Socket AM2+ a felsőházban - chipsetek párbaja

MSI K9A2 Platinum

A Gigabyte mellett az MSI is benevezett a 790FX chipsetes alaplapok harcába, sőt az MSI volt az első gyártó, amely elküldte nekünk saját példányát. Végül a CPU-tesztekben azért a Gigabyte-ot használtuk, mert az MSI-hez akkoriban még nem volt kiforrott BIOS, ez időközben megváltozott. Az MSI K9A2 Platinum érdekessége, hogy felszereltségéhez képest kivételesen olcsó, a kérdés már csak az, hogy ez minek köszönhető, talán valamit lespóroltak róla? Az alaplap egy szimpla MSI-s dobozban érkezett hozzánk, sajnos a gyártó nem küldte el mellé azokat az eszközöket, melyeket a boltban megvehető példányok tartalmaznak, így csak a weboldalról tudtuk meg, hogy a K9A2 Platinumhoz IDE- és SATA-kábeleket, FireWire-kivezetést és SATA/eSATA átalakítót, CrossFire-hidakat kapunk (illetve minden bizonnyal leírást és driver CD-t).


MSI K9A2 Platinum [+]

Annak ellenére, hogy a K9A2 a legolcsóbb 790FX-es alaplap, ez az egyetlen, amely képes négy darab duplaszlotos Radeon fogadására. Az alaplapról nem hiányzik az x1-es PCIe port és a PCI bővítőhely sem. Az IDE csatlakozó mellett nem kevesebb, mint hat SATA portot találunk, tehát ezen a téren sincs gond az MSI lapjával. A déli híd alatt van egy-egy power és reset gomb, ami a drágább alaplapok alkotóeleme szokott lenni. Valaminek hiányoznia kell, vagy nem? A processzor feszültségellátása a többi nagyágyúéhoz képest kicsit gyengének tűnik, mindössze négyfázisú, és ami még érdekesség, hogy a külön tápcsatlakozó csak négytűs, szemben a manapság szokásos nyolctűs verzióval. A melegedő alkatrészek hűtéséről ezúttal is egy heat-pipe-os hűtőrendszer gondoskodik, az északi hídon található forma szokatlan, de az MSI állítása szerint hatásos: átlagos használat mellett mi az összes hűtőbordán 45 fokokat mértünk, ami az eddigiek közül a legalacsonyabb. Több lényeges látnivaló nincs is a K9A2-n, talán említésre érdemesek még az alaplap alján található USB kivezetések.


Hátsó panel [+]

A hátoldal picit szegényesnek tűnik, mint látható, az egyes gyártók máshova helyezik a hangsúlyt. A K9A2 Platinumról is hiányoznak a soros és párhuzamos portok, viszont van USB, IEEE 1394 és eSATA, ellenben csak koaxális SPDIF-kimenettel szolgál.

Hirdetés

BIOS

BIOSAMI BIOS v1.4
Beállítható buszsebesség200-600 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók4x-től 25x-ig egyesével
Állítható PCIe sebesség-
További buszsebességek- HT ratio: 1x és 13x között egyesével
Beállítható feszültségek- CPU: 1,268 és 1,527 V között 0,03 V-os lépésekben
- RAM: 1,80 V és 2,50 V között 0,05 V-os lépésekben
- NB voltage: 1,125 V és 1,525 V között 0,025 V-os lépésekben
- Hypertransport voltage: 1,175 V és 1,525 V között 0,025 V-os lépésekben


BIOS [+]

A BIOS-t nézve az MSI-ben kicsit csalódtunk, az utóbbi időben több olyan alaplapjukkal is találkoztunk, melyek összehasonlítva az Asus, Gigabyte vagy Abit termékeivel, alig voltak versenyképesek. Márpedig ha drága alaplapról esik szó, a tuningolhatóság egy lényeges szempont, elvégre vagy a felszereltség, vagy a túlhajtás miatt vesz valaki drága alaplapot. Sajnos a K9A2 Platinum sem szerepelt kiemelkedően. Elmondható, hogy amit be lehet állítani, azzal nincs különösebb bajunk, viszont van jónéhány opció, ami szerintünk hiányzik. Először is tesztjeinkből kiderült, hogy az MSI a TLB bug patchet alapértelmezés szerint bekapcsolja, és ennek kikapcsolására nincs mód BIOS-ból. Rendben van, a hiba csak a B2 steppinges Phenomokat érinti, de csak laboratóriumi körülmények között idézhető elő, tehát az egyszeri felhasználónak igazán adhatnának egy esélyt a kikapcsolására. Ott az OverDrive alkalmazás, mondhatnánk, de ha a tulajdonos nem ismeri az OverDrive-ot? Phenomjának teljesítménye jópár százalékkal elmarad az elvárhatótól. Ezzel kapcsolatban váltottunk néhány levelet az MSI-vel, ők közölték velünk, hogy ha kell, akkor készítenek számunkra egy olyan BIOS-verziót, amelyben kikapcsolható a TLB-patch, de nekünk olyan BIOS kellene, amit a felhasználók is letölthetnek, nem csak belső használatra szánták.

Emellett hiányzik a PCIe (OverDrive) és a northbridge/L3 cache órajelének beállítására való opció is (az MSI-t ezzel kapcsolatban is megkérdeztük, de kontaktemberük nem értette, miről beszélünk, keverte az északi híd és a HyperTransport szorzóját). Hogy ez mit jelent? Egy Phenom processzorban az északi híd mindig alacsonyabb órajelen jár, mint a CPU-magok. Tuning esetén, ha nem vehetjük vissza az északi híd órajelét, akkor ez egy plusz hibaforrás, gátolhatja a túlhajtást. Szerintünk kevés a vezérelhető ventilátorok száma is (összesen egy, a processzoré), de legalább van opció az aktuális beállítások elmentésére. Végülis mit várhatunk a legolcsóbb 790FX-es laptól? Ha megbarátkozunk ezzel a pár hiányossággal, akkor minimum tízezer forintot megspórolhatunk.

MSI K9A2 Platinum specifikációk:

AlaplapMSI K9A2 Platinum
ProcesszortámogatásAMD Phenom, Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusaSocket AM2+
LapkakészletAMD 790FX
Memória4 DIMM / maximum 8 GB DDR2-1066 / DDR2-800 / DDR2-667 / DDR-533
kétcsatornás memóriavezérlő
Bővítőfoglalatok2 PCI Express x16
2 PCI Express x8
1 PCI Express x1
2 PCI
Parallel ATA / RAID1 Ultra ATA 133 – AMD SB600
Serial ATA / RAID4 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD) – AMD SB600
2 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1 és 0+1) – Promise T3 chip
2 eSATA csatlakozó – Promise T3 chip
Integrált audioNyolccsatornás Realtek ALC888 – SPDIF kimenet
Integrált hálózati vezérlőGigabit Ethernet (Realtek 8111B)
FireWire (IEEE 1394)2 port – VIA 6308P
USB 2.04 port a hátlapon, 3 port kivezetéssel
MéretekATX, 305 x 244 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
MSI
MSI K9A2 Platinum
Bruttó kiskereskedelmi árkb. 32 000 forint

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Intel P45 MSI módra

    Festői alpesi környezetben, gleccserrel, tuningversennyel, mestergerendán lógó informatikussal és tájjellegű zenebohóccal prezentálta új inteles alaplapjait az MSI.

  • AMD 770-et a népnek: olcsó alaplapok a színen

    Négy alaplapot tesztelünk az AMD kisebbik, grafikus vezérlő nélküli chipsetjével.

  • SLI a CrossFireX ellen

    Kettő, három és négy grafikus processzorból álló konfigurációk hasznavehetőségét és teljesítményét vetettük össze.

  • Intel P45 - Front Side Bus utoljára?

    A Nehalem CPU-kkal alapvetően megváltoznak az Intel platformok. Megnéztük, mit tud a váltás előtti utolsó középkategóriás chipset.

Előzmények

Hirdetés