Socket AM2-es lapok tesztje - 3. rész

Értékelés

Továbbra sem áll módunkban a piacon fellelhető összes Socket AM2-es alaplapot bemutatni, így azokra próbálunk szorítkozni, amelyek egy „alaplapcsalád” legdrágább tagjai (ebből következően az olcsóbb verziók csak egy-egy integrált eszköz hiányában térnek el attól), vagy pedig valamilyen oknál fogva érdemesnek tartottuk őket a vásárlásra (legalábbis addig biztosan, amíg közelebbről meg nem ismertük).

Az Abit KN9 SLI magán hordozza mindazon jegyeket, melyek miatt az emberek szeretik az Abitot. Egyszerű, letisztult, minden megtalálható rajta, amire szükségünk lehet, és természetesen jól tuningolható. A dobozban található kellékeket tekintve a gyártó az állandó eszközökre támaszkodott, ahány Abit alaplapot láttunk eddig, mindegyikhez ugyanazok az alkotóelemek jártak (kivéve persze az SLI hídnyákot). Az alaplap felépítésével elégedettek voltunk, talán a floppycsatlakozó feljebb kerülhetett volna. A heat-pipe-elvű chipsethűtés velejárója a hangtalanság, és valószínűleg ennek tudható be az is, hogy ezzel az alaplappal csak 275 MHz-es FSB-órajelet értünk el. A KN9 SLI közvetlen ellenfelei a kicsit drágább Asus M2N-SLI Deluxe és a szintén kicsit drágább MSI K9N SLI Platinum. Ez a három alaplap szinte ugyanolyan felszereltségű, ezért a vásárlás során (már ha nForce 570 SLI chipsetes alaplap vásárlása a cél) a leendő tulajdonos valószínűleg szimpátia alapján fog választani – mi az Asust vennénk az M2N32-SLI Deluxe hatására. Az Abit KN9 SLI tetszett; konkurensei között van jobb, de az egyszersmind drágább is.

Az ASRock AM2XLI-eSATA2 ára és az ULI chipset miatt kerülhetett bele tesztünkbe. Az árához mérten jól felszerelt alaplap a mindennapi munka során nem okozott csalódást annak ellenére, hogy az ULI chipsetektől kicsit tartani szoktunk (ugyanez igaz a SIS chipsetekre is). Az SLI-támogatással is rendelkező alaplap mellé csak az alapfelszereltség részeit képező kellékeket kapjuk meg, másra nincs is szükség ennyi pénzért. Felépítése egy-két pontot leszámítva (az IDE és floppycsatlakozók rossz elhelyezése) megfelelőnek bizonyult, és látva az alig melegedő chipsetet és a tuningra csak korlátozottan használható BIOS-t, az AM2XLI-eSATA2-t egy „összerakom és menjen” számítógépben minden további nélkül el tudjuk képzelni. Ezek alapján tetszett.

Az Asus M2N32-SLI Deluxe egy totálisan más dimenzió. A gyártó már a doboz kinyitása után tudatosítani akarja bennünk, hogy itt egy nem mindennapi termékről van szó, hiszen a Wi-Fi-antenna, mikrofon és opcionális ventilátor olyan eszközök, melyek nem általánosak egy alaplap esetében. Az M2N32-SLI Deluxe felépítésével sem voltunk minden szempontból elégedettek, a heat-pipe-elvű chipsethűtés hangtalan működést tesz lehetővé, viszont a hűtőbordák közel kerültek a CPU és a felső PCIe foglalathoz is. Integrált eszközökből nincs hiány, és a BIOS-szal, illetve a tuningeredményekkel is maradéktalanul elégedettek voltunk, így ez az alaplap nem véletlenül ilyen drága. Az M2N32-SLI Deluxe az egyik legdrágább és legfelszereltebb AM2-es alaplap, ennek tudatában a többi márka legjobb típusaihoz érdemes hasonlítani. Ha a leendő tulajdonos mindenképpen a legfelszereltebbet akarja magának, akkor az M2N32-SLI Deluxe ajánlott, de úgy véljük, hogy ha nincs szükség a 2 x 16 PCIe-sávra és a Wi-Fi-re, akkor az M2N-SLI is bőven elegendő, hiszen az jóval olcsóbb, de csak ennyivel kevesebb.

Az Asus M2V-vel megint ugrunk egy nagyot, hiszen ezúttal egy belépőszintű alaplapról van szó. Ennek megfelelően ne keressünk a dobozban mindenféle kis kütyüt, távirányítót és hasonló dolgokat, mert nagyot fogunk csalódni; az M2V mellé az ASRockhoz hasonlóan csak a legszükségesebb kellékeket kapjuk meg. Az alaplap felépítésével nem voltunk teljesen elégedettek (tápcsatlakozók, floppycsatlakozó elhelyezése miatt), de tudomásul vettük, hogy ez az alaplap nem is a „minden nap nyúlkálok a gépben” típusú felhasználók számára, hanem ahogy korábban fogalmaztunk, a kisigényűek számára készült. És ez igaz az alaplapra is, hiszen ez a chipset melegedik a legkevésbé az összes közül (a chipset-hűtőborda alján épphogy volt egy pötty szilikonpaszta), és ez is kínálja fel a legkevesebb tuningopciót. Ha az ASRockhoz hasonlítanánk, akkor mellette lehetne felhozni a gigabites hálózati vezérlőt (amiből az ASRockon csak 10/100 megabites van), viszont az integrált hangkodek minden eddigit alulmúlóan gyengén szerepelt (szemben az ASRockon találhatóval). Mi afelé hajlunk, hogy a célok szentesítsék az eszközt: ha a leendő tulajdonos úgy gondolja, hogy a későbbiekben szükség lesz a gigabites hálózati vezérlőre, akkor az M2V-t ajánljuk, minden más esetben az ASRock AM2XLI-eSATA2-t.

A DFI Infinity NF UltraII-M2 érdekes színfoltja volt tesztünknek, ami nem is csoda egy DFI alaplap esetében. Valószínűleg a márkanév miatt lehet ez az alaplap 30 900 forint, ami drágának tűnik annak fényében, hogy az Abit, Asus és MSI nForce 570 Ultra chipkészletes megoldásai mind olcsóbbak ennél. Mit hozhatunk fel az NF UltraII-M2 mellett? Az alaplap a csomagolásával és a hozzá adott kellékekkel nem vett le minket a lábunkról, ezzel szemben az alaplap felépítésével elégedettek voltunk, és az integrált eszközök tekintetében sem panaszkodhatunk, igaz még elégedettebbek lennénk, ha a gyártó belepakolt volna a dobozba még egy-egy FireWire és USB-portokat tartalmazó hátsó kivezetést pár száz forint értékben. A csomagolás mellett a chipsethűtést tudjuk még kifogásolni, ugyanis a BIOS szintjén tesztünk egyik legkomolyabb versenyzőjével van dolgunk, és ezt igazolják eredményei is. Nagyon jó tuningpotenciálja és az előzőleg felsorolt pozitívumok miatt ez az alaplap is tetszett, de kicsit drágálljuk.

Az ECS KA3 MVP Extreme is egyik kirívó színfoltja volt tesztünknek, és ez szó szerint is érthető. Ilyen színű alaplappal korábban csak a Solteknél találkoztunk. Az ECS lapja más szempontból is kitűnik a többi közül, ugyanis az ATI CrossFire Xpress 3200-as chipsetre épül, melyből nem sok van piacon: a most taglalt ECS-n kívül talán csak az MSI K9A Platinum és az Asus M2R32-MVP, ám ezek közül is csupán az MSI-t lehet kapni idehaza. A KA3 MVP dobozából a gyártó nem sajnálta az anyagot, van benne sok minden, ami kellhet és még olyan is, ami nem. Az ECS üdvöskéje esztétikailag nem a legkellemesebb, és felépítésével is akadtak gondjaink, főleg a felső IDE-csatlakozó rossz elhelyezése szúrja a szemünket, viszont dicséretes, hogy a gyártó megpróbálta kiküszöbölni a kevés IDE-csatorna problémáját, és egy külső vezérlőchipet ültetve az alaplapra. Integrált eszközökből egyébiránt ezúttal sincs hiány, ezen a téren kitett magáért az ECS. Mindezek mellett úgy véljük, hogy ugyanez az ECS elkövetett egy igen nagy hibát, amikor a BIOS-t nem úgy alakította ki, ahogy azt az ATI tanácsolja a CrossFire Xpress 3200 chipsetes alaplapok esetében, ugyanis ezek után igen nehéz lenne akárkit is rábeszélni egy ilyen alaplap megvételére, ami ráadásul még csak nem is olcsó. Úgy gondoljuk, hogy csak abban az esetben érdemes a KA3 MVP Extreme a vételre, ha valaki mindenképpen CrossFire-kompatibilis alaplapot akar magáénak tudni, mely 43 000 forintos árával az nForce 570 SLI chipkészletes alaplapok kategóriájában indul, ami végülis dicséretes, hiszen maga a chipset az nForce 590 SLI kihívója.

A Foxconn C51XEM2AA-8EKRS2H-t csak az Asus M2N32-SLI Deluxe közelíti meg, legalábbis az árát tekintve. Vajon minek köszönhető, hogy egy Foxconn alaplap ilyen drága? Ez a gyártó itthon néhány évvel ezelőtt gyakorlatilag ismeretlen volt az alaplapok kiskereskedelmi piacán annak ellenére, hogy rengeteg alkatrészt gyárt. Lássuk, mit is kapunk ezért a pénzért: ha valaki kedveli az egyszerű, nem csicsás, de mégis elegáns alkatrészeket (már ha egy PC-alkatrész esetében lehet eleganciáról beszélni), akkor a Foxconn lapjában megtalálja az igazit. A csomagolás egyszerű, a lényeg az, ami a dobozban van, márpedig a dobozt jól kitömte a gyártó. A kábelek és az alaplap nagy része fekete, mintha egy sötét lovagról lenne szó. Az alaplap, mint már tudjuk, az NVIDIA referenciatervei szerint készült, tehát ez az alaplap pont olyan, amilyennek az NVIDIA elképzelte. Felépítésével elégedettek voltunk (kivéve a floppycsatlakozó helyét, de hát szegény gyártók a rengeteg chip miatt máshova már nem tudják tenni), viszont a déli hídon található chipsethűtés probléma forrása lehet a későbbiekben. Az integrált eszközöket tekintve is jó helyen áll a Foxconn, ráadásul a mezőnyben egyedüliként kínál fel 800 Mbit/s-os FireWire-csatlakozást. Az alaplap BIOS-ával, a tuningopciókkal 100%-ig elégedettek voltunk, de csalódnunk kellett az alaplap rendszerórajel-túlhajtásra való hajlandóságát illetően (max. 284 MHz). Ha nem lennének ezek az apró bakik, akkor azt is mondhatnánk, hogy ez „az” AM2-es alaplap, így azonban nem más, mint egy nagyon jó, de cserébe nagyon drága alaplap. Ha választás elé állítanának, akkor mi az Asus M2N32-SLI Deluxe-ot preferálnánk a Foxconnal szemben.

