Socket AM2+ a felsőházban - chipsetek párbaja

Asus Crosshair II Formula

Az nForce 780a SLI egy csúcskategóriás chipkészlet, az Asus pedig ennek megfelelően járt el, amikor egy Republic of Gamers alaplapot épített köré: ez lett a Crosshair II Formula. A méretes, telitömött dobozban a leírás mellett megtaláljuk a szokásos és szükséges kábeleket, a driver CD-n kívül egy teljes verziójú Company of Heroes DVD-t, illetve egy sima és egy 3-utas SLI-csatlakozót, egy chipsethűtő-ventilátort kapunk, nagyon helyesen DVI/HDMI átalakító, a RoG alaplapok esetén szokásos LCD Poster és SupremeFX II hangkártya is részét képezi a csomagnak.


Hozzávalók [+]

A Crosshair II Formula nagyban hasonlít az nForce 590 SLI-re épülő Crosshair nF590 SLI-re, annak továbbgondolt változatának tekinthető. A NYÁK maradt fekete, a foglalatok pedig továbbra is kék, illetve fehér színben „pompáznak”. Elődjéhez hasonlóan a déli híd, az északi híd és a CPU-foglalat mellett található FET-ek heat-pipe-os rendszerrel vannak összekötve. Az északi hídon van egy mini ventilátor, ami éppen arra elég, hogy valami kis levegőt kavargasson arrafelé, szerencsére nem hallani a hangját. Három x16-os PCIe aljzat fogadja a csúcs GeForce-okat, hogy 3-utas SLI-t építhessünk ki. A hosszú videokártyák használata során néha problémás a SATA-kábelek elvezetése, ezt az Asus úgy oldotta meg, hogy az alaplap szélén található SATA csatlakozókat 90 fokkal elfordította – okos. Ha már ezen a területen tartózkodunk, mindenképpen meg kell említeni a RoG alaplapokon szokásos power és reset gombokat, a CMOS Clear kapcsolót, amiből ráadásul kettő van, ugyanis a hátlapi panelen is találunk egyet, igaz, gomb formájában. Diagnosztikai kijelzőt nem találtunk. Az egyre ritkábban használt floppycsatlakozót „jól megérdemelt” helyére tették, ahol még éppen volt számára hely, a legalsó PCI alá. Szintén a lap alsó felén találjuk az USB és IEEE 1394 kivezetések egy részét is.


Asus Crosshair II Formula [+]

A hőcsővel összekötött hűtőbordák nem éppen hűvösségük miatt maradnak meg emlékezetünkben. Átlagos használat mellett (nem beépítve) az északi hídon és a FET-eken található borda infrás hőmérővel mérve elérte a 70 fokot, a déli híd 65-ig kúszott fel. Az integrált videokártyát használva újabb 5–10 fokot számolhatunk hozzá a komponensekhez. A processzor ellátása asusosan szólva úgymond 8+2 fázisos, az összes kondenzátor polimer-alu szilárelektrolitos.


A hűtés és a CPU környéke [+]

A RoG alaplapokat nem irodába szánták, sőt általánosságban véve a legmodernebbek közé sorolhatók, ennek megfelelően jópár régi csatlakozó hiányzik róluk. Például csak a billentyűzet számára van PS2 port, soros és párhuzamos portok pedig egyáltalán nincsenek rajta. Ehelyett az USB, IEEE 1394, RJ45-ös aljzatok és az analóg, illetve HDMI videokimenetek élveznek prioritást. Az audiocsatlakozókat a SupremeFX II hangkártyán találjuk, a hátlapon csak az SPDIF-kimenetek vannak. Az eSATA-t hiányoljuk. A lap legszélén találjuk a CMOS Clear gombot, ami akkor tehet jó szolgálatot, amikor az alaplapot már a házba beépítve ütközünk problémába.


Hátsó panel [+]

A témához kapcsolódik a RoG alaplapok mellé csomagolt LCD Poster is, melynek csatlakozóját ezen a területen találjuk. Ez az alaplapra kötve lényegében folyamatosan tájékoztat minket az aktuális állapotokról. Az LCD Poster különlegessége, hogy csatlakozókábele igen hosszú, így egy számítógépházba beszerelt, véglegesen összerakott konfigurációt az asztal alatt tartva, az LCD Postert pedig az asztal tetejére helyezve is használható. Az LCD Poster működéséről készítettünk egy kis videót, ezt ide kattintva (jobb minőség) vagy alább lehet megtekinteni.

