Socket AM2-es lapok tesztje - 3. rész

DFI Infinity NF UltraII-M2

DFI Infinity NF UltraII-M2 specifikációk:

Hirdetés

 

Alaplap DFI Infinity NF UltraII-M2
Processzortámogatás AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket AM2
Lapkakészlet NVIDIA nForce4 Ultra
Memória 4 DIMM / maximum 4 GB DDR2-800 / 667 / 533
kétcsatornás memóriavezérlő
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
1 PCI Express x1
3 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133 – nForce4
Serial ATA / RAID 4 SATA csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1 és JBOD) – nForce4
Integrált audio Nyolccsatornás Realtek ALC850 – SPDIF ki/bemenet
Integrált hálózati vezérlő nForce4 Gigabit Ethernet (Marvell PHY)
FireWire (IEEE 1394) 1 port a hátlapon, 1 az alaplapon (kivezetés nincs) – VIA VT6307
USB 2.0 4 port a hátlapon, 3 az alaplapon (kivezetés nincs)
Méret ATX, 305 x 240 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- DFI
- DFI Infinity NF UltraII-M2
Bruttó kiskereskedelmi ár 30900 forint

Utolsó, bemutatásra váró tesztalanyunk a DFI-tól érkezett, és mivel egy nForce4 chipsetes alaplapról van szó, bizony szemtanúi lehetünk annak, hogy a chipsetgyártók (közülük is az NVIDIA) hogyan próbálnak meg minél több pénzt legombolni rólunk, vásárlókról. Mert miről is van szó? Az NVIDIA az AM2-es processzorfoglalattal egy időben jelentette be az nForce 500-as chipsetcsaládot, mindezt úgy, mintha az nForce4 nem lenne (elég) jó az AM2-höz. Pedig a DFI Infinity NF UltraII-M2 az nForce4 köré épül, hiszen az alaplapgyártók megtehetik, hogy egy régebbi chipsetet tesznek egy újabb AMD processzorokat támogató alaplapra, ugyanis a memóriavezérlő CPU-ba integrálása erre módot ad. És miről maradunk le, ha az nForce 5xx helyett az nForce4-re esik a választásunk? Néhány olyan funkcióról (főként az integrált hálózati vezérlővel kapcsolatban), melyeket az átlagfelhasználók 99%-a ki sem használ.


Hozzávalók [+]

A DFI csak nemrégiben jelentette be népszerű LanParty sorozatának legújabb tagját, mely az nForce 590 SLI chipkészletre épül, ebből következik, hogy az nForce4-es verzió „csak” az Infinity megkülönböztető jelzést kaphatta, a LanParty verzió ugyanis gazdagabb felszereltséggel bír. Az Infinity lapcsalád első tagjával közel három éve találkoztunk először, és a 975P chipkészletes Infinityvel nagyon elégedettek voltunk, hiszen funkcionalitása és tudása mellett árával sem volt probléma. Az nForce4 chipkészletes, AM2-es Infinityt a korábbiakhoz hasonlóan egy igen egyszerű dobozban kaptuk kézhez, az alaplap körítése kissé szegényesnek hat: mindössze a legszükségesebb adalékokat kapjuk meg, egy felhasználói kézikönyvet, egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t, egy SATA RAID drivert tartalmazó floppyt, egy hátlapi takarólemezt, egy-egy IDE- és floppykábelt, illetve két SATA-kábelt és egy SATA-tápkábelelosztót.


DFI Infinity NF UltraII-M2 [+]

Az nF4-es Infinity zöld nyákra épül, lekerekített sarkai vannak, és számos érdekességet véltünk rajta felfedezni. Először is a DFI szokása a processzor és a memóriafoglalatok helyének felcserélése, jó kérdés, hogy erre mi szükség lehet? Talán így a VGA melege kevésbé fűti a processzort, és bár először fületlenségnek hangzik, a fordítva elhelyezett processzorfoglalat és a chipset között így némileg lerövidül a HyperTransport-link útvonala (későbbi teszteredményeink is utalnak ennek jelentőségére). A második érdekesség, amit észrevettünk, hogy a gyártó honlapja szerint ez az alaplap az nForce4 Ultra chipkészletre épül (ennek megfelelően a csomagban nincs is SLI összekötőnyák), mégis két PCIe x16 foglalat található rajta, melyek között egy jumpersor van, ami a PCIe foglalatok sávszélességének megosztását hivatott beállítani (1 x 16 + 1 x 2 vagy 2 x 8 sáv). A két x16-os PCIe között egy x1-es, alattuk pedig három PCI bővítősín található. A tápcsatlakozók az alaplap processzor felőli oldalán, a nyák szélén kaptak helyet, alattuk van a két IDE-csatlakozó, ez alatt a floppycsatlakozó, illetve a négy SATA port, még lejjebb pedig USB-kivezetések és a szokásos tűsor található: az alaplap felépítése jónak tűnik. A nagy PCIe foglalatok és a SATA portok között helyezkedik el a chipset, melyre egy igen komolytalan, percenként több mint 4000-et pörgő, süvítő ventilátoros hűtőt szereltek. Ettől, ha már hangos, akkor elvárnánk, hogy jól végezze dolgát, ennek ellenére 25 fokos szobahőmérsékletben 55–60 fokig melegedett a chipset.


