Csak bátran!
Közel négy éve, hogy a Corsair csoport tulajdonában lévő, de önálló márkaként működő SCUF előállt legutóbbi Xbox-kontrollerével, az Instinct Próval – a siker pedig jelentős volt, nem csak az eladásokat, de az esport-eredményeket tekintve is. 2025-ben az ösztön azonban már nem elég, bátorságra is szükség van, gondolhatták a cég fejlesztői, és az előd vívmányaira építve elkészítették az utódot. A vadonatúj Valor Pro a piaci szokásoknak megfelelően Xbox One és Series konzolokkal, valamint Windows 10 és 11 környezetben PC-n is használható lett.
Az első nagy előrelépés a piaci trendek ismeretében könnyedén kitalálható: a régi, fizikai érintkezéssel működő analóg karokat ők is Hall-technológiára cserélték. Bár a konzolgyártók egyelőre nem álltak át erre a megoldásra, a független kontrollertervezők körében 2025-ben nem nagyon képzelhető el másfajta konstrukció, legalábbis egy bizonyos árszint felett. Ez érthető is: az analóg kar pontos mozgását mágneses szenzorral érzékelő megoldás ugyan nem feltétlenül pontosabb, mint egy „klasszikus” kontroller, viszont ezzel technológiával teljességgel elkerülhetők a kopásból vagy szennyeződésből eredő irányítási problémák, mint például az „analóg drift”, azaz a kar állandó csúszása valamelyik irányba.
A kompatibilis platformok ismeretében senkit nem lephet meg az sem, hogy a Valor Pro a legújabb generációs hivatalos Xbox-kontrollerek formatervezését követi, beleértve a d-pad köralapú kialakítását és az analóg karok aszimmetrikus elhelyezését is. Szerencsére ez a hasonlóság csak első pillantásra áll meg, hiszen a SCUF a rá jellemző módon alaposan átalakíthatóvá és testreszabhatóvá tette kontrollerét.
A visszafogott – és szerintem kifejezetten stílusos – sötétszürke-narancs előlapot például egyetlen mozdulattal le lehet szedni, és azt egy másik festésű darabbal kicserélni. Az előlapot öt apró mágnes tartja a helyén, maga az eltávolítás pedig roppant ügyesen lett megoldva: a kiemelés nem kíván erőfeszítést, mégsincs arra esély, hogy véletlenül, mondjuk egy játék hevében távolítsuk el a fedőlapot. A sajtóanyagban fekete és narancsszín előlapokat is láttunk, valamint vannak fotók egy elöl-hátul fehér kontrollerről is, így lehet, azok lesznek az első körös variációk. Természetesen teljesen egyéni ízléstől függ, hogy ki akar ilyesmivel foglalkozni, mindenesetre a kínálattal feltehetően nem lesz gond, hiszen az Instinct Próhoz is közel 20 eltérő előlap létezik.
Hirdetés
Hang és gombok
A testreszabhatóság következő állomását az analóg karok cseréje vagy keverése jelenti: a Valor Pro dobozában összesen négy analóg kar lapul, két konkáv és két konvex verzió. Nekem mindig az előbbi, vagyis a bemélyedő kialakítás volt a kényelmesebb, de érdekes módon a kézikönyv nem ezt tartja egyedüli szempontnak – ezt a megoldást az FPS-ekhez, míg a kiemelkedő, konvex tetejű analóg karokat a sportjátékokhoz ajánlják. Nem tudom, hogy ebben a megkülönböztetésben van-e valódi ráció, mindenesetre a csere az előlap levétele után egyszerűen zajlik: egyik kézzel lefogjuk a kontrollert, a másikkal pedig a vártnál némileg több erő használatával lehúzzuk a Hall-szenzort tartalmazó alapblokkról a műanyag karokat.
A hangszabályozást igényes módon, két apró tekerőgombbal oldották meg. Ezek a fülhallgató-bemenet mellett helyezkednek el: a bal oldalon levő a játék hangjait, a jobboldali pedig a voice-chat hangerejét szabályozza – a tekerők benyomásával pedig elnémítható a fülhallgatónk vagy a mikrofonunk. A hangok e kettős kezelése kifejezetten hasznos, ráadásul a tekerőkkel gyorsabban és finomabban lehet változtatni a hangerőn, mintha szimpla digitális halkító-hangosító gombokat használna a kontroller.
A kontroller alján is találunk egy sor extra funkciót. Ilyenek például a ravaszok alatt levő kétállású fémkapcsolók, melyek a megszokottaknak megfelelően a ravaszok működését váltják az LB/RB-szerű azonnali aktiváció, illetve tényleg analóg érzékelésű, fokozatosan benyomható ravaszok között. Utóbbi a versenyjátékoknál ideális, de például sok FPS akad, ahol az az optimális, ha a ravaszokat Instant Trigger üzemmódba kapcsolva szinte egérgombként lehet használni.
Mivel anno 2014-ben a SCUF pakolt először extra gombokat egy kontroller hátuljára, ezen téren sokat vártam tőlük – és szerencsére még így is meg tudtak lepni. A Valor Pro alján négy gomb található, pontosan ott, ahol középső ujjaink fogják a markolatot – egy kis mozdulat befelé vagy kifelé, és már aktiváltuk is valamelyiket. E gombok elhelyezése és kialakítása talán a legjobb, amit a témában valaha próbáltam, ráadásul külön extraként a belső, kisebb gombokat el is lehet távolítani, helyüket pedig egy illeszkedő plasztikmodullal tölthetjük ki.
A kontrollerhez nem tartozik applikáció, a hátsó gombok funkcióját ehelyett a szintén a hátoldalon található profilválasztóval oldották meg. Mint a legtöbb hasonló kategóriás kontroller, a Valor Pro is három eltérő profilt tud kezelni, az éppen aktívat az előlapi LED-fény színe jelzi. Ha szeretnénk valamelyik hátsó gombot konfigurálni, a profilválasztót kell pár másodpercig nyomva tartani, majd egyszerre kell aktiválni az összekötni kívánt gombokat. A folyamat villámgyorsan lezajlik, és néhány végrehajtás után már „vakon”, azaz odanézés nélkül is könnyen végrehajtható, így akár még játék közben is elvégezhető egy-egy ilyen manőver. A rendszer sajnos pont a normál ujj-elhelyezkedéstől legmesszebb eső gombot, a képlopásért és videórögzítésért felelős Share-t nem tudja a hátsó gombokhoz társítani, pedig hát erre más kontrollerek képesek. (Jónéhány kontroller egyébként a ravaszokat sem tudja így párosítani, de a Valor Pro esetében ez működik.)
Kialakítás és minőség
A nem egy Hall-szenzoros, vezetékes Xbox-kontrollernél drágább Valor Pro a részletekre odafigyeléssel is próbálja megszolgálni magasabb árát. Érezhető például, hogy a tervezőmérnökök rengeteg időt töltöttek a kontroller textúráinak kialakításával. A ravaszok például egy nagyon kicsit érdesebb kialakítást kaptak a teljesen sima LB/RB alatt, így teljes sötétben is azonnal érezni, hogy ujjaink jó helyen vannak-e.
A tenyerünkbe simuló markolatrészt is hexamintás gumifelület borítja, ennek változó intenzitása pedig tökéletes fogást biztosít. A jó alapanyag-használat az egész kontrollerről elmondható: alaposan megfogva, megtekergetve sem ropog, nem nyikorog, még a levehető előlap is teljesen stabilan a helyén marad.
Készülék | SCUF Valor Pro |
---|---|
Kompatibilitás | Xbox One, Xbox Series X és S, PC (Windows 10 és 11) |
Adatátvitel | kábel |
RGB világítás | nincs |
Energiaellátás | kábelen keresztül |
Extrák | 4 rezgőmotor,cserélhető konvex és konkáv kialakítású analóg karok, módosítható ravaszműködés, 3 profil, 2 hangerő-szabályzó, hangnémító és mikrofonnémító, 4 vagy 2 extra gomb, cserélhető előlapok |
Csatlakozók | 3,5 mm analóg audió, USB Type-C |
Méret | 107 x 64 x 153 mm |
Tömeg | 260 gramm |
Doboz tartalma | kontroller, 300 cm hosszú USB-kábel |
Gyártó weboldala | SCUF Gaming |
Fogyasztói ár | 130 euró (kb. 52 000 forint) |
Garancia | 1 év |
Mivel az esport-szempontokat is szem előtt tartották tervezéskor, a Valor Pro kizárólag vezetékes kiszerelésben kapható. Ára azonban még így is körülbelül kétszerese sok, már Hall-szenzort használó, hasonló kialakítású, és így vagy úgy megvalósítva, de programozható hátsó gombokkal szerelt kontrollerhez képest, és egy nagyságrendben van a Microsoft-féle Elite 2 Core kontrollerekkel.
Pusztán papíron, csak a funkcióit tekintve a SCUF Valor Pro nem feltétlenül emelkedik ki ezek közül, de a kontroller pazar fogása, a részletekre való odafigyelés és a tényleg minőségi anyaghasználat miatt nálam új kedvenccé vált – roppantul sajnáltam, hogy a képlopás nem társítható a hátsó gombok valamelyikéhez, mert nálam az a tesztek miatt kulcsfontosságú funkció. Aki azonban nem él ezzel, az egy olyan minőségi kontrollert kap, ami bármelyik másik Xbox-stílusú kontrollerrel felveszi a versenyt úgy konstrukcióban, mint kényelmi és kiegészítő funkciókban.
SCUF Valor Pro
Grath
A SCUF Valor Pro kontrollert a gyártó kommunikációs ügynöksége bocsátotta rendelkezésünkre.