Hirdetés

BIOS

BIOSAMI BIOS 0502
Beállítható buszsebesség200-600 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók5x-től 25x-ig feles lépésekben
Állítható PCIe sebesség100-200 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
További buszsebességek- K8<->NB HT speed: 400 és 1,8 GHz között 200 MHz-es lépésekben
- K8<->NB HT width: 8/8 vagy 16/16 bit
- CPU-NB multiplier: 5x és 15x között egyesével
Beállítható feszültségek- CPU: 0,7750 és 2,0000 V között 0,0125 V-os lépésekben
- CPU NB voltage: 0,7750 V és 1,5500 V között 0,0125 V-os lépésekben
- CPU voltage: 0,7750 V és 1,5500 V között 0,0125 V-os lépésekben
- RAM: 1,800 V és 3,400 V között 0,02 V-os lépésekben
- HT voltage: 1,20 V és 1,90 V között 0,02 V-os lépésekben
- VDDNB voltage: +100 mV és +450 mV között 50 mV-os lépésekben
- SB voltage: 1,10 V és 2,36 V között 0,02 V-os lépésekben
- VDDA voltage: 2,50 V és 3,02 V között 0,1 V-os lépésekben
- BR voltage: 1,20 V és 2,46 V között 0,02 V-os lépésekben
- DDR2 controller ref voltage: DDR2_REF -30 mV és +30 mV között 10 mV-os lépésekben
- DDR2 channel A ref voltage: DDR2_REF -30 mV és +30 mV között 10 mV-os lépésekben
- DDR2 channel B ref voltage: DDR2_REF -30 mV és +30 mV között 10 mV-os lépésekben


BIOS [+]

A Republic of Gamers alaplapok másik ismérve a remek túlhajthatóság, illetve ehhez kapcsolódóan az agyontuningolható, finomhangolható BIOS. A Crosshair II Formula esetén sincs ez másként, elég ránézni a táblázatra, ennyi opcióval esetleg egyes csúcs DFI deszkákon találkozhat az ember, néhanapján. Őszintén bevalljuk, van egy-két opció, amely még számunkra is kicsit ködös jelentéssel bír. Egyrészt létezik külön CPU Voltage és Vcore voltage, mi eddig azt hittük, hogy ez a kettő egy és ugyanaz. A VDDA és a BR Voltage jelentéséről egyelőre nem sikerült pontos információkat találnunk, tehát a kísérletező kedvű felhasználókra marad ennek kiderítése. Érdekes még a CPU NB és a VDDNB Voltage megléte is, mindkettőre rámondhatnánk, hogy az északi híd feszültségét hivatottak beállítani, két különböző módon, a CPU NB konkrét feszültséget állít be, a VDDNB pedig ehhez ad plusz feszültséget, de ez csak egy tipp. A DDR2 vezérlő feszültsége is háromféleképpen állítható be, és még ott van a kétfajta NB Voltage is, amely az északi hídhoz kapcsolódik, márpedig az északi híd vezérli a memóriavezérlőt, szóval lesz mivel kísérleteznie a leendő Crosshair II Formula-tulajdonosnak.

De nézzük inkább a fontosabb funkciókat! Lehetőségünk van a processzor egyes magjainak letiltására, és a memóriaidőzítések sora is igen hosszúra nyúlik. Az integrált VGA órajelét nem állíthatjuk be BIOS-ból, csak a lefoglalt memória méretét, ez egyébként Hybrid módban konstans 256 MB-os értéket vesz fel. Lehetőségünk van az LCD Posteren megjelenő szöveg beállítására. A RoG alaplapok a feszültségek, hőmérsékletek és ventilátor-fordulatszámok monitorozásában is vetélytársaik előtt járnak, Abit μGuru-szintű az egész: hét ventilátor szabályozható egymástól függetlenül, hat opción keresztül (a CHA_FAN1 és 2 csak együttesen).

Asus Crosshair II Formula specifikációk:

AlaplapAsus Crosshair II Formula
ProcesszortámogatásAMD Phenom, Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusaSocket AM2+
LapkakészletNVIDIA nForce 780a SLI
Memória4 DIMM / maximum 8 GB DDR2-1066 / DDR2-800 / DDR2-667 / DDR-533
kétcsatornás memóriavezérlő
Bővítőfoglalatok2 PCI Express x16
1 PCI Express x8
2 PCI Express x1
2 PCI
Parallel ATA / RAID1 Ultra ATA 133 – nForce 780a
Serial ATA / RAID6 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD) – nForce 780a
2 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1, JBOD) – Silicon Image 3132
Integrált audioNyolccsatornás ADI 1988B HDA – SPDIF kimenet
Integrált hálózati vezérlőDualNET – 2 x NVIDIA nForce 680a Gigabit Ethernet (Marvell PHY)
FireWire (IEEE 1394)2 port – VIA 6308P
USB 2.06 port a hátlapon, 3 port kivezetéssel
MéretekATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
Asus
Asus Crosshair II Formula
Bruttó kiskereskedelmi árkb. 56 000 forint

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Intel P45 MSI módra

    Festői alpesi környezetben, gleccserrel, tuningversennyel, mestergerendán lógó informatikussal és tájjellegű zenebohóccal prezentálta új inteles alaplapjait az MSI.

  • AMD 770-et a népnek: olcsó alaplapok a színen

    Négy alaplapot tesztelünk az AMD kisebbik, grafikus vezérlő nélküli chipsetjével.

  • SLI a CrossFireX ellen

    Kettő, három és négy grafikus processzorból álló konfigurációk hasznavehetőségét és teljesítményét vetettük össze.

  • Intel P45 - Front Side Bus utoljára?

    A Nehalem CPU-kkal alapvetően megváltoznak az Intel platformok. Megnéztük, mit tud a váltás előtti utolsó középkategóriás chipset.

Előzmények

Hirdetés