Alaplapi reset és power gomb [+]

Tesztelői szempontból hasznos eszköznek bizonyulhatnak az alaplap alján található újraindító és bekapcsoló gombok, illetve az alaplapra integrált speaker. A chipset hűtésének problémáját súlyosbítja, hogy a kis süvítőgép lecseréléséhez olyan hűtőt kell beszereznünk, amely nem gátolja meg a chipset fölé benyúló VGA használatát.


Csatlakozók [+]

Az alaplap csatlakozós oldalán két PS2 port, egy-egy soros és párhuzamos port, négy USB port, egy Ethernet port, egy FireWire port, hat audioport, és két SPDIF kimenet található (egy optikai és egy RCA).

A DFI Infinity NF UltraII-M2 végeredményben minden fontosabb eszközzel fel lett szerelve. A négy SATA-csatlakozón és az nForce4 nyújtotta gigabites hálózati vezérlőn felül egy nyolccsatornás hangkodeket találunk rajta, és egy FireWire-vezérlővel is gazdagabbak lehetünk, igaz, ez elvileg két portot szolgáltat, ám a DFI nem adott az alaplaphoz olyan hátoldali panelt, amivel az alaplapi csatlakozók jele kivezethető lenne, és ugyanez igaz az USB portokra is – ez igen sajnálatos. Az alaplap felépítése nagyon jó, viszont a chipset hűtését megoldhatták volna máshogyan, korszerűbben is.

BIOS

 

BIOS AWARD BIOS
Beállítható buszsebesség 200-450 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től a processzor alapbeállításáig egyenként
Állítható PCIe sebesség 100-145 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 0,850 és 1,850 V között 0,025 V-os lépésekben
- RAM: 1,8 V és 2,5 V között 0,1 V-os lépésekben
- Chipset feszültség: 1,5 V és 1,8 V között 0,1 V-os lépésekben
- HT Voltage: 1,20 vagy 1,35 V
- CPU'n'NB Bus Ratio Setting: 1x és 5x között 1-enként


A BIOS [+]

A DFI lapja az AWARD BIOS-ra építkezik, és annak ellenére, hogy a tuning szempontjából nem annyira részletes, mint egy LanParty-modell, azért ez sem semmi... Az egyes frekvenciák és feszültségek tág határon belül állíthatóak, és gyakorlatilag minden fontos túlhajtást segítő opciót megtalálunk a BIOS-ban, ezek a „Genie BIOS Setting” menüpont alatt sorakoznak fel. Nekünk nagyon tetszett, hogy a különböző órajelek és feszültségek aktuális értékei az átállító menüpontok alatt sorakoznak, így közvetlenül egymás alatt látjuk ezeket. Azt mondanunk sem kell, hogy a memória időzítéseit számtalan opción keresztül állítgathatjuk, így a végtelenségig finomhangolható a rendszer. Ugyanakkor hiányoltuk a hőmérsékletfüggő ventilátorszabályzást, ezt egy fix százalékos értékre állított ventilátorsebesség-beállító opció „pótolta”.

Az Infinity az elbaltázott tuningkísérletekre úgy reagált, hogy a beállítás után újraindította magát (resetelt), majd a CMOS-t is resetelte, ami nem éppen kényelmes, mert ezek után a BIOS-ban minden opciót újra be kellett állítani.


366 MHz-es FSB a DFI-jal [+]

A kisebb problémák ellenére a DFI küldötte nem hazudtolta meg a gyártó hírnevét, ugyanis az FSB-tuning tesztben 366 MHz-es órajellel megszerezte a tekintélyes második helyet (a kétszer ilyen drága Asus M2N32-SLI Deluxe mögött). Érdekes, hogy ezt a alap chipsetfeszültséggel értük el, és még érdekesebb, hogy megemelt chipsetfeszültséggel sem ment többet az alaplap: itt vagy a chipset, vagy a chipsethűtő fulladt ki.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés