Failparádé Sharp módra

A vállalat ugyanazokat a hibákat követi el, mint korábban, így jó eséllyel nem lesz semmi az ígért és várt diadalmas visszatérésből.

Hiba hiba hátán

Az IFA GPC 2018 konferencián egy privát beszélgetésen a Sharp munkatársai elárulták, hogy az elkövetkező néhány évben 2-3 százalékos, majd öt év múlva 10 százalékos piaci részesedést szeretnének elérni Európában, abban a régióban, amely kiemelten fontos a vállalat számára. Ez merész, de nem lehetetlen terv, ám tény, hogy szükség van hozzá innovatív, egyedi televíziókra, amelyek akár státusszimbólumként is funkcionálhatnak, nem hiányozhat a kiemelten jó áron adott közép- és belépő kategória sem, és az egész visszatérést nagyon komoly marketinggel kell megtámogatni, pláne, hogy jön a focivébé, amikor felbolydul a világ és rengetegen akarnak tévét venni.

Elbaltázott időzítés

Ehhez képest az első idei Sharp modellek csak valamikor május végén, június elején kerülnek majd a boltokba, és lesz olyan széria, amelyik csak nyár közepén lesz elérhető. Ez pedig hatalmas baklövés. A labdarúgó-világbajnokság ugyanis június 14-én kezdődik, tehát a cég az év egyik legfontosabb időszakának csak a végére ér oda, ráadásul úgy, hogy jó pár készüléket még ekkor sem lehet majd megvenni. Valamivel tehát nagyon megcsúsztak, ami csak azért furcsa kicsit, mert ugyebár a vállalat rendelkezik összeszerelő üzemmel Lengyelországban, ahol a saját gyártású, illetve más forrásból származó paneleket (erre vonatkozóan konkrétumokat nem tudtunk meg, de arra tippelünk, hogy az Innolux, a Vestel vagy az LG szállíthat nekik) építik össze az elektronikával, hangrendszerrel, készülékházzal.

Nincs OLED, se QLED

A prémium kategóriás tévé nem csak azért fontos, mert csinos profitot lehet rajta realizálni, hanem mert ezzel be tudja mutatni a gyártó, hogy mennyire innovatív és erős. Jelenleg ezt a szegmenst az OLED képalkotási technológia uralja, és logikusnak tűnt volna, hogy ha a Sharp tucatnyi más gyártóhoz (pl. Sony, Panasonic, Bang & Olufsen, Toshiba stb.) hasonlóan megállapodik az LG Displayjel, és vásárol OLED paneleket, pláne ha azt akarja demonstrálni, hogy ők már ismét egy vitalitástól duzzadó brand. De a jelek szerint erről szó sincs, legalábbis azt az információt kaptuk, hogy nem lesz idén Sharp OLED televízió, sőt QLED sem, hiszen a kvantumpontos LED LCD technológiát is elvetették, ami egy reális opció lehet a felső kategóriában, ahol villantani kell valamit. A prémium szegmenst így a saját U2VA panelekre épülő LED LCD tévék alkotják majd a Sharp kínálatában, ami azért nem hangzik valami meggyőzően.

Egy régebbi Sharp LED LCD tv
Egy régebbi Sharp LED LCD tévé [+]

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy lesznek-e az idei kínálatban a négy alapszínre épülő, Quattron technológiát alkalmazó termékek, ezek ugyanis egyrészt különlegesek, másrészt képminőségük is jobb elméletben a hagyományos LCD televízióknál. Nos, a válasz: lesznek, de nem Európában. Ugyanis a panel vezérléséért felelős chipset európai alkalmazásának kapcsán valamiféle problémák merültek fel (állítólag nem kaptak meg valamilyen szükséges tanúsítványt), úgyhogy ezekről idén mindenképpen le kell mondanunk...

8K

Ide tartozik, hogy lesz ugyan egy különleges modell a kínálatban, mégpedig a 8K felbontású, LV-70X500E típusjelzésű, 70 hüvelykes készülék. Ezzel az a baj, hogy egész egyszerűen még nincs túl sok létjogosultsága. Nincs mit nézni rajta, ugyanis gyakorlatilag még nem léteznek 8K tartalmak, hiányoznak a filmek, tévéközvetítések, sorozatok. Ráadásul tapasztalataink alapján a felbontást leszámítva a kép minősége meglehetősen középszerű, egyáltalán nem játszik egy ligában mondjuk egy márkás OLED televízióval. Egyértelműen hibának tűnik, hogy a Sharp ilyen görcsösen erőlteti ezt a vonalat, ennek még egyszerűen nem jött el az ideje. Azt nem állítjuk, hogy biztos, hogy zsákutca lesz a 8K, de komolyan építeni rá egyelőre még dőreségnek tűnik.

Sharp 8K
Sharp 8K [+]

"Okos" tévé

Azon lehet vitatkozni, hogy melyik a legjobb okostévéplatform, de azon nem, hogy ma már a tévékből nem igazán hiányozhat egy olyan komplex rendszer, amely egyrészt jól néz ki, másrészt pedig felel a készülék minden funkciójának menedzseléséért, legyen szó a rendszerbeállításokról, a netes tartalmak eléréséről, a Bluetooth vagy Miracast támogatásról, illetve integrált médialejátszó alkalmazásról, hogy csak néhány példát említsünk.

Azt már lehetett tudni, hogy Japánban korábban kerültek már forgalomba olyan televízióik, amelyek az Android TV platformot használták, így adta magát, hogy az idei, Európában is a boltokba kerülő modellek megkapják ezt. Nos, a helyzet az, hogy smart platform lesz az új Sharp tévékben, de nem Android TV, nem is Tizen, és nem is a webOS (amely immáron nyílt forráskódú), vagy a Firefox OS, hanem egy teljesen saját rendszer, igen, az ezer éves és ezer sebből vérző Aquos TV. Ez mai szemmel már katasztrofálisan elavultnak tűnik, az alkalmazáskínálata szánalmasan kicsi, emellett lassú is és nehezen irányítható. Telitalálat a javából...

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sharp

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés