Hirdetés

Silent Hill: Ascension – az első rész után

Interaktív animációs rövidfilm a Silent Hill-univerzumban – minden nap legalább egy újabb résszel, hónapokon keresztül. Megint lehet rettegni?

Hirdetés

Ez nem játék

Kevés sorozattal bánnak olyan mostohán gazdái, mint a Silent Hillel. Legyen szó a Kojima és del Toro nevével fémjelzett P.T. totális megsemmisítéséről, a legutóbbi kollekció egész botrányos igénytelenségéről, vagy épp a Japánon kívül készült felvonások által okozott sorozatos csalódásokról, a különleges hangulatú széria rajongói finoman szólva sincsenek elkényeztetve. Vagy legalábbis így volt ez tavaly októberig, amikor egyszerre négy új játékot jelentett be a Konami – és ezek közül az első tegnap indult el.

A legfontosabb tudnivaló az Ascensionnel kapcsolatban az, hogy ez nem egy hagyományos videojáték, hanem egy interaktív, kizárólag streamelve nézhető videós széria. Minden nap – okosan időzítve európai idő szerint hajnali 2-kor – legalább egy epizód válik streamelhetővé a sorozat saját oldalán és mobilos appjaiban (Android és iOS). Az Ascension most hajnalban indult el, mégpedig három, átlagosan nyolcperces fejezettel, melyek egyelőre két történetvonalat mutattak be. A játékosok minden fejezet végén szavazhatnak egy, annak dilemmájával kapcsolatos kérdésben, ami az ígéretek szerint majd alaposan kihat a későbbi eseményekre. Mivel a szavazásra négy napig van lehetőség az epizód első, „élő” levetítése után, feltehetően több másik sztorivonal indul el a következő napokban, hogy legyen lehetőség a játékosi döntések nyomán megszülető majdani reakciók megírására és lerenderelésére.


[+]

Az Ascension azonban nem az „egy ember, egy szavazat” elv mentén működik: borzalmasan gyenge minijátékokkal, valamint különféle napi és heti feladatok végrehajtásával szerezhetünk ugyanis IP néven futó befolyási pontokat, és ezeket költve tudjuk növelni szavazataink súlyát. A naponta egyszer teljesíthető minijátékokkal pár száz pont szerezhető – hogy lehet akkor az, hogy az egyik szavazásban a Citizen_Dildo nevű játékos 57 ezer pontot fektetett be a rossz következmények elősegítésébe? Egyszerűen: Citizen_Dildo valós pénzért vett IP-t. Még pedig sok pénzért: a boltban most 8990 forintba kerül egy 26.400 IP-t adó csomag. Persze lesz, akinek még ez sem elég: ő ugyanennyi pénzért megveheti a season passt is, ami a chatben használható matricákat, aranyszín felhasználónevet és további pocsék minijátékokat nyit meg (az öt minijátékból négy van az előfizetés mögé rejtve!).


[+]

A sorozat maga tehát ingyen nézhető, és elvileg szavazni is lehet mindenre, de ennek a szavazásnak vajmi kevés valós eredménye van, hisz készpénz-használattal durván torzítható az egyenlőség elve. De ezeknek a döntéshelyzeteknek egyébként értelme sincs sok, hiszen a drámának iszonyatosan alávág az, hogy nem szimplán három eltérő lehetőség közül kell választani, hanem explicit módon a jó, a kicsit negatív, valamint a kifejezetten káros opciók közül – talán nem véletlen, hogy jelenleg mindenhol toronymagasan a legpozitívabb választás vezet.


[+]

Mi van még az Ascensionben? Az eddigiek alapján csak nagyon ritkán, de a videózás során is lehet némi interakció – de ez kizárólag a legelső vetítés során érhető el, így Európából csak a nagyon elszánt éjszakai baglyok fogják ezt megtapasztalni. Sokat nem veszítenek azok sem, akik ebből kimaradnak, mert a nyitóéjszaka alapján ezek a QTE-szerűségek igen gyengén működnek – nem tökéletes netkapcsolatnál esélyünk sincs reagálni ezekre, de még gigabites netre kötve sem volt egyértelmű, hogy pontosan miként is működik a rendszer. Hacsak nem változtatnak ezeken, úgy tűnik, hogy minden alkalommal el fog botlani/esni/dőlni az érintett karakter. És, hacsak később nem változtatnak ezek fontosságán sem, ennek igazából semmiféle lényeges hatása nem lesz az eseményekre.


[+]

Rendben – de miről szól, az Ascension? Erre a kérdésre sajnos még nem tudok válaszolni, csak az a biztos, hogy aki Silent Hill városára, netán az onnan ismerős hangulatra, tempóra vagy épp lényekre vágyna, annak nincs sok keresnivalója itt. Az egyik történetszál a Foundation nevű amerikai kultuszról szól, amely, úgy tűnik, a játékbeli szörnyek imádatában keresi a megváltást – itt egy kételyekkel teli beavatott halála, az ezen kiboruló felettese, illetve az esetet csodaként ünneplő vezetőség konfliktusa körül zajlanak az első percek. A másik sztori Norvégiában játszódik, egy norvégul Csendes Dombot jelentő városban: itt egy látomások által zargatott férj nézi végig felesége halálát, amit lánya érthető nehezteléssel fogad. A készítők korábban beszéltek még néhány történetről, és nagyon úgy tűnik, hogy a traumát minden egyes ügyben női halottak okozzák.


[+]

Mivel streamelt sorozatról van szó, elvileg a látvány nagyszerű is lehetne – mivel azonban a napi ritmus és a játékosi döntések miatt a készítőknek feltehetően nem lesz sok ideje mindent kidolgozni, komoly kompromisszumokat kellett kötni. A karaktermodellek, egyes textúrák és a hátterek például kidolgozottak – de az animációk helyenként nevetségesek, minden elképesztően statikus, ráadásul a stílus is igen messze van a játékokban megszokottaktól. A rengeteg, gyengén megírt párbeszéd, a Silent Hill egyedisége ellenére is klisés horrorszörnyek, a köd hiánya, az antipatikus karakterek egész sora odáig vezet, hogy finoman szólva is nehéz megtalálni a horrort. Persze erre miként is lenne esély: a főképernyő season passt akar ránk sózni, a teljesen filterezetlen chat pedig az Ascension gyalázása, rasszista szövegek és az oroszéltetés mellett az Alan Wake II és a Spider-Man 2 spoilerezésével van tele. Lehet, hogy ez az igazi horror…

A Silent Hill: Ascension a weboldalon, illetve iOS és Android appon keresztül nézhető, regisztráció után.

Bényi László

Hirdetés

Fotóznál vagy videóznál? Mutatjuk, melyik okostelefon mire való igazán!

PR Vásárlás előtt érdemes megnézni, mit kínálnak az aktuális telefonok, ha igazán ütős képeket vagy profi mozgóképeket szeretnénk készíteni.

Azóta történt

  • Silent Hill: The Short Message teszt

    Amíg a folytatásokra és a második rész felújítására várunk, addig kaptunk egy ingyenes Silent Hill-játékot, amely kicsit elrugaszkodik a sorozat hagyományaitól és igen komoly problémákkal próbál foglalkozni - felszínesen.

  • [SoP] Premier dátumot kapott a Silent Hill 2 Remake

    Hosszas várakozás után végre megtudtuk, hogy az ősz folyamán érkezik a híres játék második részének felújítása.

  • Alan Wake II: Night Springs teszt

    Hirtelen, egy E3-pótlék rendezvényen került bemutatásra az Alan Wake II első kiegészítője. A Night Springs három játszható karaktert is ad – de egész biztosan nem azokat, akikre gondolnál.

  • Shift 87 teszt

    A Shift 87 egy belső nézetes horrorjáték, ahol lézerpuska vagy belezőkés helyett az emlékezetünk és egy speciális műszer lesznek a legfontosabb eszközeink.

Előzmények

  • The Fabulous Fear Machine teszt

    A fantazmagórikus félelemmasina megkezdte működését – az összeesküvés-elméletek, városi legendák és ősi mítoszok üzemszerű terjesztése végre gond nélkül zajlik!

  • Resident Evil 4: Separate Ways DLC teszt

    Ada párhuzamosan zajló története az eredeti Resident Evil 4 szerves részét képezte, a Remake-hez viszont DLC formájában kaptuk meg a kalandot. Vajon megéri az árát az extra sztori?

  • Layers of Fear teszt

    Van értelme egy hétéves játékot remake-elni? No és egy négyévest? Az új Layers of Fear minden korábbi epizódot egyetlen nagy horrorsétába fog össze, az Unreal 5 motor segítségével.

  • Amnesia: The Bunker teszt

    Közel másfél évtized elteltével végre méltó folytatást kapott a modern horrorjátékoknak utat törő Amnesia: The Dark Descent.