóbbit választjuk, akkor a CD-tartó is függőleges helyzetbe kerül, ennek ellenére (egy ügyes kis peremnek köszönhetően) egyszer sem sikerült kiejteni a lemezt a tálcából. A gép a megjelenítőhöz Euro AV (SCART) vagy RCA bemenettel csatlakoztatható, amelyhez a megfelelő kábel megtalálható a dobozban. További tartozék egy kontroller, amelyen rengeteg gomb és két kis irányító kar található, egy tápkábel, egy kézikönyv és egy demo CD.
Egy-két dolog azonban elgondolkodtató. Második kontroller (15 ezer forint) nélkül nem lehet egyszerre többen játszani, memóriakártya (19 ezer forint) nélkül pedig nem lehet egy játékot teljesen végigjátszani, ezért ezek beszerzése elkerülhetetlen egy igazi játékos számára. Tehát a kikiáltott ár csak a legszükségesebb eszközöket tartalmazza és nem az elvárhatót. Ez több mint megtévesztő.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!