A Gigabyte M59SLI-S4 bemutatása óta drágább lett, pedig éppen azért vettük elő, mert akkoriban csak 3000 forinttal volt drágább az nForce 570 SLI chipkészletes M57SLI-S4-nél, és így igazán jó vételnek mutatkozott. Az M59SLI-S4 elég érdekes jószág, ugyanis az nForce 590 SLI chipkészletes riválisoknál olcsóbb (az Abit AN9 32X-szel van egy árban), de cserébe valamivel kevesebbet is tud azoknál. Miről is van szó? Az nForce 590 SLI chipset két gigabites hálózati vezérlővel rendelkezik, ennek ellenére az M59SLI-S4 csak egyet kínál fel, így hát elég valószínű, hogy emiatt és a szegényes körítés miatt olcsóbb a többi nagy márkatársánál. Maga az alaplap mondhatni fullos (leszámítva, hogy csak egy hálózati vezérlőt tartalmaz), felépítése jónak mondható, csak a déli hídon található visító chipsetventilátor zavar bele az összképbe. Az ECS-hez hasonlóan ezúttal is egy LEGO-alaplappal állunk szemben, bár a Gigabyte-tól már megszokott, hogy színkódolt alkatrészeket épít alaplapjaira. Az M59SLI-S4 BIOS-a olyan, amilyet a Gigabyte esetében már megszokhattunk, nagyon szépen rendezett, strukturált és a tuningopciókkal is elégedettek lehetünk (bár a feszültségeket tekintve lenne még hova fejlődni), mindemellett ez az alaplap sem nyűgözött le minket hatalmas tuningpotenciáljával. Az M59SLI-S4 az áremelés miatt elvesztette vonzerejének fő okát, bár ez könnyen lehet, hogy csak átmeneti helyzet, ezért úgy gondoljuk, hogy ha valaki mindenképpen nForce 590 SLI chipkészletes alaplapra vágyik (a 2 x 16 PCIe sáv miatt), de nincs szüksége a dupla gigabites hálózati vezérlőre és a sok, drága alaplapokra jellemző sallangra, akkor érdemes megfontolni beszerzését.

Az MSI K9N SLI Platinum árát tekintve az Abit KN9 SLI-vel és az Asus M2N-SLI Deluxe-szal áll versenyben. A KN9 SLI-nél már leírtuk, hogy ez a három alaplap gyakorlatilag ugyanolyan felszereltséggel rendelkezik, ezért a vásárlás során az emberek java részét inkább a szimpátia fogja vezérelni, mint a 2–3000 forintos árkülönbség vagy az 5 MHz-cel magasabb tuningeredmény. A K9N SLI Platinum csomagolásával és a hozzáadott kellékekkel hozta a színvonalat, amit az MSI-től már megszokhattunk. Az alaplap felépítésével elégedettek voltunk, bár az IDE-csatlakozó tápcsatlakozó mögé helyezése nem a legszerencsésebb, de ez még megbocsátható. A BIOS-szal is nagyrészt elégedettek voltunk annak ellenére, hogy egy MSI alaplaptól ennél kicsit többet várnánk (hiányzó chipsetfeszültség, kevés memóriabeállítás, gyenge hardvermonitorozó részleg), és ez igaz a tuningpotenciálra is, ami az alaplap legnagyobb problémájának, az elbaltázott chipsethűtésnek tudható be. Az még rendben van, hogy széles és passzív és hangtalan, de ha szobahőmérséklet mellett a borda (nem a chip!) 90 fokot ért el, akkor milyen lehet egy zárt házban? Csak remélni tudjuk, hogy kibírja hónapokig alapórajelen, és akkor még hol a tuning? A K9N SLI Platinum a chipsethűtést leszámítva egy nagyon jó alaplap, ezért nekünk tetszett.

 

Asus M2N32-SLI Deluxe Abit KN9 SLI
ASRock AM2XLI-eSATA2
DFI Infinity NF UltraII-M2
MSI K9N SLI Platinum

fLeSs

A tesztben szereplő alaplapokat az alábbi cégek bocsátották rendelkezésünkre:

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés